Zonguldak

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'na doğru

17:44 18 Mayıs 2018
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'na doğru

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ile Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Akdemir, mesajında, 19 Mayıs'ın Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, emperyalistlere karşı, ulusal kurtuluş savaşının başlatmak üzere Samsun'a ayak bastığı gün olduğunu ifade etti.

"19 Mayıs, sadece Türk milli kurtuluş hareketi başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler içerisinde yerinin almasının adıdır." ifadesinin kullanan Akdemir, şunları kaydetti:

"Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içerisinde, büyük fedakarlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti, gençlerimize emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklarımıza doğru aktarmak bizlerinde görevidir. En büyük zenginliğimiz, Türkiye Cumhuriyeti ve geleceğimizin teminatı gençlerimizdir. Bu anlamlı gün vesilesiyle, bizlere bugünleri miras bırakan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını saygıyla, şükranla ve rahmetle anıyorum. Tüm gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım."

GMİS Genel Başkanı Demirci ise, 19 Mayıs 1919 tarihinin ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız, çağdaş, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımı olduğunu vurguladı.

Demirci, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Elinde ulusuna olan güveninden başka hiçbir şey olmayan Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan başlattığı bağımsızlık mücadelesi dalga dalga tüm vatana yayılmıştır. Bağımsızlık mücadelesiyle tarihte eşine az rastlanır bir destan yazılmış ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atılmıştır. Türk gençliğine olan güvenini ve inancını 'Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz' sözleriyle ifade eden Atatürk, ulusumuzun var olma, bağımsızlık ve özgürlük meşalesinin ateşlendiği 19 Mayıs tarihini bayram olarak gençlere armağan etmiştir. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyor, tüm gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum."

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.