Zonguldak

53 santimetre için evinin merdiveni yıkılacak

07:46 06 Kasım 2019 19 Yorum Var
53 santimetre için evinin merdiveni yıkılacak

Zonguldak'ın Kozlu ilçesine bağlı Kargalar köyünde, zihinsel engelli oğluyla yaşayan Gülnaz Ardıç'ın (59) evine çıkılan, 8 basamaklı merdivenin, muhtarlığın açtığı yolu 53 santimetre işgal ettiği gerekçesiyle yıkılması kararlaştırıldı.

Eşi yaşamını yitirdikten sonra köydeki evinde, yüzde 94 zihinsel engelli oğlu İsmail Sarı (38) ile yaşayan Gülnaz Ardıç'ın evinin önünden, köylülerin isteği üzerine, muhtarlık tarafından yol açma çalışması başlatıldı. Çalışma sırasında Ardıç'ın evinin önünden geçen yoldaki duvar yıkıldı. Muhtarlık, 2 katlı evin üst katında yaşayan Ardıç'ın kullandığı, 8 basamaklı merdivenin, yolu işgal ettiği gerekçesiyle yıkılmasını talep etti. Ardıç ise yolun açıldığını iddia ederek, merdivenin yıkılmasına karşı çıktı.

Kargalar köyünün muhtarı Mehmet Kocagöz, konuyla ilgili kadastro yapılması için Kozlu Kaymakamlığı'na başvurdu. 21 Ekim'de düzenlenen bilirkişi raporunda, Gülnaz Ardıç'ın yaşadığı evin merdiveninin 53 santimetre açılan yolu işgal ettiği belirtildi. Ayrıca aynı güzergahtaki 2 konutun da yolu 1,40 metrekare işgal ettiği kaydedildi. Ardıç, evinin merdiveninin 1 basamağı yol kenarında olduğu gerekçesiyle karara itirazda bulundu. Ancak kaymakamlık, merdivenin diğer ikametlerin işgalleriyle birlikte yıkılmasını talep etti. Muhtarlık da eve tebligat göndererek, merdivenin 15 gün içinde yıkılmasını talep etti.

'MERDİVEN, YOLUN KULLANIMINA ENGEL OLMUYOR'

Gülnaz Ardıç, yolun kendisi için çok önemli olduğunu; ancak 53 santimetre için merdivenin yıkılmak istenmesine karşı olduğunu söyledi. Merdivenin, yolun kullanımına engel olmadığını savunan Ardıç, "Burada yol yapılmasına karşı çıkmadım. Merdiveni yıkmak istiyorlar. Burası küçüktü. İki insan birlikte geçemiyordu. Ben yola karşı çıkmadım. Ben nereden çıkacağım bu eve? Muhtarlık yazı gönderdi. Oku yazarlığımda yok okuyamadım. 15 gün müddet vermişler. Ben yıkılmasını istemiyorum. Başka gidecek yerimde yok. Eşim vefat etmeden önce ayrıldık. İki yıl ben ona hastalandığında yine baktım. Merdivenimin yıkılmamasını istiyorum. Mahkemeye vermişler beni. Bu merdiven varken de buradan araç geçebiliyor. Ben yola karşı değilim. Bu şekliyle yapsınlar yolu. Bu şekilde kalmasını istiyorum" dedi.

​MUHTAR: ELİMİZDE KARAR VAR

Kargalar köyünün muhtarı Mehmet Kocagöz ise yıllardır yaşanan yol sorununu çözmek için çalıştıklarını; ancak merdivenin yola işgali nedeniyle sorun çıktığını söyledi. Yolun açıldığını, diğer ikametlerdeki işgallerin yıkıldığını, köylülerin Gülnaz Ardıç'ın da merdiveni yıkmasını istediklerini aktaran Kocagöz, "Orada bu zamana kadar mağduriyet yaşanıyordu. Oradaki mevcut merdiven yolda gözüküyor. Yola tecavüz olduğu için bu zamana kadar yol yapılamadı. Oradaki vatandaşlarımız evlerine arabayla gidemiyorlar. Biz yol yapmak istedik. Tecavüzlerin kaldırılmasını istedik. Kadastro çalışmasını yaptı. Biz Gülnaz hanıma durumu anlattım. Ona evine başka yerden merdiven yapacaklarını bütün masrafları üsteleneceğimi söyledim. Ondan sonra merdivenini yıkacağımı söyledim. Ama bir türlü anlaşamadık. Elimizde karar var. Bu sonuçta yol. Alt taraftaki yıkarsam yukarıdakini yıkmasam insan kayırma olur" diye konuştu. Kozlu Kaymakamlığı yetkilileri de Gülnaz Ardıç'ın evine giderek, incelemelerde bulundu.

YORUMLAR

19 Yorum Var
 • seret 9 ay önce Şikayet Et
  Merdiven çekilmeli vatandaş çok mağdursa elbirliği ile 7 basamak merdiven yapm ak zor olmamalı
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • İsmail 9 ay önce Şikayet Et
  Kişilerin; özürlü,engelli,hastalıklı, ..vs olması,kanun-nizam-yasa-töre-...vs lere uymama hakkı yoktur. Bu tür kişiler şehir merkezine gelip en olmadık yere yasalara aykırı üretim yapması ve uygunsuz yaşaması gerekmez.Bu tür kişilere ve ailelere acımak yerine yardımcı olmak gerekir kanısındayım....
  Cevapla
 • fehmi 9 ay önce Şikayet Et
  kanun kural ne ise uygulanmalı kanun sadece garibanları değil zenginleride kapsamalı imar kanunundan taviz verilmemeli yapılaşma belli bir standarta oturtulmalı
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • yunus 9 ay önce Şikayet Et
  Anlaşılan muhtarın bu aile ile husumeti var. Kraldan çok kıralcı. Muhtarsan o merdivenin çözümünü de bulmak zorundasın aileye zarar vermeden. Kuru kafa ile ahkam kesmekle olmaz.
  Cevapla
 • mazlum 9 ay önce Şikayet Et
  muhatara bak zavallı aklı sıra hizmet ediyor hak koruyor, yıkma yap onun için görevdesiniz. tamam düzelt ama daha güzelini yapınız. yeterki o mazlumların ahını alma...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Zonguldak
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.