TANKLARA FIRAT MODERNİZASYONU

TÜRK Silahlı Kuvvet­lerinin (TSK) Suriye'de gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı Harekâtı sırasında hasar gören tankları, "Fırat M-60T' adı verilen projeyle modernize ediliyor.
GÜNCEL - 04.10.2017 12:18

Modernizasyonu gerçekleştirilen ve kabul işlemleri tamamlanan 15 tank, olası bir Kuzey Irak operasyonunda Kara Kuv­vetleri Komutanlığının etkili vurucu gücü olacak.

 Fırat Kalkanı Harekâtı sırasında 30'dan fazla sayıda zırhlı araç roketli saldırı­lara hedef olarak ağır hasar gördü. Hasar gören M-60T tipi tanklar modernize edi­lerek yeniden operasyona hazır hale getiriliyor.

ASELSAN İŞBAŞINDA

"Fırat M-60T' ismi verilen proje ASELSAN ana yükleniciliğinde gerçekleştiriliyor.. Proje kapsamında 160 adet M60-T tankının modernize edilmesi planlanıyor.. Ayrıca M-60A3 tank­ları ROKETSAN, Leopard 2A4 tankları ise BMC tarafından modernize edilecek.

M-60A3 tankları daha kapsamlı bir modernizas­yona tabi tutularak zırh ve atış kontrol sistemleri yeni­lenecek. Leopard 2A4 tank­larının ise sadece zırhı modernize edilecek.

M-60T tankları, Fırat Kal­kanı Harekâtı'nda DEAŞ ve PYD/YPG terörist grupları için "kolay hedef' olmuştu. Zira söz konusu tanklar hedeflerini hareket halindeyken vuramıyor, nişan almak için durdukları anda ise açık hedef oluyordu. 

Modernizasyon kapsamında komutan kulesi değiştirilen tanklara SARP Uzak­tan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, gece ve gündüz her türlü hava koşulunda 360 derece görüş imkânı sağla­yan optik sistemler ve düşmanın roket saldırılarına karşı erken ikaz yeteneği kazandırılıyor.