DÜNYANIN EN PRESTİJLİ PROJELERİNDEN! GERİ SAYIM BAŞLADI

Dünyanın en prestijli kalkınma hamlelerinden birisi olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında bölgede bulunan bereketli toprakların tamamının gelecek yıl suyla buluşturulması planlanıyor.
GÜNCEL - 03.09.2018 12:23

GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, AA  muhabirine, GAP'ın dünyanın en büyük kalkınma projelerinin başında geldiğini  hatırlatarak, proje kapsamında devasa yatırımların bölgeye kazandırılmaya devam  edildiğini söyledi.

Projenin temel hedeflerinin başında sulamanın geldiğini ifade eden  Karahocagil, bölgenin birçok ilindeki verimli araziye su verildiğini belirtti.

Binlerce hektar arazinin halihazırda proje kapsamında sulandığını  vurgulayan Karahocagil, "Sulama projelerinin özellikle 2019'da büyük çoğunluğu  tamamlanacak. Silvan Barajı Projesi gibi dev olan çalışmamız da tamamlandığında  GAP Eylem Planlarının sulama hedeflerinin tamamına ulaşmış olacağız. Şu anda  oluşan ekonomik ortam sulamalar tamamlanmadan oluştu, sulamalarla beraber  bölgenin gelişiminin çok daha hızlı artacağına inanıyoruz." dedi.

Karahocagil, bölgenin kurak iklime sahip olduğunu aktararak, bölge  illerinin tamamını kapsayan sulama projelerinin hayata geçmesiyle kuraklığın  adeta yok denecek seviyelere kadar gerileyeceğine dikkati çekti.

"SULANABİLİR ARAZİNİN YÜZDE 20'Sİ BÖLGEDE"

Tarih boyunca tarımsal açıdan büyük önem taşıyan bölgenin "Bereketli  Hilal" olarak da bilindiğine değinen Karahocagil, verimli toprakları suyla  buluşturarak çiftçinin gelirini 7 kata kadar artırdıklarını söyledi.

Karahocagil, Türkiye'nin su rezervinin yüzde 28'inin bölgede  bulunduğunu belirterek, ülkenin sulanabilir arazisinin yüzde 20'sinin de bölge  topraklarından oluştuğunu dile getirdi.

Atatürk Barajı ile Fırat ve Dicle nehirlerinin bölgedeki sulamanın  temel kaynağı olduğunu anlatan Karahocagil, "Sulama gerçekten çok önemli. Bölgede  iki doğal ana sulama kaynağımız var. Birisi Fırat Nehri, diğeri Dicle Nehri'dir.  Atatürk Barajı ise yapay sulama depomuz olma niteliğindedir. Bölgede sulanması  mümkün olan 1 milyon 800 bin hektar alanımız var, bu alanın şu anda bir milyon  hektarını sulamayı hedefliyoruz." diye konuştu.

"BÜYÜK OVALAR TAMAMLANMA AŞAMASINDA"

Sadrettin Karahocagil, bölgenin en önemli gelir kaynaklarının başında  gelen tarımın lokomotif sektör olduğunu belirtti.

GAP kapsamında ilk etapta bölgede barajların inşa edildiğini  hatırlatan Karahocagil, buralardan alınan suyun 50 metre derinliğindeki 200  kilometreyi aşan devasa kanallar aracılığıyla da bölgeye yayıldığını ifade etti.

Suyun ulaşmadığı ovanın kalmadığını vurgulayan Karahocagil,  "Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır ve Gaziantep'teki ovalarda ana kanallar neredeyse  tamamlandı. Şu anda tarla içi sulama şebeke çalışmaları yapılıyor. Şebekelerde  inşallah 2019'a kadar bitecek. Hatta bu yıldan itibaren 800 bin hektarı da  sulamaya başlayabiliriz. Silvan Barajı Projesi'yle beraber de 1 milyon hektar  sulama hedefini aşacağız. Bu hedeflere ulaşmak için şu anda hemen hemen tüm  ihalesi yapılan projelere kazma vurulmuş durumda. İnşaatlar hızla devam ediyor."  şeklinde konuştu.