DÜNYA BASINI ELAZIĞ DEPREMİNİ BÖYLE GÖRDÜ!

Elazığ Sivrice'de gerçekleşen 6,8'lik deprem sonrasında uluslararası basını da Türkiye'deki depreme geniş yer ayırdı.
DÜNYA - 26.01.2020 11:35

Elazığ Sivrice merkezli gerçekleşen 6,8 şiddetindeki depremde 32 kişi hayatını kaybetti. Enkaz altında kalan vatandaşları arama kurtarma çalışmaları sürerken, dünya basını Elazığ depremi hakkındaki gelişmeleri böyle duyurdu.

İngiliz haber ajansı Reuters, Elazığ'daki depremi 'Türkiye'nin doğusunda güçlü deprem" başlığı ile duyurdu. Bölgeden çok sayıda fotoğraf geçen haber ajansı, depremzedelerden birnin "Evlerimiz zarar gördü, içeriye giremiyoruz" sözlerini de aktardı.

Ajansın geçtiği fotoğraflarda enkaz altından çıkarılan bir yaralının arama kurtarma ekiplerinin seferberliği ile taşındığı görülüyor.

ABD merkezi New York Times gazetesi, Elazığ depremini "Deprem Türkiye'nin doğusunu vurdu" başlıklı haber ile duyurdu. Haberde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarına ve bölgedeki hava şartlarına dikkat edildi.

Fransız Lem Monde gazzetes, depremzedelerin görüşlerine yer verdi.47 yaşındaki Melahat Can, “Çok korkunçtu. Mobilyalar üzerimize düştü. Birkaç gün şehir dışında kalacağız” derken, “68 yaşındaki Zekeriya Güneş ise, “Herkes sokaklara çıktı. Çok güçlüydü, çok korkutucuydu” ifadelerini kullandı. 

ABD merkezli CNN International, deprem ile ilgili gelişmeleri aktarırken depremin Suriye, İran ve Lübnan'da da şiddetli bir şekilde hissedildiğini duyurdu. CNN, depremden 500 bin kişinin etkilendiğini duyurdu.

Yunan Kathimerini gazetesi, Türkiye'deki depremin Yunanistan'a olası etkilerini içeren bir haber ile depremi duyurdu. Depremin Kuzey Anadolu Fay hattında gerçekleşmediği ve bu sebeple Yunanistan için bir risk faktörü bulunmadığı ifade edildi.

Rusya merkezli TASS haber ajansı Elazığ depremini, "Türkiye'de 6.7 büyüklüğünde deprem" başlığı ile duyurdu. Ajansın haberinde İçişleri akanı Soylu'nun açıklaması ile Rus elçiliğinin bölgedeki gelişmeleri izlediği bilgisine yer verildi. Ölenlerin arasında Rus vatandaşı olmadığı duyuruldu.

AP'nin haberinde ise deprmin büyüklüğü ve derinliği hakkında bilgi verilirken depremin Gürcistan, Ermenistan ve Suriye'de de hissedildiği bilgisine yer verildi.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian da depremi okuyucularına duyurdu. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi'nin verilerinin aktarıldığı haberde, sarsıntının yaşandığ anlara ve kurtarma çalışmalarına ilişkin videolar yayınlandı.