HANGİ KOMUTAN ZAMANINDA KAÇ FETÖ'CÜ GÖREVDEN ALINDI?

2002 yılında Hilmi Özkök’ün Genelkurmay Başkanı olmasından sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nde “Fetullahçılık” ihraç sebebi olmaktan çıkmıştı.
GÜNCEL - 19.02.2020 11:40

FETÖ çatı iddianamesi ve basına yansıyan rakamlara göre de Özkök’ün görev yaptığı 2003-2006 dönemde TSK’dan FETÖ’cülerin atılmadığı görülüyordu.

 Peki 1990-2010 yılları arasında hangi komutan kaç kişiyi 'Fetullahçılık' gerekçesiyle görevden aldı? İşte şaşırtan rakamlar...

 

DOĞAN GÜREŞ

Görev süresi:
6 Aralık 1990 - 30 Ağustos 1994

Fetullahçılık gerekçesiyle ihraç edilenler: 27 kişi

İrtica gerekçesiyle ihraç edilenler: 260

İSMAİL HAKKI KARADAYI

Görev süresi:
30 Ağustos 1994 - 30 Ağustos 1998

Fetullahçılık gerekçesiyle ihraç edilenler: 229 kişi.

İrtica gerekçesiyle ihraç edilenler: 734 kişi.

HÜSEYİN KIVRIKOĞLU

Görev süresi:
30 Ağustos 1998 - 28 Ağustos 2002

Fetullahçılık gerekçesiyle ihraç edilenler: 29 kişi.

İrtica gerekçesiyle ihraç edilenler: 268 kişi.

HİLMİ ÖZKÖK

Görev Süresi:
28 Ağustos 2002 - 28 Ağustos 2006
 

Fetullahçılık gerekçesiyle ihraç edilenler: YOK.

İrtica gerekçesiyle ihraç edilenler: 57 kişi.

YAŞAR BÜYÜKANIT

Görev süresi:
28 Ağustos 2006 - 28 Ağustos 2008
 

Fetullahçılık gerekçesiyle ihraç edilenler: YOK.

İrtica gerekçesiyle ihraç edilenler: 17 kişi.


 

İLKER BAŞBUĞ

Görev süresi:
28 Ağustos 2008 - 27 Ağustos 2010

Fetullahçılık gerekçesiyle ihraç edilenler: YOK.

İrtica gerekçesiyle ihraç edilenler: 3 kişi.