Balıkesir

Ayvalık ve Cunda adası arasına yapılacak köprünün temeli atıldı

19:43 04 Haziran 2016
Ayvalık ve Cunda adası arasına yapılacak köprünün temeli atıldı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Ayvalık ve Cunda adasını birbirine bağlayacak köprünün temeli atma törenle yapıldı.

Köprünün temel atma törenine, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, AK Parti Balıkesir Milletvekili Mahmut Poyrazlı, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, AK Parti il ve ilçe başkanları, Edremit Körfez ilçelerinin belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda ilçe sakini katıldı.

Törende konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık’ta uzun yıllardır konuşulan ve hayali kurulan Cunda Adası ve Lale Adası’nı birbirine bağlayacak olan taş köprünün temelinin atılacak olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi..

Köprünün Ayvalık'ın mimarisine uygun bir model olan ve Ayvalık halkının da yapılan anketlerde oyladığı taş eksenli köprü olarak inşa edilecek olmasının memnuniyet verici olduğunu kaydeden Gençer, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Ayvalıklıların yıllardır düşünü kurduğu bu köprüyü inşa etmek için aylardır hummalı bir çalışma temposu içerisinde olması nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Başkan Gençer, Ayvalık’ta denizin ortasına kurulan balık çiftliklerinin çevreyi kirlettiğini belirterek, AK Parti Balıkesir Milletvekili Mahmut Poyrazlı'dan söz konusu çiftliklerin kaldırılmasını ve yenilerinin açılmaması için TBMM’de Ayvalık'ın sesi olmasını istedi.

Ayvalık’ın sadece Balıkesir’in değil, Türkiye’nin turizm açısından en önemli merkezlerinden ve doğasıyla dünyanın en güzel köşelerinden biri olduğunu ifade eden AK Parti Balıkesir Milletvekili Mahmut Poyrazlı yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Balıkesir’in her bir köşesine gittiğimizde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bu bölgelerin tamamına bir şekilde dokunduğunu, Balıkesir’in en ücra köşelerine kadar her mahallesine mutlaka ulaştığını büyük bir memnuniyetle görüyoruz. Bunda da 30 Mart itibarıyla sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Balıkesir’in büyükşehir olması için almış olduğu kararın da ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anlamış bulunuyoruz. Balıkesir genelinde siyaset gözetmeden yapılan çalışmaların süreceğinden hiç kimsenin en ufak şüphesi olmamalıdır. Bu kapsamda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Ayvalık Belediyesi’nin Ayvalık’ta ortaklaşa yapacakları çalışmalarla bu nadide güzelliklere sahip ilçemizde çok iyi hizmetleri beraberinde getireceğine de inancım tamdır."

Törende konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da, yıllardır konuşulan Cunda Köprüsü meselesini çözdüklerini söyledi.

Balıkesir’in büyükşehir olmasının önemine değinen Uğur, "Balıkesir’in çok geniş bir coğrafyaya sahip olduğu hepimizin malumudur. Kurulduğu ilk günden bu yana Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yapılanmasını tamamladı ve kısa sürede Balıkesir genelinde dev yatırımları yapar hale geldi. 1800’lü yıllarda yapılan çalışmalarla Ayvalık’ta da Cunda Adası’na giden Gönül Yolu nedeniyle Edremit Körfezi ile Ayvalık iç denizi arasında akıntı kesildi. Akıntının olmaması nedeniyle de zamanla Ayvalık Körfezi kirlendi. Yıldız Üniversitesi ile yaptığımız proje kapsamında iç deniz ile Edremit Körfezi denizini kavuşturacak olan köprü ile bu akıntının yeniden hayata geçmesini sağlayacağız. Böylelikle Ayvalığımızı hem ilçeye yakışır bir ulaşım olanağına hem de köprünün altından iç denize akacak akıntı ile denizin temizlenmesine ve eski doğallığına kavuşmasını sağlayacağız" dedi.

Ayvalık’ta yaptıkları köprünün 300 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğinde olacağını kaydeden Uğur köprünün yaklaşık 10 milyon liraya mal olacağını söyledi.

Lale Adası ile Cunda Adası arasında bulunan Türkiye’nin İlk boğaz köprüsü’nü de genişleterek modern bir hale getireceklerini de belirten Uğur, amaçlarının Ayvalık’ı turizm alanında Türkiye’nin bir numarası yapmak olduğunu belirtti.

Uğur konuşmasının sonunda köprüyü yapacak olan firmanın yetkilisini yanına çağırarak, normalde 6 Aralık 2016'da bitmesi öngörülen köprü inşaatının, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na kadar tamamlanmasının sözünü aldı.

Konuşmaların ardından, taş eksen modeli ile yapılacak olan köprünün temeli atıldı.


YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.