Gaziantep

Gaziantep ile Urumçi "kardeş şehir" oldu

13:05 28 Eylül 2016
Gaziantep ile Urumçi "kardeş şehir" oldu

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi ve Gaziantep, imzalanan protokolle "kardeş şehir" oldu.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, iki kent arasında sosyoekonomik, kültürel ve ticari ilişkilerin güçlendirilmesinin amaçlandığı protokol, Urumçi'de imzalandı.

Protokole, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ ve Urumçi Belediye Başkanı İlham Sabir imza attı.

Karadağ, imza töreninde, iki kent arasındaki kardeşliğin önemini vurguladı.

İki halk arasındaki kardeşlik bağlarının bu anlaşmayla daha da güçleneceğini belirten Karadağ, zengin kültürleri bulunan iki kentin kardeşliğine atılan imzalarla, ticaret, ekonomi, eğitim, sağlık, spor, teknoloji, kültür ve bilim gibi alanlarda birçok projeyi şehirlerine kazandıracaklarını bildirdi.

Sabir de Urumçi'nin, 2,5 milyon nüfusu ve 10 bin 989 kilometrekarelik yüzölçümüyle ülkenin önemli yerleşim birimlerinden olduğunu kaydetti.

Bölgenin siyaset, ekonomi, kültür, ulaşım ve iletişim merkezi olarak gelişen bir ekonomisi bulunduğuna işaret eden Sabir, ayrıca Urumçi'nin Orta Asya'nın önemli ekonomi ve ticaret merkezlerinden biri haline geldiğini belirtti.

İpek Yolu'nda son derece önemli noktalarda bulunan Urumçi ile Gaziantep'in kardeş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Sabir, bundan sonraki süreçte daha fazla iş birliği yapılacağını ifade etti.

Törenin ardından Karadağ, Sabir'e, Gaziantep'e özgü hediyeler takdim etti.

Öte yandan, organizasyon kapsamında "4. İpek Yolu Ekonomi Kuşağı, İşbirliği ve Kalkınma Forumu" gerçekleştirildi. Sunumu yapılan gastronomi, kültürel miras ve Gaziantep el sanatları, katılımcıların ilgisini çekti. Foruma, Kore, Kırgızistan, Rusya, Maldivler, Tayland, Pakistan, İran ve Afganistan'dan temsilciler de katıldı.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.