Hatay

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu

13:13 10 Şubat 2016
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu

AK Parti Hatay Kadın Kolları üyeleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözlerine ilişkin, Hatay Adliyesi'ne giderek suç duyurusunda bulundu.

Kadın Kolları Başkanı Sabahat Özgürsoy Çelik, Adliye önünde yaptığı açıklamada geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin 35. Olağan Genel Kurultayı'nda ve ardından grup toplantısında ülke siyasetinin geleceği açısından son derece talihsiz açıklamalarda bulunduğunu belirtti.

Yüzde 52'lik oy oranıyla milyonların desteğiyle, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanına yapılan hakaretle sadece ona oy verenlerin rencide edilmediği onun şahsında yüce devletin, aziz milletin ve bin yıllık kadim devlet geleneğinin ağır hakaretlere maruz kaldığını ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

''Türkiye Cumhuriyetini ve vatandaşlarını en üst noktada temsil eden yüce değerlerine saldırı asla kabul edilemez. Bu üslubuyla sayın Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluş değerleri olan, altı okun maddelerini de ayaklar altına almıştır. Hakaret ederken kullandığı; 'Namus ve Şeref' kavramlarının halkımız için ne kadar hassas değerler olduğunu, bu ülkede siyaset yapan her sorumlu insan bilir. Ancak sayın Kılıçdaroğlu kendi koltuğunu garanti altına almak için türlü senaryolarla hazırlandığı kongresinde ve ardından bir arada tutamadığı partisinin grup toplantısında, yetersizliğini örtbas etmek için kendine çirkin bir yol olan hakareti seçmiştir. Kendisine bu yöntemden vazgeçmesini ve milletimizin karşısına temiz bir dille çıkmasını öneriyoruz. Buradan soruyoruz bugüne kadar tanıdığımız hangi ana muhalefet lideri, devletimizin ve milletimizin değerlerine bu ölçüde hakaretlerde bulunmuştur? Başka devletlerin büyüklerine gösterilen tazimin, hiç olmazsa benzerini bu millet de hak etmektedir. Sayın Kılıçdaroğlu bir gün cumhurbaşkanımıza, diğer bir gün başbakanımıza, hatta bir başka günde kendi partisinin vekiline bile 'Tabloyu kim indirdi?' diyerek haksız saldırılarda bulunabilmekte, bu şekilde ülkemizin yoğun ve ciddi gündemini meşgul etmektedir. Seçilmiş bir kadın vekilin sadece yapmış olduğu bir tespitten dolayı, kesin ihraç talebiyle disipline verilmesi, partisinin ne kadar özgürlüklere karşı olduğunun bir göstergesidir. Sayın cumhurbaşkanımıza hadsizce diktatör diyen sayın genel başkan bu kararıyla demokrat mı oluyor! Buradan anlıyoruz ki temel sorun aslında sayın Kılıçdaroğlu'nun değer yargılarını, insafı ve hakkaniyeti bir tarafa bırakıp, derinliği olmayan gündelik siyaseti tercih etmesidir."

Kılıçdaroğlu'na tavsiyelerinin artık bir ana muhalefet liderine ve devlet adamlığına yakışan bir duruşla siyaset yapması olduğunun altını çizen Çelik, " Sayın Kılıçdaroğlu bahse konu olan hakaretleriyle; Anayasa, Türk Ceza Kanunu ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan; 'Kişinin maddi ve manevi değerlerinden oluşan toplum nezdindeki şeref ve haysiyetiyle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın saygınlığını korumaya yönelik Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde hükmü bulunan 'Cumhurbaşkanı’na hakaret' suçunu işlemiştir" ifadelerini kullandı.

Çelik, Kılıçdaroğlu’nu bir dünya lideri olan, kurucu genel başkanları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı yaptığı hakaretlere son vermeye ve Türkiye Cumhuriyetinin tüm kutsal değerlerine saygılı olmaya davet etti.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.