Konya

65 yıldır fırının başında etli ekmek pişiriyor

07:00 28 Ocak 2021 3 Yorum Var
65 yıldır fırının başında etli ekmek pişiriyor

Konya'da yaşayan Mehmet Gökbaba (80), 65 yıldır kentin yöresel lezzetleri arasında yer alan etli ekmeği ustalıkla yapıyor. İlerleyen yaşına rağmen hala fırının başına geçip, etli ekmek pişiren Gökbaba, ''15 yaşında çırak olarak başladım. 1964 yılında da kendi iş yerimi açtım. O günden itibaren de etli ekmek ustalığı yapıyorum. İçimde bu işi yapmakla ilgili hiçbir yorgunluk yok'' dedi.

Mehmet Gökbaba, 15 yaşında çırak olarak başladığı etli etmek ustalığını hala sürdürüyor. Mesleğini severek yaptığını belirten Gökbaba, yaşı ilerlemesine rağmen fırın başına geçip, etli ekmek pişirmeye devam ediyor. Mesleğiyle ilgili yorgunlukta hissetmediğini ifade eden Gökbaba, şunları söyledi:

''15 yaşında çırak olarak başladım. 1964 yılında da kendi iş yerimi açtım.  O günden  itibaren de etli ekmek ustalığı yapıyorum. İçimde bu işi yapmakla ilgili hiçbir yorgunluk yok. Bugün bin liralık iş oldu, yarın 500 liralık iş oldu, yine sevineceğiz. Şimdi eski etli ekmeklerin lezzeti yok. Çünkü eskiden etlerde bir güzellik vardı. 50 yıldır bizden alışveriş yapan müşterilerimiz var.''

'ÇIRAK BULAMIYORUZ'

İki oğluna da mesleğini öğreten Gökbaba, ''Artık çırak bulamıyoruz. Gelenler de 2 gün sonra kaçıyor, işi beğenmiyor. İşimin başından hiç ayrılmam. Her gün dualarla dükkanımı açıyorum'' dedi.

SOĞAN KOYMUYORUM 

Etli ekmeğin nasıl lezzetli yapılacağını da anlatan Gökbaba, ''Etli ekmeğin içerisine kesinlikle soğan koymuyorum. Bu da lezzeti artırıyor. Etli ekmek Sivas’ın değil. Ustalarımdan duyduğuma göre ilk Suriye’nin Halep kentinden yapılmış, sonra Konya'da devam etmiş. Zaten o dönemlerde Halep de Osmanlı topraklarıydı'' diye konuştu. 

YORUMLAR

3 Yorum Var
 • Selam 1 ay önce Şikayet Et
  O kadar zengin milletli topraklarda yaşadığımız herkese malum. Bu zenginlik mutfağımızda da görülür. Yok Yok maşallah. Etliekmek ince hamuruyla, şekli ve içiyle Konya’nındır (ve Karaman’ın). Nasıl ve nerede önce yapıldı ve Konya topraklarına nasıl geldi... Bu da mutfak gastronomi tarihçilerine kalmış bir şey...
  Cevapla
 • konyalı 1 ay önce Şikayet Et
  Etliekmek Konya'nın Parazit yapmayın sıvas çoraktır her yeri Meram sanmayın.
  Cevapla
 • Doğan 1 ay önce Şikayet Et
  Konyalılar etli ekmek yiyorum sanıyor, yazık. Et soğansız olurmu?. Sivaslılar sadece pazarlamayı bilmiyorlar.
  Cevapla
 • Tosuny 1 ay önce Şikayet Et
  Sivas nerden çıktı.? Pidesi varsa afiyet olsun yiyin. Etli ekmek her usulü ile Konya'ındır. Konya başkentlik yapmış bir şehir başka yerlerden gelmiş olabilir. Sivas'ınki pideyi zaten...
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  İki farklı lezzet. İsimleri aynı ama tamamen farklı. Eti bile farklı biri küçükbaş (Konya), biri büyükbaş(Sivas). Ben Konya etliekmeğini çok sevmedim. Sivas etli ekmeği daha güzel.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.