Malatya

Kışanak ve Tuncel'in yargılandığı dava

18:20 03 Kasım 2017
Kışanak ve Tuncel'in yargılandığı dava

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel hakkında açılan ve Malatya Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın beşinci duruşması yapıldı.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Tuncel ve Kışanak, tutuklu bulundukları Kandıra Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Duruşmayı sanık yakınlarının yanı sıra yabancı medya mensupları ve parti temsilcileri takip etti.

Mahkeme Başkanı İzzettin Duman, duruşmada, sanıkların daha önce savunma yaptığını hatırlatarak, sanıklara savunmalarına eklemek istedikleri bir şey olup olmadığını sordu.

Savunma yapan Kışanak, davanın güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır'dan Malatya'ya alındığını ancak burada da düzgün yargılanmadıklarını savundu.

Mahkemenin huzurunda bulunmak ve savunma yapmak istediklerini belirten Kışanak, "Bu talebimi daha önce de dilekçeyle bildirdim ancak reddedildi. SEGBİS ile ifade vermek zorunda bırakılıyorum. Hakkımda 240 yıl gibi rekor bir ceza isteniyor ancak mahkemenin huzuruna çıkarılmıyorum. Bu hukuka uygun değil." ifadelerini kullandı.

Daha önce genel hatlarla savunma yaptığını ancak savunma hakkını tamamen kullanmadığını iddia eden Kışanak, şunları ileri sürdü:

"Hayatım boyunca savunamayacağım, arkasında duramayacağım bir sözüm, eylemim olmamıştır. Dosyaya konu suçlamalar var ama ses ve görüntü kayıtları yok. Hukuki olmayan bir delile göre kendimi savunmaya kalkamam. Suçlamalar FETÖ soruşturmasında tutuklu bulunan yargı ve emniyet mensupları tarafından uydurulmuş iddialardır. Bir yıldır sorgusuz sualsiz içeride tutuluyorum. Yanlış yapmadım, kimseye zarar vermedim, demokratik siyaset hakkımı kullandım."

Sebahat Tuncel ise mahkeme heyeti önünde savunma yapmak istediğini dile getirerek siyaset yapma haklarının ellerinden alındığını iddia etti.

Daha sonra mahkeme başkanı Duman, iddia makamının talebini sordu. Duruşma savcısı Muhittin Atlı ise Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel'in tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Mahkeme heyeti, verdiği ara sonrası Kışanak ve Tuncel'in tutukluluğunun devamına karar vererek, eksiklerin tamamlanması için duruşmayı 8 Ocak 2018'e erteledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, Kışanak ve Tuncel hakkında açılan dava dosyası, güvenlik gerekçesiyle nakli konusunda Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilmiş, talebi değerlendiren Yargıtay 5. Ceza Dairesi, dosyanın Malatya Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar vermişti.

- İddianameden

İddianamede, Kışanak hakkında "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", 41 kez "terör örgütü propagandası yapmak" ve "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak" suçlarından 57 yıl 6 aydan 230 yıl 6 aya kadar, Tuncel hakkında da "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve 16 kez "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 23 yıl 6 aydan 95 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.