Kanal İstanbul'un imar uygulama süreci 3 ayda tamamlanacak

Muhalefetin engelleme ve yatırım yapacak şirketleri tehditlerine rağmen Kanal İstanbul projesiyle ilgili çalışmalar aralıksız sürüyor. Projenin “alan ve sınırlarının belirleneceği imar uygulama süreci” üç ay içinde tamamlanacak.

GİRİŞ 16.11.2021 16:36 GÜNCELLEME 16.11.2021 17:58
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Kanal İstanbul çevresinde kurulacak yeni şehir alanının çalışmalarını yürüten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, imar çalışmalarında sona geldi. Gelecek yıl ihaleye çıkılması hedeflenen Kanal İstanbul’un etrafında yapılacak yeni şehir alanında İstanbul’da riskli yapı stokunun azaltılması kapsamında yeni yerleşim alanları yatay mimari anlayışıyla yapılacak. Yerleşim alanının yüzde 52’si yeşil alanlardan oluşacak projenin imar planlama süreci daha önce tamamlanırken, Bakanlık projenin alan ve sınırlarının belirleneceği imar uygulama sürecini ise 3 ay içinde sona erdirecek.

EN FAZLA 5 KATLI

500 bin kapasiteli Kanal İstanbul’un iki tarafına yatay mimari esas alınarak kurulacak yerleşimlerin zemin artı 4-5 katlı inşa edilmesi hedefleniyor. Yeni yerleşimler deprem baskısı altında olan bölgelere alternatif olabilecek. Bu planlama için 11 ayrı üniversiteden 51 bilim insanı toplam 204 uzman ortak çalıştı.

DÜNYAYI TÜRKİYE’YE BAĞLAYACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul, kapsamında yapımı devam eden, Başakşehir-Kayaşehir-Bahçeşehir arasındaki ulaşımı sağlayacak Sazlıdere Köprüsü şantiyesinde incelemelerde bulundu. Karaismailoğlu, “İstanbul Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, ticari limanlar, demiryolu bağlantıları, lojistik üstleri ve dünyanın en büyük projelerinden biri olan Kanal İstanbul, dünyayı Türkiye’ye bağlayacak” diye konuştu.

MUHALEFET ÖNEMİNİ ANLAMADI

Karaismailoğlu, 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası’nda projenin Türkiye ve Türk Boğazlarını kullanan ülkeler için ne kadar önemli olduğunu gerçekleriyle paylaştıklarını kaydederek, şöyle konuştu:

“Onlar bu projenin önemini anladı ama ülkemiz muhalefetindekiler anlamadı ya da anlamak istemiyorlar. Gelişen, güçlenen, dünyada söz sahibi olan Türkiye’nin önüne duvar örmeye çalışıyorlar.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 29
 • Hakan Altınpınar 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah parazit engelleri aşılacak Kanal İstanbul inşa edilecek hayırlı olsun şimdiden emeği geçen herkese teşekkürler
  Cevapla
 • 4Abdullah4 1 yıl önce Şikayet Et
  Muhalefet ağustos böceği gibi bağıra dursun,iktidar karıncalar misali çalışıp işi rayına goyuveriyor galiii. gapak oluversin galiii
  Cevapla
 • İSTANBULLL 1 yıl önce Şikayet Et
  EN FAZLA 5 KATLI OLMUYOR MAALESEF.. Küçükçekmece Belediyesi sınırları içinde, Marmaray Mustafa Kemal durağı karşısında 11-12 katlı (daha fazlaysa bilemem) bir binanın inşaatına ruhsat verilmiş ki, makinalar çalışmaya başladı bile, üstelikte kurutamadıkları yeraltı suyunun üzerine yapılıyor. 5 KAT DEĞİL 11- 12 KAT
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  onu bir ibb sor sonra konuş
  Cevapla
 • Farklı görüş 1 yıl önce Şikayet Et
  Nüfus elli sene sonra iki katına çıkacak. Bu konuları çok dar düşünmemek lazım. Zaten tarım arazisi sıkıntımız var, mümkün olduğunca binaları yüksek katlı tutup tarıma alan bırakmalıyız. Sonra pişmanlık fayda etmez.
  Cevapla
 • canturk 1 yıl önce Şikayet Et
  beyni olan biri sadece haritaya bakması yeterli kanal istanbulun ne kadar önemli oldugunu anlaması ıcın ama yok bazıları hatıtaya da baksa kanalada baksa hatta karı gorse bıle akıllanmıyor yada ulkemızın menfatıne olan hıc bıseyı hazmedemıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle