TMB Başkanı Erdal Eren: Konut fiyatları en az yüzde 50 artacak

İnşaat malzemelerinde fiyatların yüzde 100'ün üzerinde arttığını söyleyen TMB Başkanı Erdal Eren, "Maliyet artışlarına bir formül bulunamazsa, gelecek sene konut satış fiyatları bu seneye göre en az yüzde 50-60 daha pahalı olacaktır" dedi.

GİRİŞ 04.12.2021 07:00 GÜNCELLEME 09.12.2021 20:14
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Hem döviz kurundaki oynaklık hem de pandemin dünya ve Türkiye ekonomisine getirdiği yükün de etkisiyle birlikte ucuz konut, özellikle de orta ve alt gelirli için hayal olmuş durumda.

Konut üretiminde maliyet artışları çözülemezse gelecek yıl fiyatların yüzde 50-60 daha pahalı olacağını ifade eden Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, devlet mülkiyetindeki arazilerin daha düşük fiyatlara inşaat sektörüne verilmesi önerisinde bulundu.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren

YÜZDE 100'ÜN ALTINDA ARTIŞ YOK

İnşaat malzemelerinde pandeminin başından ekim ayının sonuna kadar fiyatların yüzde 100'ün üzerinde arttığına dikkat çeken Eren, konut üreticisi müteahhitlerin maliyetleri fiyatlarına yansıtmak veya karlarından fedakarlık ederek satabilecekleri konut fiyatları oluşturmak konusunda ikilemde olduklarını söyledi.

Müteahhitlerin konut fiyatlarını maliyetler oranında yükselttiğinde, vatandaşın alım potansiyelinin düştüğünü belirten Eren, "Bu zorluk, geçtiğimiz yıldan bu yana işleri yavaşlatmak ve yeni projelere başlayamamak şeklinde bir sorun haline gelmiş durumda. Yeni konut veya uygun maliyetli konutlar pazara verilemediği için konut fiyatlarının hem alış hem de kiralama fiyatları spekülasyon seviyesinde, toplumu rahatsız eden boyutlara gelmiş durumda" diye konuştu.

KAMU MÜTEAHHİTLERİNE TASFİYE VE DEVİR HAKKI TANINMALI

Kamuya iş yapan müteahhitlerinin durumunun, konut yapan müteahhitlere göre daha sıkıntılı olduğunu dile getiren Eren, "Yeni aldığı ihalenin inşaatı pandemi döneminde başlamış olan müteahhidin maliyeti, ortalama yüzde 125 oranında artarken, şu anda devletin İhale Yasası çerçevesinde uyguladığı fiyat farkı yüzde 50-54 arasında. ÜFE'nin genel artışı da yüzde 67" diye konuştu.

Eren, maliyetlere çözüm için kamu projelerinde müteahhitlik firmalarına ilave fiyat farkı ödenmesi gerektiğini ve şartsız tasfiye veya devir hakkı tanınması ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.

ARSA MALİYETLERİ İNŞAAT MALİYETLERİNDEN YÜKSEK

Eren ucuz konut için şu teklifte bulundu:

"Devletin pazara ucuz konut verilebilmesi konusunda sağlayacağı en büyük destek, devletin mülkiyetindeki arazileri arsa halinde daha ucuz fiyatlarla inşaat sektörüne vermekten geçer. Maalesef büyük şehirlerimizde arsa maliyetleri, inşaat yapım maliyetlerinden daha yüksek. Maliyet artışlarına bir formül bulunamazsa korkarım ki gelecek sene konut satış fiyatları, bu seneye göre en az yüzde 50-60 daha pahalı olacaktır."

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / FIRAT AYDOĞMUŞ
YORUMLAR 21
 • Pürkusur 11 ay önce Şikayet Et
  İSTERSEN YÜZDE ÜÇYÜZ ARTIR. BEN ALMADIKTAN SONRA KİME SATACAKSIN AGA? Hadi bakalım, almıyorum bu fiyatlardan, almayacağım da...ÖMÜR BOYU kirada oturmaya karar verdim. Sizin gibileri daha da zengin etmeyeceğim. KEŞKE herkes böyle hareket etse, o zaman görürüm ben bunları, bak nasıl indiriveriyorlar fiyatları...
  Cevapla
 • ALİ ER 1 yıl önce Şikayet Et
  ORTA SINIF, orta direk yok oluyor. Her sehre Hava Alanı, ve Otoyol yapsan bana ne ? ben geçinecek EKMEK-AŞ bulamadıktan sonra . MAKRO Ekonomi dediğiniz beni ilgilendirmez. Ben GEÇİM derdi peşinde koşan adamım. DAİRE - Araba - Uçak - benim yanımdan geçmiyor. Allah Tayyip ERDOĞAN'a 1970 'li Yıllarda YAŞADIĞI GÜNLERİ hatırlatsın ki, BİZLERİ - alinteri ile kazanan HELAL KAZANÇ sahibi MASUMLARI - HATIRLASIN
  Cevapla
 • Muhsin 1 yıl önce Şikayet Et
  Yeni arsa bulana kadar yukarı doğru kat verin.
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Fiyatları artıran Kafirler,Münafıklar ,müşrikler mutlaka yaptıklarının cezasını çekeceklerdir.
  Cevapla
 • muammer 1 yıl önce Şikayet Et
  Peki ucuz arsayı kapattın bay müteahhit, ucuz ev nerede gardaş. Iki gün de az karla çalışın yahu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle