Dolardaki ani düşüş konutta satış iptalleri getirdi!

Kurdaki ani düşüş ev fiyatlarını etkilerken, düşüş sonrasında daha pahalıya gelen satışlarda iptaller dolu.

Dolardaki ani düşüş konutta satış iptalleri getirdi!
Dolardaki ani düşüş konutta satış iptalleri getirdi!
GİRİŞ 03.01.2022 12:27 GÜNCELLEME 03.01.2022 23:02
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

20 Aralık haftasında döviz kurunda yaşanan sert düşüşün, konut satış iptallerine neden olduğu belirtilirken, mevcut alıcıların da beklemeye geçtiği kaydedildi.

Dünya'dan Leyla İlhan'ın haberine göre kur düşüşünün piyasaya etkilerini değerlendiren İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Bu özellikle yabancı alımını azaltacak. 100 bin dolarla 850 bin liralık ev alabilirken, kur artışlarından sonra 1 milyon 800 bin TL’lik evlere bakmaya başladı. Ancak kurda ani düşüş olunca parası yetmedi ve satış iptalleri oldu” dedi.

Talep azalmasının fiyatlarda bir miktar gevşemeye neden olabileceğini ancak henüz o noktaya gelmediklerini aktaran Aşa, alıcıların dövizin seyrini takip ettiklerini söyledi.

Özellikle inşaat piyasasının da yeni projelere başlamak için, kurun belli bir seviyeye inmesini beklediğini anlatan Aşa, “İnşaatçı şu anda önünü göremediği için maliyet hesabı yapamıyor. Burada kamunun devreye girmesi” dedi.

YABANCIYA ETKİSİ POZİTİF OLDU

Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak da “Çünkü kur artıkça yabancıya satış daha pahalı hale geldi. Ancak doların gerilemesi yabancıya satışta pozitif bir etki yarattı. Dolayısıyla yabancıya gayrimenkul satışı tarafından bir problem olduğunu düşünmüyorum. Hızlı bir şekilde artacağına da inanıyorum. Bizim satış verilerine baktığımızda beklentimizi karşılayacak satışlar da gerçekleşti bu dolarizasyon döneminde. 2022’de yabancıya satışın 60-70 bin bandına gelerek 10 milyar doların üzerinde bir gelir bırakmasını bekliyoruz” diye konuştu.

İç pazarda insanların yatırımlarını biraz erteleyip şu anda dolar ve TL tarafında kampanyanın gidişatını izlemeye geçtiğini dile getiren Bucak, “Artacak mı düşecek mi onu bekliyor. Ayrıca kredi oranları aylık yüzde 2’ye yükseldi ve kimse kredi bulamıyor. Bu da ipotekli konut satışlarında düşüş yaşanacağını gösteriyor. Dolayısıyla cebinde nakiti olan konutu alıyor, ancak ipotekli kısım beklemede” dedi.

YABANCIYA İKAMET AMAÇLI SATIŞLARI ARTIRIR

İstanbul Gayrimenkul Değerleme Kurucu ve Yönetici Ortaklarından Ahmet Büyükduman ise fi yatların düşmüş olmasının yabancılar açısından cazibeyi artıracağını kaydetti.

“Yabancı alımlarında aslında vatandaşlık alımlarının payı yüzde 15-20. Geriye kalanlar ikamet amaçlı alıyor. Türkiye’de mülk sahibi olduğunuzda daha rahat bir şekilde geçici ikamet alabiliyorsunuz.

Böyle olunca da Afganistan, Yemen, Libya, İran ve Irak gibi ülkeler ucuz mülk için bize yöneliyor ve ikamet sayesinde Türk pasaportu alabiliyorlar. Şimdi kur düşünce bizim mülkler onlar için daha ucuz hale geldi. Dolayısıyla yabancıya satışta bir düşüş beklemiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

YORUMLAR 3
 • Bahar Kazancı 10 ay önce Şikayet Et
  İnşallah her şey yolunda gider ev arsa fiyatları düşer inşallah ihtiyacı olan da evini arsasını alır fiyatları yükseltenler zaten yurt dışından gelenler burada asgari ücretle çalışıp da ev sahibi olan yok Allah herkesin gönlüne göre versin inşallah
  Cevapla
 • Avrupali 10 ay önce Şikayet Et
  Ev fiyatlari dolar düstükten sonra TL bazinda tam aksine yükselmeye basladi. Bende fiyatlarin önceki seviyelere gelmesini bekliyorum.
  Cevapla
 • Mahmut 10 ay önce Şikayet Et
  yabancı bir aylığı ile alırken yerli 1 yıllığı na bile alamıyor
  Cevapla