Yabancıya konut satışında rekor kırıldı

Yabancıya konut satışı mart ayı ve ilk çeyrek dönemiyle rekor kırdı. Sektör temsilcileri, yabancılara gerçekleştirilen konut satışlarının hız kesmeden devam edeceği görüşünde...

Yabancıya konut satışında rekor kırıldı
Yabancıya konut satışında rekor kırıldı
GİRİŞ 15.04.2022 13:45 GÜNCELLEME 15.04.2022 13:49
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Rusların Türkiye'den aldığı konut yılın ilk çeyreğinde 2021'in aynı dönemine göre yüzde 63,6 artarak 1.535 adede, Ukraynalıların aldığı konut sayısı da yüzde 71.6 artarak 381 adede yükseldi.

Yabancılara yapılan konut satışı martta yüzde 31 artarak 5 bin 567'ye ulaştı. İlk çeyrek satışları ise yüzde 45,1 yükselişle 14 bin 344 adet olarak gerçekleşti.

Bu rakam tüm zamanların en yüksek ilk çeyrek verisi olarak kayıtlara geçerken böylelikle hem martta hem de ilk çeyrekte tüm zamanların rekoru kırıldı.

İlk çeyrekte yabancılara satılan konutların toplam içerisindeki payının yüzde 4,5 olduğu görüldü.

İlk çeyrekte yabancıların en çok konut aldığı il 5 bin 974 adetle İstanbul oldu. Yabancılara satılan konutların yüzde 41,6'sı megakentten gerçekleşti.

İstanbul'u 3 bin 447 adetle Antalya, 904 ile Ankara, 664 ile Mersin, 452 ile Bursa izledi. Yalova, İzmir, Samsun, Sakarya ve Trabzon da ilk 10'da yer aldı.

İRANLILAR BAŞI ÇEKTİ, RUSLAR VE UKRAYNALILAR ARTIŞTA

Ocak-mart döneminde en çok konut alan ülke vatandaşları arasında başı 2 bin 256 ile İranlılar çekerken, onları 1.887 ile Iraklılar takip etti.

Rusların konut yatırımı yüzde 63,6'lık artışla 1.535 adede yükseldi. Ukraynalılara satılan konut satışında da ilk çeyrekte geçen seneye göre yüzde 71.6 artış yaşanarak 381 adede ulaşıldı.

Ruslara satış oranının, yabancılar genelindeki artış yüzdesi olan yüzde 45,1'in 18,5 puan, Ukraynalılara satışın da 21,5 puan artması dikkat çekti.

Söz konusu dönemde Almanya vatandaşları 617, Kazakistanlılara 570, Afganistan uyruklulara 486, Kuveytlilere 382 adet konut satıldı. Yemen ve Ürdün vatandaşları da ilk 10'da yer aldı.

400 DOLARLIK LİMİT OLUMSUZ ETKİLEMEYECEK

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yabancıya satışlarda 5 bin sınırının aşılmasının, yurt dışı döviz girdisinin kazandığı ivmenin devam ettiğini göstermesi açısından olumlu olduğunu söyledi.

Gayrimenkul satışı vasıtasıyla yabancılara verilecek vatandaşlık hakkına kavuşmak için alt limitin 400 bin dolara çıkarılmasının sektörde farklı beklentilere neden olduğunu dile getiren Durbakayım, "İNDER olarak bizim beklentimiz; yabancılara gerçekleştirilen konut satışlarının hız kesmeden devam edeceği ve ülkemize önemli miktarda döviz girdisi sağlanacağı yönünde. Önümüzdeki aylar bunun cevabını alacağımızı umuyorum." şeklinde konuştu.

SADECE ORTA DOĞU DEĞİL AVRUPA, AFRİKA VE ORTA ASYA ÜLKELERİ DE HEDEF OLMALI

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt da martta yabancıya artışın sürdüğünü belirterek, "Bu rakam her koşulda yabancı yatırımcının ülkemize olan bakış açısının hiç değişmediğini ve güvenini gösteriyor. Döviz kurunun yüksek olması, fiyatları yabancı yatırımcı açısından cazip kılıyor." dedi.

Yabancı yatırımcının sektöre desteğinin sürdüğünü dile getiren Özyurt, "Hedefimizde sadece Orta Doğu değil Avrupa, Afrika ve Orta Asya ülkeleri de olmalı, oralarda da ciddi potansiyel bulunuyor. Yabancı yatırımcının kaynak kullanımını da çeşitlendirebilirsek bunun yüksek katkıları olacaktır." diye konuştu.

Özyurt, yaz aylarıyla birlikte satış adetlerinin artacağını bildirdi.

ANTALYA GÖZDE İL

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün ise yabancıya konut yatırımında hem mart ayında hem de ilk çeyrekte rekor kırıldığını belirterek, "Bu veriler ülkemizin gayrimenkul alanındaki cazibesini ve yabancıların Türkiye'ye güvenini ortaya koyuyor." ifadesini kullandı.

Antalya'nın, yabancıların gözdesi olmaya devam ettiğini vurgulayan Özgün, "İlk çeyrekte Antalya'da yabancılara yapılan satış adedi yüzde 83'lük artışla 3 bin 447'ye yükselmiş durumda. Yani yüzde 45,1 olan ortalama oranın neredeyse iki katı artış var. Türkiye'nin turizmde gözbebeği Antalya aynı zamanda yabancı yatırımcıların da odağı haline gelmiş durumda." açıklamasında bulundu.

SATIŞLARDA YUKARI İVME SÜRECEK

Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır da salgın şartlarının daha da hafiflemesiyle satışlarda yukarı yönlü ivmenin süreceğini belirterek, vatandaşlık hakkında alt limitin 400 bin dolara yükseltilmesinin olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Konut fiyatlarındaki artışın temel nedeninin yabancıya satış değil maliyetlerdeki yükseliş olduğunu vurgulayan Bahadır, alt limitin 400 bin dolara yükselmesi kararının yumuşatılması talebinde bulundu.

YATIRIMCILAR ENFLASYONA KARŞI KENDİLERİNİ KORUYOR

Akzirve Satış Müdürü Hakan Sabbağ, martta konut satışlarının tüm olumsuzluklara rağmen yüzde 20,6 artarak 134 bin 170'e ulaştığını, bu rakamın artan fiyatlara ve yüksek faiz oranlarına rağmen konut yatırımına olan güveni gösterdiğini bildirdi.

Türkiye'de konut ihtiyacının hala fazla olduğunu dile getiren Sabbağ, "Son dönemde TÜİK istatistiklerine göre kiracılık oranı artmış durumda. Yatırım amacının dışında özellikle yeni evlilikler, üniversite mezuniyetleri, boşanmalar, gençlerin tek başına yaşama isteği gibi kriterler eve talebi canlı kılıyor. Yatırımcılar konut yatırımıyla enflasyona karşı kendilerini koruyor" dedi.

Yılın ilk çeyreğinde konut satışlarının yüzde 21,7 artarak 320 bin 63 olarak gerçekleştiğini vurgulayan Sabbağ, bu verinin, insanların maliyetlerdeki yükselişler nedeniyle bir an önce konut sahibi olmak istemesini gösterdiğini anlattı.

"YABANCILARIN ÜLKEMİZE GÜVENİ DEVAM EDİYOR"

Hakan Sabbağ, Türkiye'nin sahip olduğu özellikler sayesinde her zaman yabancı yatırımcı çekebildiğini belirterek, özellikle konutta son yıllarda dünyanın parlayan yıldızı olduklarını söyledi.

Yabancıya konut satış rakamlarının martta yüzde 31, ilk çeyrekte ise yüzde 45,1 arttığına dikkati çeken Sabbağ, şu açıklamalarda bulundu:

"Ocak-mart döneminde 14 bin 344 adetle tüm zamanların en yüksek satış rakamına ulaşıldı. Türkiye bu alanda rekor kırdı. Bu veriler, yabancıların ülkemize olan güvenini gösteriyor. Türkiye her zaman yabancı yatırımcı çekebiliyor. Özellikle konutta ülkemizde hem yatırım hem de oturum amaçlı alım yapan önemli bir yabancı sayısı var. Ayrıca mart ayında Rusların konut alımına bakarsak yüzde 30,5'lik artış görüyoruz. Yani ortalamanın paralelinde. Söylemlerin aksine bir azalış görmüyoruz."

"MARTTA SATIŞLARIMIZ YÜZDE 35 ARTTI"

Akzirve Satış Müdürü Sabbağ, Topkapi 29 projesinde satışlarının martta yüzde 35 arttığını belirterek, önemli bir hareketlilik gördüklerini bildirdi.

Sabbağ, İstanbul'un en çok değerlenen ve en merkezi noktası Topkapı’da hayata geçirdikleri bu özel projeye yabancıların da hayli ilgili olduğunu, satışlarındaki yabancı payının yüzde 40 olarak gerçekleştiğini söyledi.

Topkapı 29 projesinin konuttan ticari ünitelere, sosyal donatı alanlarından AVM'lere ve sağlık kompleksine kadar farklı alanlarıyla dikkat çektiğini ve bu nedenle ilgi gördüğünü vurgulayan Sabbağ, "Projemiz ideal bir yerleşim ve tüm ihtiyaçlara cevap veren yepyeni bir ekosistem olarak tasarlandı. Bu nedenle yerli yatırımcıların olduğu kadar yabancıların da yoğun ilgisiyle karşı karşıya" diye konuştu.

YORUMLAR 2
  • salim bey 7 ay önce Şikayet Et
    kiracı yasaları çok sıkı çıkaramıyoruz kiracıları evden piyasa uçtu zam da yapamıypruz. Devletten ricam kiracılar ile ilgili yasa çıkarılması piyasaya göre zam yapmayan kiracılar çıksın evden. Biz yatırım için ev alıyoruz yoksa kimse ev almaz. Yabancı misafirlerimiz başımızın üstünde yeri var buyursunlar gelsinler ülkemiz güzeldir
    Cevapla
  • Fethi 7 ay önce Şikayet Et
    Bizim halk için ev sahibi olabilmek hayal olmaya başladı. Ulaşılmaz konumuna geldi. Buna çok üzülüyorum.
    Cevapla