'Türkiye, hasar tespitinde ilk 3'te yer alıyor'

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, envantere yeni alınan 4 mobil araçla afet sonrası oluşan hasarları hızla tespit ediyor. Türkiye, hasar tespiti hızı sıralamasında dünyada ilk 3'te yer alıyor

'Türkiye, hasar tespitinde ilk 3'te yer alıyor'
'Türkiye, hasar tespitinde ilk 3'te yer alıyor'
GİRİŞ 06.07.2022 15:54 GÜNCELLEME 06.07.2022 15:54
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Aslan, envantere yeni alınan mobil hasar tespit araçları ve bunlarla koordineli olarak kullanılan insansız hava araçları ile dronlar hakkında açıklamada bulundu. Aslan, 'Türkiye Afet Müdahale Planı' içinde hasar tespit, yıkım ve enkaz kaldırma gibi görevleri, Türkiye genelinde 52 bin mühendis ve mimarla 60'ın üzerinde araç, 100'ün üzerinde cihazın desteğiyle sağladıklarını belirterek, hasar tespit çalışmalarında bu konuda eğitim almış mühendislerin yoğun mesai yürüttüğünü söyledi.

'ASIL VERİ PERSONEL'

Bakanlık filosuna yeni eklenen 'Yapı İzleme Aracı', 'Mobil Koordinasyon Aracı', 'Mobil Laboratuvar Aracı' ve 'Mobil İletişim Ofisi' ile kullanıldığı alanlar hakkında bilgi veren Banu Aslan, mobil araçlar ve cihazlar ile afet sonrası oluşan hasarların kısa sürede tespit edildiğini söyledi. Aslan, özellikle deprem bölgelerinde ve riskli olduğu değerlendirilen çok katlı yapılarla ilgili incelemelerde ise İHA'lar ve özel yazılımlı dronların kullanıldığını kaydetti. Hasar tespit çalışmalarında asıl verinin, personel olduğuna ve araçlarla içindeki cihazlardan ancak muğlak durumlarda faydalanıldığına işaret eden Aslan, "Bizim esas gücümüz personelimiz. 52 bin mühendisimiz var. Bu araçlarla ve cihazlarla daha hızlı, daha doğru, seri çalışmanın yolunu açmış oluyoruz. İstatistiklere bakıldığında, 1954 Şili depreminden itibaren dünyada gerçekleşen afetler ve bu afetlerin hasar tespit sürelerine bakıldığında Türkiye, hasar tespitin hızı ve doğruluğu, itiraz yüzdesinin düşüklüğü noktasında dünyada ilk 3'te yer alıyor" dedi.

KAYNAK: DHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 3
 • Ahmet 6 ay önce Şikayet Et
  Önemli olan hasat gerçekleşmeden yada fazla büyümeden önlemek. Sen tedbirini alma, afet geldikten sonra hasarı tespit et. Neye yarıyor bu şimdi? Geçen seneki orman yangınlarından ders alınmamış, bu seneki yangınlar başladı, başladıktan sonra gece görüşlü uçağa ihtiyacımızın olduğunu ve alınacağını öğreniyoruz.
  Cevapla
 • Hoca Nasrettin 5 ay önce Şikayet Et
  Dediğin gibi sen nasıl yeni öğreniyorsan, diğer arkadaşlarda yeni yeni öğreniyor.
  Cevapla
 • Mizah 6 ay önce Şikayet Et
  Devletin 5.000.000 memuru var ama fiyatları kontrol eden bir tane memuru yok.
  Cevapla