Ev sahibi kirada %25'den fazla artış yapabilir mi?

Temmuz ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından kira artış oranı da merak edilenler arasında yer aldı. Yayımlanan karara göre, 1 Temmuz 2023'e kadar yenilenecek konut kira sözleşmelerindeki artışın bir önceki kiranın yüzde 25'ini geçemeyecek.

Ev sahibi kirada %25'den fazla artış yapabilir mi?
Ev sahibi kirada %25'den fazla artış yapabilir mi?
GİRİŞ 11.08.2022 17:28 GÜNCELLEME 11.08.2022 17:28
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Son zamanlarda konutlara yapılan fahiş kira artışları yüzünden dava yükü yüzde 50-60 seviyelerine çıktı. Devlet tarafından getirilen yüzde 25’lik yasal düzenlemeyi yüzde 100 seviyelerine çıkaran ev sahipleri, kiracılara psikolojik baskı yapmaya devam ediyor. Hal böyle olunca da taraflar soluğu Sulh Hukuk Mahkemelerinde alıyor. Şunu özellikle belirtelim, kirasını düzenli ödeyen kiracıların karşısında haksız yaptırımlar yüzünden kaybeden yine ev sahipleri oluyor.
 
TEMMUZ AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR?

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiren kira düzenlemesi ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayınlandı. Yayımlanan karara göre, 1 Temmuz 2023'e kadar yenilenecek konut kira sözleşmelerindeki artışın bir önceki kiranın yüzde 25'ini geçemeyecek.

%25’DEN YUKARISI GEÇERSİZDİR!

Konut kiraları bakımından bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih ilâ 1/7/2023 (bu tarih dâhil) tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalar, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde yirmi beşini geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranının yüzde yirmi beşin altında kalması halinde değişim oranı geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Bu oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersizdir. Bu fıkra hükmü, 344 üncü maddenin ikinci fıkrası uyarınca hâkim tarafından verilecek kararlar bakımından da uygulanır.

FAZLA ALINAN KİRA ÜCRETİ GERİ ÖDENİR!

Kira fiyatlarına yüzde 25 zam limitinin getirilmesi ile birlikte kiracılar ve ev sahipleri arasında uzlaşma sağlanması amaçlanırken bazı ev sahipleri limiti aşmanın yollarını arıyor. Ancak bu durum sadece iki tarafın anlaşması ile mümkün. Bunun riski ise kiracının yıl içinde yargı yoluna başvurması. Olayın yargıya taşınması durumunda ev sahipleri yüzde 25’in üzerinde aldığı kirayı geri ödemek zorunda kalacak.

%25 YASAL SINIRI GEÇEMEZ!

Avukat Sefa Karcıoğlu, büyük bir kargaşa yaşandığını belirterek, mahkemelerde bu tür davaların ciddi anlamda arttığını söyledi. İki tarafın istemesi durumunda bile yüzde 25 zam oranının geçilemeyeceğini belirten Karcıoğlu “Yeni kanunda ‘üstüne yapılan ödemeler geçersiz sayılıyor’ diye bir ibare var. Yani kiracı ve ev sahibi anlaşarak ve iyi niyetli şekilde yüzde 25 zam sınırının üstüne çıkamıyor. Ancak kontratta belirtilen yüzde 25 zammı bankaya yatırıp, kalanı elden verebilir. Bunun karşılığında da imzalı bir yazı alabilir. Ya da yüzde 25 zammın üstünü kira ödemesi diyerek değil başka şekilde hesaba yatırır” dedi.

KİRACILAR FAZLA ÖDEDİĞİ ÜCRETİ GERİ ALABİLİR

Bazı ev sahiplerinin yüzde 25’lik kira zam sınırına uymak istemediğini söyleyen Ağaoğlu, "11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenen sözleşmelerde yüzde 25 sınırı aşılamaz. Bunun üzerinde zam yapan kiracılar ev sahiplerinden yüzde 25’in üzerindeki kısmın kalıcı veri saklayıcısı üzerinden (Whatsapp, mesaj-fax- e-posta gibi…) iadesini talep edebilirler. Bunun için arabulucu şartı geldiğinde önce arabulucuya yada sulh hukuk mahkemesine başvurarak fazla ödenen tutarın iadesini ve kira zammında yüzde 25 sınırının uygulanmasını talep edebilirler.” dedi. Öte yandan bazı kiracıların anlaşmazlık sonrası Tüketici Hakem Heyetlerine başvurduğunu belirten Ağaoğlu, Tüketici Hakem Heyetleri’nin kira uyuşmazlıklarında yetkili olmadığını söyledi.

TÜRKAD BAŞKANI UYARDI!

Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi (TÜRKAD) Başkanı avukat Mehmet Sarı da söz konusu düzenleme öncesinde mal sahiplerinin kira artışlarını diledikleri oranda yapabildiğini, düzenlemenin ardından üst sınırın yüzde 25 olarak belirlendiğini dile getirdi.

Ev sahibi ile kiracının anlaşması durumunda bunun yükseltilebileceğini belirten Sarı, bunun dışında kira artışının üst sınırı geçemeyeceğini ifade etti.

Sarı, "Mal sahipleri ile kiracıların kira bedelinde uzlaşmadığı takdirde, mal sahiplerinin yasal olarak kira bedelinin tespiti için dava açma hakkı var. Bunu hem mal sahipleri hem de kiracılar açabiliyorlar. Özellikle 5 yıldan uzun süreli bir kira kontratı söz konusu olmuşsa bu durumda kira tespiti davası açıldığında mahkemeler, 1 Temmuz'a (2023) kadar olan yeni kira sözleşmelerinin güncellenmesinde yüzde 25'i yasal zorunluluk gereği esas almak durumunda kalacaklar." dedi.

Sarı, mevcut oranda artış yapılmış şekilde ve aksatmadan kiraların ödenmesi halinde ev sahiplerinin tahliye davası açma hakkı bulunmadığını, bu davaların mahkemece reddedileceğini vurguladı.

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık
YORUMLAR 30
 • S erdost 10 saat önce Şikayet Et
  Eve giriş tarihim Eylül 5 2021 ev sahibine bir yıllık peşin verdim şimdi den psikolojik baskı yapıyor iki yıllık peşin aylık 5bin lira duracaksan yoksa boşalt diyor .insafsiz şimdi Eylül ayında %25 zam geçerlimi tahliye davası açabilir mi
  Cevapla
 • Nur 7 saat önce Şikayet Et
  %25 zam sizin için geçerli 5 yılı dolan kiracılar için geçerli değil Kontrat her zaman bir yıl süreyle yapılır bu bir yıl sonunda çıkarırım anlamına gelmez Tahliye davası açsada geçerli olmaz ancak siz istediğiniz zaman evi başaltırtısınız çık deyince kiracı yı çıkaramaz ev sahibi 10 yıl uzama süresi sonunda ancak evi boşaltmanı mahkeme kararı ile İsteyebilir parayıda peşin ödemeyin aylık olarak hesabına yatırın üzülmeyin boşuna
  Cevapla
 • Güneş 1 gün önce Şikayet Et
  Enfilasyon ve fahiş Fiat artışları olmasa idi ev sahibi ve kiracı Sorunu olmayacak dı evim 1850 TL kirası idi %25 sınırla 2300 TL bir markete gidince iki parça şey en az 50 TL bu hayat pahalılığı ev sahibinin kirasını sınırlamakla mi durdurulacak her şeye bakıp geçer olduk bu gün paylaşımlı evler olmuş 3000&3500tl evi kirada olan herkesi zengin görmeyin ölmüşlerimiz Nur içinde yatsın %25 sınırı koyarken iyi niyet ölçüsünde olmalıydı mağdur olan çok oldu
  Cevapla
 • Oze 1 gün önce Şikayet Et
  Ya Güldürmeyin Beni Bu Güne Kadarki Sözleşmedeki Komik Rakamı Ödeyen Oldumu..? Sözleşmede 500 ₺ Elden Verilen Rakam 3 Bin ₺ ve Üzeri Bu Tüm iş yeri Ve Evler İçin Aynı Düzenek Yapılıyor. Kendi Kendini Kandırıyorsun Göstermelik Bunlar. Çaremi Arıyorsun ? Ev Sahibi Ve Kiracıyı Mutlu Edecek Rakamı belirliyeceksin. Devletinbankasındaki Hesaba Kiracı Yatıracak Ev Sahibi Çekecek. Sözleşme Noter Onaylı Olacakki Ev Sahibi Arka Planda Para isteme Cesareti Kalmasın. Tabi Bu Dahada Geliştirilebilir.
  Cevapla
 • Mümine 1 gün önce Şikayet Et
  Evimizi her zaman tefe tüfeye göre kiraya verirdik şimdi niye değişti. O zaman da kiracı tefe tüfeye göre fazla bulur kırdırırdı artışı. Şimdi %25 çok az. 2 bine lüks evimi kiraya vermiştim, yeni girenler 5 bine oturuyor en azından 3 bine çıkmış olmalıydı. Kiracıyı çıkarıp 5 bine yeni kiracı koymak da içindeki insana zulüm.
  Cevapla
 • misafir 1 gün önce Şikayet Et
  %25 kapsamına giriyor sözleşmem. Kiraya zam yapacaktım canımı sıktı sanki kiraya zam yapmayacak mışım gibi, dengesiz konuştu, kanunu görünce sustu ev sahibi. Ben yine çevre kiralara bakarak, %130 zam yaptım emsal kiradan. Dava etmek yada geri almak gibi bir niyetim yok. Hakkı neyse vereyim. Ama hakikaten çok enteresan ev sahipleri var. Ödeyemeyip eve hasar verip kaçanlara kiraya verip, düzgün kiracının da burnundan getiriyorlar. Hayırlısıyla bir ev alabilseydim ama bu şartlarda zor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle