Ev sahipleri ve kiracılar arasında tahliye davaları artıyor

Konutlarda yüksek kiralar ev sahipleri ile kiracılar arasında uyuşmazlıkları arttırdı. Uzmanlar, caydırıcı cezalar ve denetim ile fahiş fiyatların önüne geçilebileceğini belirtti.

Ev sahipleri ve kiracılar arasında tahliye davaları artıyor
Ev sahipleri ve kiracılar arasında tahliye davaları artıyor
GİRİŞ 07.06.2023 11:10 GÜNCELLEME 07.06.2023 11:10
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Konutlarda yüksek kira artışı ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getirdi.

Yüksek kira talep eden ev sahipleri ile kiracılar arasında uyuşmazlıklar arttı. Yüzde 25 kira artış sınırının üzerinde zam yapmak isteyen ve bunu kiracıya kabul ettiremeyen ev sahipleri tahliye yoluna gidiyor.

Fahiş kira artışlarına karşı caydırıcı cezaların getirilmesi ve yüzde 25 zam sınırının da uzatılması gündeme geldi.

Uzmanlar, caydırıcı cezaların ve yeni düzenlemelerin sorunun aşılmasında gerekli olduğunu belirtti. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkan Yardımcısı Mustafa Koçak, yüzde 25 kira artırma sınırının pek uygulanmaması nedeniyle tahliye davalarının arttığına dikkat çekti.

"YÜZDE 25 KİRA ARTIŞ SINIRI PEK FAZLA UYGULANMADI"

Konut kira artışlarındaki yüksek artışa ilişkin açıklamalarda bulunan Mustafa Koçak, son 1 yıldır kira artışlarının söz konusu olduğunu belirtirken bunun nedenini enflasyondan kaynaklandığını açıkladı.

Koçak, "Enflasyonun yüksek olması her şeyde olduğu gibi konut kiralarında da ciddi artışa sebep oldu. Yüzde 25 kira artış sınırlaması vardı, çok fazla uygulanamadı. Mülk sahipleri ve kiracılar arasında tahliye davalarınca ciddi bir artış oldu." dedi.

"FAHİŞ KİRALARIN ÖNÜNE CAYDIRICI CEZALAR İLE GEÇİLEBİLİR"

Yüzde 25 kira artış oranının uygulanmadığını ve caydırıcılık konusunda atılacak adımlar ile uygulanabileceğini aktaran Koçak, "Mülk sahipleri yüzde 25’in üstünde zam isteyemez. Mülk sahipleri bu sınırı aşamayacağı için kiracıların tahliyesi ile ilgili davalar açıyor. Ev sahipleri farklı gerekçelerle tahliye davası açabiliyor. Yüzde 25’in üzerinde zam yapanlar için caydırıcılık konusunda adımlar atılıyor. Caydırıcılık konusunda gerekli düzenlemeler yapıldığında fahiş kiraların da önüne geçilecektir." şeklinde konuştu.

Konut kiralarında fiyatların artmasına neden olan unsurları da sıralayan Koçak, "Fiyatların artması ile ilgili birçok sebep var. Enflasyon başlıca sebep ama göç durumunda talebin artması, deprem sonrası artan konut ihtiyacı, artan nüfus da kira fiyatlarının artmasının sebeplerindendir. Satılık konut fiyatlarının çok artması ve krediye ulaşma da zorluk yaşanması vatandaşları kiralık evlere yönlendiriyor. Bu yönde gelen talepler de kiraların artmasında bir etmen oluyor. Bu unsurlar çözüldüğü takdirde fiyatların da normalleşmesi mümkün olacaktır." diye konuştu.

"KİRACIYI TAHLİYE GEREKÇESİNİN DENETLENMESİ GEREKİR"

Kiracıyı tahliyede geçerli sebeplerin olup olmadığının denetlenmesi gerektiğini ifade eden Koçak, yüksek kira talep eden ev sahiplerinin kiracıya bunu kabul ettiremeyince tahliye davası açtığını dile getirdi.

Koçak şöyle devam etti:

"Tahliye davaları sorunları daha fazla artırıyor. Ev sahibi kendi oturacaksa kiracıyı tahliye ettirebilir. Bina kentsel dönüşüme girecekse kiracı tahliye ettirilebilir. Eğer ev sahibi ‘ben oturacağım’ diyerek tahliye talep ediyorsa 3 yıl boyunca yeniden kiralayamaz. Mülk sahibi bunu talep ediyorsa kiracı mutlaka noter onaylı yazılı belge istemelidir. Denetim mekanizmalarının artırılması gerekiyor."

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
    Allahtan korkun. O kadar her şey artarken kira yüzde 25 mantıklı mı?
    Cevapla