Deprem konutları sahiplerine teslim edildi! Erdoğan: Kimsenin hakkı yerde kalmayacak

Hatay'da Deprem Konutları Kura ve Anahtar Teslim Töreni'nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Vatandaşlarımız müsterih olsun. Kimsenin hakkı yerde kalmayacak, kimse mağdur olmayacak" dedi.

GİRİŞ 03.02.2024 17:43 GÜNCELLEME 03.02.2024 18:04
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay’da yapımı tamamlanan 7 bin 275 konutun teslim törenine katıldı.

Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin en çok yıkıma yol açtığı kentlerden Hatay’da tamamlanan deprem konutları elektronik ortamda yapılan kura çekimiyle hak sahiplerine teslim edildiği törende bir konuşma yaptı.

Deprem felaketinde yitirilen canların yüreklerdeki acısının hala taze olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devletimiz tüm imkanlarıyla anında harekete geçerken Türkiye tek yürek olmuştur.” dedi.

Bölgede çalışmaların kesintisiz süreceğini dile getiren Erdoğan, "Bölge genelinde inşası süren 40 bin konutu da hak sahiplerine teslim edeceğiz. İnşallah 2 ay içinde deprem bölgesi genelinde 75 bin konutun teslimini bitireceğiz. Amacımız takip eden dönemde de her ay 15-20 bin konut ve köy evini hak sahipleri ile buluşturmaktır. Yıl sonuna kadar 200 bin evi teslim etmiş olacağız" dedi.

Erdoğan, "Defne Hastanesi’yle ilgili ne dediler? “Yok böyle bir şey” dediler. Açılışını bizzat bu kardeşiniz tüm ekibiyle gerçekleştirdi. Biz yalan üzerine hiçbir zaman hakikati bina etmedik. Bu hususta vatandaşlarımız müsterih olsun. Kimsenin hakkı yerde kalmayacak, kimse mağdur olmayacak" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Kahramanmaraş merkezli depremde kaybettiğimiz canların acısı, yüreklerimizi yakmayı sürdürmektedir. Depremde kaybettiğimiz 53 binin üzerindeki vatandaşımızın her birine Allah’tan rahmet diliyorum. Asrın felaketinde yaralanan 107 binin üzerinde vatandaşımıza da geçmiş olsun dileklerimi tekrarlamak istiyorum.

"14 MİLYON VATANDAŞIMIZ DOĞRUDAN ETKİLENDİ"

14 milyon vatandaşımız afetten doğrudan etkilendi. Depremde yıkılan 39 bine yakın binanın, 26 bininde arama-kurtarma faaliyeti yürütülmesi gerekmiştir. Ayrıca 200 binden fazla ağır hasarlı bina ile karşılaşılmıştır. Deprem bölgesine 1 milyon çadır gönderilmiş, 215 binin üzernide konteyner kullanılmış, 349 bin haneye kira yardımı yapılmıştır.

"TÜRKİYE TEK YÜREK OLDU"

Büyük acılar aynı zamanda milletlerin birliğinin, kardeşliğinin sınandığı dönüm noktalarıdır. Milletimiz bu acı ve tarihi sınamayı başarıyla vermiştir. Asrın felaketini, asrın dayanışmasına dönüştürerek o zor günlerin geride kalmasını temin ettik. Devletimiz tüm imkanlarıyla anında harekete geçerken, Türkiye tek yürek olmuş; milletimiz depremzede kardeşlerinin yanına koşmuştur."

"FELAKET DEVLET-MİLLET DAYANIŞMASININ ÜST DÜZEYDE OLDUĞUNU GÖSTERDİ"

Bu afet bize, verdiği pek çok dersin yanı sıra; ülkemizde devlet-millet dayanışmasının aksi yöndeki tüm gayretlere rağmen en üst düzeyde olduğunu göstermiştir. Sayısız insanımız ya kendi iradesiyle bizzat gelerek ya da çeşitli yollarla destek sağlayarak depremzede vatandaşlarımızın acısını paylaşmıştır.

"KARŞILAŞTIĞIMIZ TABLOYU ASLA UNUTMAYACAĞIZ"

Hatay can kaybı ve yıkılan bina sayısı bakımından depremden en büyük zararı gören şehrimizdir. Depremden sonraki ikinci gün Hatay’a geldiğimizde karşılaştığımız tabloyu asla unutmayacağız. İnsanlık tarihinin en kadim yerleşim yerleri arasında bulunan Hatay’ın yaşadığı yıkım, gerçekten çok büyüktü. Depremin ardından önceliğimizi arama-kurtarma faaliyetlerine, kış şartlarının daha da elzem haline geldiği acil ihtiyaçların karşılanmasına verdik.

"HAK SAHİPLERİNE YENİ YUVALARI HAYIRLI OLSUN"

Toprağa verdiğimiz canlarımızı dualarla yadederken, sizlere verdiğimiz sözleri yerine getirmek için de çalıştık; çabaladık. Bir yandan enkazları kaldırırken süratle inşa faaliyetlerine başladık. Bugünkü kura törenimizle 7 bin 275 hak sahibinin konutunun anahtarını teslim ediyoruz. Hak sahiplerimize yeni yuvalarının hayırlı olmasını, evlerinde sağlıkla oturmalarını diliyorum.

"75 BİN KONUTU TESLİM EDECEĞİZ"

Kardeşlerim bu daha başlangıç. Şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmak için çalışmalarımız kesintisiz sürecek. Bölge genelinde inşası süren 40 bin konutu da hak sahiplerine teslim edeceğiz. İnşallah 2 ay içinde deprem bölgesi genelinde 75 bin konutun teslimini bitireceğiz. Amacımız takip eden dönemde de her ay 15-20 bin konut ve köy evini hak sahipleri ile buluşturmaktır. Böylece temel atmasının üzerinden bir yıl geçmeden inşaatları bitirme sözümüzü önemli ölçüde yerine getirerek yıl sonuna kadar 200 bin evi teslim etmiş olacağız.

"DAYANIŞMAYLA ÜSTESİNDEN GELEMEYECEĞİMİZ MESELE YOK"

Defne Hastanesi’yle ilgili ne dediler? “Yok böyle bir şey” dediler. Açılışını bizzat bu kardeşiniz tüm ekibiyle gerçekleştirdi. Biz yalan üzerine hiçbir zaman hakikati bina etmedik. Bu hususta vatandaşlarımız müsterih olsun. Kimsenin hakkı yerde kalmayacak, kimse mağdur olmayacak. Dayanışmayla üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir mesele yoktur."

"CUMHURİYETİMİZİN İLK ASRININ EN BÜYÜK KAZANIMI HATAY"

Bin yıllık vatanımız olan bu toprakları evlatlarımıza miras bırakacağız. Şehirlerimizi ne kadar kimlikli yerleşim yerleri olarak geleceğe taşıyabilirsek, kendimizi o derece vazifesini hakkıyla yapmış sayacağız.

Yaşadığımız her felaket bize milli birliğimizin ve devletimizin gücünün önemini hatırlatıyor. Cumhuriyetimizin ilk asrının en büyük kazanımı, Hatay’ın vatan topraklarına katılmasıydı.

Türkiye Yüzyılı’nda Hatay’ın da içinde bulunduğu vatanın her karışını üzerinde güvenle, huzurla yaşayacağımız bir ülke haline getirmenin mücadelesini veriyoruz. Eksiklerimiz yok mu? Elbette var. Ama hamdolsun; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diye ifade ettiğimiz büyük ve güçlü Türkiye’ye ulaşma azmimiz hepsinin üzerindedir. Tek ihtiyacımız, saflarımızı sıklaştırarak, birlik ve beraberlik içinde çok çalışmaktır. Hedeflerimize doğru azimle yürürken, deprem afeti, terör saldırıları, ekonomik tuzaklar olmak üzere önümüzdeki muhtemel tehditleri de birer birer bertaraf etme kararlılığındayız."

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 39
 • bülent 3 hafta önce Şikayet Et
  içimizdeki ve dış güçlerin her türlü hain ve nankörlüklerinden tuzaklarından saldırılarından allah ülkemizi korusun ve cumhur iltifakınada güç kuvvet huzurlu bir şekilde devamını nasip eylesin amin amin amin
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Cumhurbaşkanım siz hiç kimseyi mağdur etmiyecegiz diyorsunuz Allah razi olsun da bu belediyeler özellikle kentsel dönüşümde milletin çok canını yakıyorlar halkı hiç kale bile almıyorlar örnegin Bursa osmangazi gaziakdemir
  Cevapla
 • muro 3 hafta önce Şikayet Et
  anlamadigim sey niye devlet yapiyor bu bina yapan izin veren hili yapana onlarin mallarina el koyarsin onlar øder durmadan imar affi cikmaz bir de sigortasi yok ise kendisi yapacak insanlar biraz sorumluk alsin artik
  Cevapla
 • Orhan 3 hafta önce Şikayet Et
  Emekli aylığı artış sisteminin değişmesi gerektiğini düşünüyorum, artış oranı aynı olunca aylığı az olan yine az artıyor, aylığı çok olanın çok artıyor, en az emekli aylığı 20 Bin en çok 50 Bin olmalı, adalet istiyoruz
  Cevapla
 • murtaza 3 hafta önce Şikayet Et
  Türkiye'nin dost ülkeleri sağ olsunlar, deprem konutlarına çok büyük destek çıktılar,devletin iradesi ilede çok hızlı yapılar meydana geldi,Türkiye'ye yardım eden dost ülkelerden Allah razı olsun
  Cevapla
 • Veys 3 hafta önce Şikayet Et
  Boş laf yapıp perdeleme çalışanları çalışanlarıda tebrik etseydin. Bayraktar 1000 konut hediye etti. Onada bir teşekkür etseydin. Teşekkürü hak etmiyor mu?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle