Toyota CEO'sundan otomobil alacaklara uyarı: Bulan bugün alsın

Otomobil almak isteyenlere de tavsiyede bulunan Toyota CEO'su Bozkurt, "Bugün araç almayı düşünen birisi aracı buluyorsa alsın, bu dönemi kaçırmasın. Araçlar elimize ulaştığı dönem hangi kur seviyesinden fiyatlanacağını bilmiyoruz." dedi.

GİRİŞ 19.10.2021 11:34 GÜNCELLEME 19.10.2021 15:12
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, otomotiv sektöründe geçen yıldan daha fazla bir talep olduğunu ancak çip sorunu nedeniyle stoklarda yeterli araç bulunmadığı için karşılanamadığını belirtti. Ali Haydar Bozkurt, yeni tip koronavirüs sürecinde yaşanan çip sorununun hala aşılamadığını söyledi.

Çip tedariki sorununun son 6 ayda daha da büyüdüğünü aktaran Bozkurt, "Dünyadaki bazı çip üreticilerinde yaşanan üretim problemleri, üretimin yetmemesi ve birkaç çip üretimi yapan fabrikada çıkan yangınlar sebebiyle giderek büyüdü. İçinden geçtiğimiz süreçte maalesef artık tepe noktasına ulaştı. Özellikle otomotiv sektöründe çok hissediliyor ama aslında başka sektörlerde de etkileri devam ediyor. Şu an içinden geçtiğimiz süreçte bu durumun ne zaman tam anlamıyla çözüleceği konusu da maalesef henüz planlanmış değil. Herkes 7/24 çalışarak üretimin yeniden normal seyrine döneceği süreci planlamaya çalışıyor." ifadelerini kullandı.

"ÜRETİM SORUNU ÖNÜMÜZDEKİ YILDA DEVAM EDECEK"

Şu an iki senaryo üzerinde konuşulduğuna, iyi senaryonun birkaç ay içerisinde yavaş yavaş da olsa üretimin normal tempoya döneceği, kötü senaryonun ise Aralık 2022'ye kadar bu sıkıntının inişli çıkışlı bir üretim temposuyla devam edeceği yönünde olduğuna işaret eden Bozkurt, "Şu anda hangi senaryo daha yakın derseniz ben kişisel olarak ikisinin ortasında bir yerde olacak diye hissediyorum. Sanki gelecek yılın ortalarından sonra normale dönecekmiş gibi hissediyorum ama bunların hiçbiri net bilgiye dayalı şeyler değil, sadece kişisel tahminim. Umarız ki en kısa sürede çözülür." diye konuştu.

"BU SENE GEÇEN YILDAN DAHA FAZLA OTOMOBİL SATILACAKTI"

Sıfır otomobillere talep olduğuna ancak bunu karşılamakta güçlük çektiklerine dikkati çeken Bozkurt, şöyle devam etti:

"Çip krizi yılın yaklaşık 5 ayını hem de en çok satış yapılan 5 ayını etkilediği için şu an beklediğimiz kadar yüksek adetler olmayacak gibi görünüyor. Aslında kasım ve aralık ayında ne kadar otomobil üretilip, bizlere ulaştırılacağını bilemediğimiz için 'yıl sonu şu kadar adetle kapanır' diye tahmin yapmakta güçlük çekiyoruz. Geçen yıla göre bir miktar daha iyi yerde kapanma ihtimali olabilir ama her şey kasım ve aralık ayında gelecek ürün adedine bağlı. Yoksa bu sene geçen yıldan daha fazla otomobil satılacaktı ve otomotiv pazarı büyümüş olacaktı aslında.

Ağustos ayında yapılan ÖTV barem güncellemesinden sonra birçok üründe 50-60 bin lira indirim oldu, talep ciddi anlamda arttı. ÖTV güncellemesinin olduğu günlerde maalesef çip krizi patlayınca, fabrikalar üretime dönemeyince elimizde stok olmadan yakalandık. Tam talebin patladığı dönem ürün olmadı, sektörde böyle bir sıkıntı yaşanıyor. Geçen yıldan daha yüksek bir talep yaşıyoruz aslında. Umarız kısa sürede sorun çözülsün ve müşterileri otomobillere kavuşturalım."

"BUGÜN ARAÇ BULAN ALSIN"

Ali Haydar Bozkurt, sıfır otomobil almak isteyenlere de tavsiyede bulunarak, "İçinden geçtiğimiz süreçte şöyle söylüyorum, bugün araç almayı düşünen birisi aracı buluyorsa alsın, bu dönemi kaçırmasın. Çünkü hangi vadede araçların elimize ulaşacağını bilmiyoruz. Araçlar elimize ulaştığı dönem hangi kur seviyesinden fiyatlanacağını bilmiyoruz." dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 30
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  14 yaşında arabam var. Anlaşıldı benim çocuğa miras kalacak bu araç. İyi bakayım bari...
  Cevapla
 • Uçuyoruz 1 ay önce Şikayet Et
  Boşuna uğraşmayın. Bu devletin başına CHP de gelse ki geldi bu vergileri koyar. Çorap değiştirir gibi ev araba değiştiren millete mustehak bu.20 sene önce küçük arabam olsun diyorduk şimdi onun mercedesi var bende binecem. İyi güzel uretmiyorsan sürekli tuketiyorsan binmeyeceksin kardeşim. Ayranı yok içmeye elinde iPhone la geziyor. Gez oğlum gez. İphonle mercedesle gez ama donsuz aç gez. Sonra milli servet paranın değeri niye yok. Elin japonu bir aleti 10 yıl 20 yıl idare ediyor,sen idare etme. Agla
  Cevapla
 • Yani 1 ay önce Şikayet Et
  Yani diyorki galericiler in karaborsacilarin eline düştünüz, size Gülüyoruz diyor.
  Cevapla
 • 7878 1 ay önce Şikayet Et
  Yurt dışından 5 yaşına kadar kilometre ve bazı kiriterler koyarak vergileri düşürüp alınmasına izin verin fiyatlarlar yarıdan aşa anında iner
  Cevapla
 • Mürteza 1 ay önce Şikayet Et
  Sorunda zaten orada araba fiyatları pahalı değil ÖTV çok koyularlar sıfır araç al 300 bin misal en az 150 binden fazlası ötv zaten
  Cevapla
 • Ldl 1 ay önce Şikayet Et
  Aç kalıp un ekmek bulamayınca arac fiyatları 1 ton bugdaya denk gelecek fabrikaları beslemeyin sakın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle