Stellantis ve LG pil üretimi için ortak fabrika kuruyor

Dünyadaki 4. büyük otomobil üreticisi konuma gelen Stellantis ve en iyi pil üreticileri arasında zirveye oynayan LG Energy Solution, ortak pil üretimi için Kuzey Amerika’da tesis kuruyor.

Stellantis ve LG pil üretimi için ortak fabrika kuruyor
Stellantis ve LG pil üretimi için ortak fabrika kuruyor
GİRİŞ 19.10.2021 10:22 GÜNCELLEME 19.10.2021 10:22

Stellantis’in yapacağı 35 milyar dolarlık yatırımlarından birini içeren anlaşmaya göre; 40 gigawatt saat (GWh) kapasiteli yeni bir tesiste pil hücreleri ve modüller üretilecek.

Şirketlerden yapılan açıklamada, tesisin temellerinin 2022 yılının ikinci çeyreğinde atılacağı ve 2024’ün ilk çeyreğinde üretime başlanacağı belirtildi. Stellantis ve LG ortak girişimiyle Kuzey Amerika’da üretim yapacak olan fabrikanın tam olarak nerede kurulacağı belirlenmedi.

Fiat Chrysler ile Fransız PSA’nın birleşmesinden oluşan Stellantis, 2025 yılına kadar 130 GWh’den fazla ve 2030 yılına kadar 260 GWh’den fazla küresel pil kapasitesini güvence altına almak istediğini söyledi.

Stellantis ve LG pil üretimi anlaşması kapsamında üretilen piller, Stellantis’in hibrit ve tam elektrikli araçlarına montajlanmak üzere ABD, Kanada ve Meksika fabrikalarına tedarik edilecek. Stellantis böylelikle, 2030 yılına kadar ABD satışlarının yüzde 40’ından fazlasını oluşturan elektrikli araç hedefini güçlendirmiş olacak.

Stellantis Elektrikli Araç Sahibi Olunmasını Kolaylaştırmayı Hedefliyor

Peugeot, Fiat, Opel ve ABD’nin en çok satanları Jeep ve Ram markalarını bünyesinde barındıran şirket; bu yılın başlarında araç serisini elektrikli hale getirmek için 2025 yılına kadar 35 milyar dolardan fazla yatırım yapacağını duyurdu.

Biri Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere Avrupa’da üç, Kuzey Amerika’da iki pil tesisi kuracağını söyleyen Stellantis; 2030 yılına kadar Avrupa’daki satışlarının yüzden 70’inden fazlasını düşük emisyonlu araçların oluşturmasını hedeflediğini belirtti.

Stellantis, LG ve pil üretimi stratejisinin yanı sıra yaptığı yatırımlarla; 2026 yılına kadar bir elektrikli araç sahibi olmanın toplam maliyetini benzinli bir modele eşit hale getirmeyi hedefliyor.