Çip krizinde yeni dönem: Yeni otomobillere eski teknoloji

Çip krizi nedeniyle tüketicileri kötü bir sürpriz bekliyor. Artık marka araçların yeni modelleri bazı özellikler olmadan üretilecek. Kısacası araç almak için sıraya giren müşteriler, eski teknoloji, yeni araçlarla karşı karşıya.

GİRİŞ 23.11.2021 10:51 GÜNCELLEME 23.11.2021 11:40
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Dokunmatik ekranlar, ayarlanabilir koltuklar ve daha niceleri...

Birçok araç sürücüsünün hevesle beklediği bu teknolojiler bir süreliğine olmayacak. Çip krizi nedeniyle birçok otomobil üreticisi, yeni modellerini bazı özellikleri eksik satışa sunmayı planlıyor.

Krizden çıkış için 2023'ün en erken tarih olarak görülmesi üreticileri darboğazdan çıkış için yeni çözüm yöntemleri üretmeye sevk etti. Teknolojide eskiye dönüş de bunlardan biri.

Tasarrufa gidilen kalemler

Chevrolet GMC alacak müşteriler, koltuk ısıtma ya da HD radyo gibi özelliklerden yararlanamayacak. Hemen hemen tüm araçlarda yaygın hale gelen navigasyon, Nissan ve Ford otomobillerinde olmayacak. BMW'nin araçlarında ise dokunmatik ekran olmayacak.

En yeni teknolojilerden otonom sürüş, hemen hemen yeni modellerin hepsinde bulunan kablosuz telefon şarjı da üreticilerin tasarrufa gittiği kalemlerden.

Tesla'nın yeni modellerde USB  bağlantı noktalarını eklememesi kadar, müşterilerine bunu bildirmemesi de tepki çekti. Çip krizinden bir türlü çıkılamaması, ülkeleri farklı yollara itti.

Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye, çip üretimine yönelirken, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya da üretimi artırma hedefinde.

KAYNAK: TRT
ETİKETLER
otomobil haberleri
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • sss 2 hafta önce Şikayet Et
  ne kadar az özellik o kadar az sorun
  Cevapla
 • vatandaş 2 hafta önce Şikayet Et
  zaaten koltuk ısıtma haric tlf da nevagosyon daahil hepsi var ,dokunuyorduk cevirir acar cevirir kapanır cokda önemli değil . boş insanmıyız ki boş şeylerle havaa atalım,,,
  Cevapla
 • tepki 2 hafta önce Şikayet Et
  kisaca iyi haber cok akilli demek zarar masraf bozulma demek akilli olsa ne olacak cam yada isiklar icinde radio cok ønemli degil adamlar iyi tuzak yapmis duran araba her yil servic mi olur bir de utandan yg degismesi gerek diyor yakin degistigi dedigin zaman daha iyi olur diyor servir onu bende biliyorum amma bana nerde ise 8 bine yakin girecek miktar var sonra araba bu yaziyor dedim kem kum ediyor kisaca akil demek masraf ve kalitesiz demek eski sistem daha iyi idi sanki tv cok akilli oldu cok mu iyi kalitesiz gøruntu ve bozulan tv yaptilar
  Cevapla
 • Osman 2 hafta önce Şikayet Et
  Tamam kabul. Düşürün fiyatlari.
  Cevapla
 • Kadirovic 2 hafta önce Şikayet Et
  Kaset çalar teybi olan araba lüks sayilacak yani :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle