Renault'dan Türkiye'ye özel plan! Kararını açıkladı

Renault Group, Türkiye'de faaliyet gösterecek Renault Group Otomotiv A.Ş'nin (RGO) kurulacağını duyurdu. Oyak Grubu ile olan köklü ortaklığının güçlenerek devam edeceğinin altı çizildi.

Renault'dan Türkiye'ye özel plan! Kararını açıkladı
Renault'dan Türkiye'ye özel plan! Kararını açıkladı
GİRİŞ 01.12.2021 17:34 GÜNCELLEME 01.12.2021 17:34
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Renault Group açıklamasına göre, RGO, Renault Group’un 2021 yılı ocak ayında global basın toplantısı ile açıkladığı orta vadeli "Renaulution" planı kapsamında, Türkiye’deki varlığını ve yatırımlarını güçlendirecek "Yeni Atılım" projesini hayata geçirmek amacıyla kuruluyor.

"Renaulution" planının ana hedefi, gelecek dönemde iş modellerini, teknoloji, enerji ve mobilite başlıkları üzerine kurgulayarak, Renault Group'u yeni mobilite ekosisteminin bayrak taşıyıcısı haline getirmek olarak açıklanıyor.

Bu yeni yapılanmayla birlikte Renault Group, Oyak-Renault Bursa fabrikasındaki üretim ve MAIS bünyesinde devam eden Renault ve Dacia markalarının satış pazarlama operasyonları başta olmak üzere Oyak Grubu ile olan köklü ortaklığının güçlenerek devam edeceğini açıkladı.

Şirketin Üst Yöneticisi Hakan Doğu oldu

Açıklamaya göre, Türkiye'de yüzde 100 Renault Group iştiraki olarak faaliyet gösterecek şirketin üst yöneticilik (CEO) görevine 1 Aralık 2021 itibarıyla Hakan Doğu atandı.

Halen Renault Group Kurumsal Yönetim Komitesi’nde yer alan Doğu, Renault Group Satış Sonrası Kıdemli Başkan Yardımcılığı’nın yanı sıra, RGO A.Ş. CEO'luğu görevini de yürütecek ve Renault Group CEO’su Luca De Meo’ya bağlı olacak. Hakan Doğu, Grubun Türkiye’ye yönelik "Yeni Atılım" planının uygulanması ve yönetiminden sorumlu olacak.

Renault Group’un Türkiye’deki faaliyetleri

Açıklamada aktarılanlara göre, Renault Group, 1968’den bu yana Türkiye’de, Oyak Grubu ortaklığında köklü ve başarılı bir şekilde varlık gösteriyor. Binek araç üretiminde lider konumunda olan ve üretiminin yüzde 80’ini ihraç eden Oyak-Renault Bursa Fabrikası, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan şirketleri arasında 3. sırada yer alırken, Türkiye’nin toplam ihracatına 3 milyar avroluk katkıda bulunuyor. Grubun 2000 yılından bu yana Türkiye’ye yaptığı yatırımların toplamı ise 2 milyar avro seviyesinde bulunuyor.

Renault Group’un Türkiye için oluşturduğu “Yeni Atılım” stratejisi kapsamlı bir yatırım planıyla Türkiye’de üretim ve sanayideki varlığını güçlendirmek, Türkiye’deki elektrikli araçlar ekosisteminin gelişimine etkin bir şekilde katkıda bulunmak, Kurulan RGO A.Ş iştiraki sayesinde Oyak Grubu başta olmak üzere diğer iş ortakları ve tüm yerel paydaşlarla geliştirilecek yeni projeler ile birlikte daha da güçlü bir sinerji yaratmak” şeklinde 3 ana başlıkla açıklanıyor:

Renault Group Türkiye’de "Oyak Renault: Renault S.A.S (yüzde 51) ve Oyak Grubu (yüzde 49) ortaklığı, MAİS A.Ş: Oyak Grubu (yüzde 51) ve Renault S.A.S (yüzde 49) ortaklığı ve ORFIN: Oyak Grubu (yüzde 50) ve Renault S.A.S (yüzde 50) ortaklığı" şeklinde 3 şirket aracılığıyla faaliyet gösteriyor.

Renault ve Dacia markalarının dağıtım faaliyetini yürüten Renault MAİS A.Ş, 150’den fazla noktadan oluşan yaygın bir satış ve satış sonrası servis ağına sahip. Renault MAİS, Türk otomotiv pazarına en geniş yelpazede ürün sunan şirketlerin başında geliyor. Oyak Renault Bursa fabrikasında üretilen Clio ve Megane Sedan yıllardır tüketiciler tarafından en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor.

YORUMLAR 13
 • BC. 1 ay önce Şikayet Et
  Japon ve Alman arabaları kalite olarak iyi , ama ülkemizde üretilen clio megane bunlarda yakıt ve parça bulunması ve ucuz olmasından kaynaklı iyi , çok parası olan Alman arabası alır , zaten ucuzada araba kalmadı.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  İşiniz yok mu sizin
  Cevapla
 • Metin 1 ay önce Şikayet Et
  Her araba parasının arabası bu perspektiften bakıldığında her araba güzeldir. Avrupa arabaları için geçerli. Renoya gelince onu alacağıma güney Kore arabalarını alırım. Çok sağlam masraf çıkarmasın dersen dünyada tek gideceğin yer japonya arabaları 2.Alman 3.ye kaldıysan en doğru güney Kore arabaları
  Cevapla
 • vural trabzonnn 1 ay önce Şikayet Et
  en güzel alman arabaları ve japon arabaları honda toyota mazda araba bunlar bırakın su teneke parcalarını renaultmus bılmem dacıa mıs bos teneke bunlar kıa guzel mıhtsubısı harıka
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Boş yapma burda millete ver para da bizde alalım madem öyle
  Cevapla
 • İbrahim 1 ay önce Şikayet Et
  Çok kalitesiz araçlar aynı aracı Avrupa'da satışa çıkarsınlar kimse almaz ve insan hayatını tehlikeye atmaktan dava açarlar ve firma batar :-)
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Boş konuşma Avrupa'da 10 mio Clio var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle