Otomobil bayileri sıfır araçları otoparklarda saklıyor!

Pandemi ile birlikte gelen kürese tedarik sıkıntısıyla otomobil bayilerinde sıfır araç bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Otomobil sektöründe yaşanan sıfır araç sıkıntısı, stokçular için ise fırsata dönüştü.

Otomobil bayileri sıfır araçları otoparklarda saklıyor!
Otomobil bayileri sıfır araçları otoparklarda saklıyor!
GİRİŞ 02.12.2021 15:52 GÜNCELLEME 02.12.2021 15:54
Bu Habere 67 Yorum Yapılmış

Müşterilerine, "Ocak ayına kadar bekleyin" diyen Bağcılar'daki bir istifçi bayinin sıfır araçları site otoparkında bekliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son dönemde sürekli uyardığı stokçuluğun ardı arkası kesilmiyor. Un, yağ ve şekerin ardından şimdi de sıfır araç stoğu başladı.

İstanbul Bağcılar'da faaliyet gösteren bir otomobil bayisi'nin sıfır model araçlarını bölgede bulunan bir sitenin otoparkında sakladığı iddia edildi.

DUYARLI VATANDAŞLAR OTOPARKTAN GÖRÜNTÜLERİ ULAŞTIRDI

Sabah'tan Betül Alakent'in haberine göre site sakinleri otoparkta bekleyen 50'den fazla  sıfır model aracın fotoğraflarını gönderdi.

Aracı sakladığı iddia edilen bayiyi müşteri gibi aradığımızda ise "EIimizde şuan araç yok, en yakın ocak ayının ikinci haftasında gelecek" cevabını aldık.

FATURA OYUNU DÖNÜYOR

Bu durumun son dönemde çok sık yaşandığını belirten galericiler, kurdaki hareketlilik nedeniyle birçok bayinin sıfır araçlarını satmaktan kaçındığını söyledi. Bazı araçlarda ikinci el fiyatının sıfırdan daha yüksek olduğunu aktaran galericiler, "Bayiler de ellerindeki sıfır araçları satmayıp çip krizini de bahane ederek gelen müşterilere 'Araç yok' diyor. Onlar sıfır aracın satışını yavaşlattıkça ikinci elde fiyatlar daha da artıyor" dedi.

Son dönemde satılan sıfır araçlarda da fatura oyunları yapıldığını anlatan sektör oyuncuları, şunları anlattı: "Bayi araca 350 bin TL fatura kesiyor. Ancak o aracı 470 bin TL'den satıyor. Aradaki 120 bin lirayı elden alıyor. Buna itiraz etmeyen tüketici aracı bulduğuna şükredecek duruma geldi."

KARABORSACILIK YAPIYORLAR

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, ürün saklamanın karaborsacılık olduğunu belirterek, bunun hiçbir haklı gerekçesi olamayacağını söyledi.

Bu durumun 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu'nun 6. maddesine göre suç sayıldığını belirten Ağaoğlu yaptığı son dakika açıklamalarında "Bu maddeye göre 'Vitrinde, rafta, elektronik ortamda veya açıkça görülebilir herhangi bir yerde teşhir edilen malın, satılık olmadığı belirtilen bir ibareye yer verilmedikçe satışından kaçınılamaz. Hizmet sağlamaktan haklı bir sebep olmaksızın kaçınılamaz. Ticari veya mesleki amaçlarla hareket edenler; aksine bir teamül, ticari örf veya adet ya da haklı bir sebep yoksa bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin, kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı, ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz. Bakanlık ve belediyeler, bu madde hükümlerinin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle görevlidir.' Kanun bize açıkça ne yapılması gerektiğini söylüyor. Bu durumda kamunun sahada daha aktif davranması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 67
 • otokolik 1 yıl önce Şikayet Et
  Vergi sistemi bunları teşvik ediyor,ivedi değişmeli fiyata değil sınıfına göre vergi gelmeli ör:c sınıfı %20 .
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  geçen gün tarlada stoklanan sıfır hondalar ne oldu...yapan yaptığıyla kalıyor...
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu fırsatçıların birini hapse atın diğerleri yapabiliyormu görün
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Yapılacak tekşey var Devlet Her aileye Yurtdışından sadece bir araba getirmeye izin vermeli bir yıl süresi olmalı ..Bakın o zaman fırsatçılar ne yapacak tüm çöplüğe dönüşür..
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Ceza ne ya??? caydırıcı değil tabi yaparlar.. El koyun böyle yapanın mallarına bakalım bir daha yapabiliyor mu.. Yazık bunlar bence bu ülkede haindir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle