Yerli otomobil TOGG'da önemli gelişme! Rakam verildi

Türkiye'nin yerli otomobili TOGG için gerekli altyapılar hazırlanıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 2030 yılına kadar TOGG başta olmak üzere 2 milyondan fazla elektrikli aracın yollarda olacağı belirtiliyor.

GİRİŞ 05.12.2021 15:01 GÜNCELLEME 05.12.2021 15:01
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin yerli otomobili TOGG için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamalara göre; gerekli altyapılar hazırlanıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2030 yılına kadar TOGG başta olmak üzere 2 milyondan fazla elektrikli aracın yollarda olacağı belirtildi.

Türkiye'de bu yılın 11 ayında elektrikli otomobil satışları 2 bin 415 ve hibrit otomobil satışları da 45 bin 190 adetle geçen yılın toplam satışlarının üzerinde gerçekleşirken, "yeşil otomobillerin" Türkiye otomobil pazarından aldığı payın henüz düşük olmasına karşın ilerleyen dönemlerde dünyadaki gelişmelerle birlikte yüksek seviyelere ulaşması bekleniyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneğinden (ODD) edinilen verilere göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, bu yılın 11 ayında 2020'nin aynı dönemine kıyasla yüzde 1 artarak 675 bin 107 seviyesinde kaydedildi.

Otomobil satışları ise yüzde 2,1 azalarak 518 bin 294 oldu. Hafif ticari araç satışları da yüzde 12,7 artarak 156 bin 813'e ulaştı.

Kasım sonu itibarıyla otomobil pazarı motor tipine göre değerlendirildiğinde, dünya genelinde artık yavaş yavaş üretimi azaltılan ve ileride üretimi tamamen durdurulması planlanan dizel motorlu otomobil satışlarının gerilemesi dikkati çekti.

Üreticilerin geçmiş yıllara kıyasla daha az dizel motorlu aracı piyasaya sunması da dizel satışlardaki azalışta önemli etkenlerden biri olarak kabul ediliyor.

Gelecekte içten yanmalı motorlu otomobillerin yerini alması beklenen hibrit ve elektrikli otomobillerin satışları da son dönemlerde olduğu gibi artmaya devam etti.

Türkiye otomobil pazarında, ocak-kasım döneminde benzinli otomobiller 342 bin 438 adetlik satışla ilk sırada yer aldı. Dizel otomobil satışları ise 104 bin 217 ile ikinci sırada yer aldı.

Hibrit otomobil satışları bu dönemde 45 bin 190'a ulaşırken, oto gazlı otomobil satışları 24 bin 34 ve elektrikli otomobil satışı da 2 bin 415 olarak kayıtlara geçti. Geçen yılın kasım sonu itibarıyla 272 bin 31 benzinli, 214 bin 72 dizel, 22 bin 344 oto gazlı, 20 bin 373 hibrit ve 568 elektrikli otomobil satışı yapılmıştı.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SATIŞLARI ARTTI

Benzinli otomobil satışları kasım sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,9 ve oto gazlı otomobil satışları yüzde 7,6 artarken, dizel otomobil satışları yüzde 51,3 geriledi. Hibrit otomobil satışları yüzde 121,8 ve elektrikli otomobil satışları da yüzde 325,2 artış gösterdi.

Kasım sonu itibarıyla elektrikli ve hibrit otomobil satışları, geçen yılın toplam satışlarının üzerinde gerçekleşti. Geçen yılın sonunda elektrikli otomobil satışları 844, hibrit motorlu otomobiller satışı da 22 bin 272 seviyesindeydi.

Geçen yılın ocak-kasım döneminde yüzde 40,4 olan dizel otomobillerin satışlardan aldığı pay, 2021'in aynı döneminde yüzde 20,1'e geriledi.

Söz konusu dönemde benzinli otomobillerin payı yüzde 51,4'ten yüzde 66,1'e ve oto gazlı otomobillerin payı da yüzde 4,2'den yüzde 4,6'ya yükseldi.

Elektrikli otomobillerin toplam satışlardaki payı yüzde 0,1'den yüzde 0,5'e ve hibrit otomobillerin payı da yüzde 3,8'den yüzde 8,7'ye çıktı.

Ocak-kasım dönemi verileri, satışlardaki artış trendinin sürmesine karşın dünyada da henüz yaygınlaşmakta olan elektrikli ve hibrit otomobillerin Türkiye otomobil pazarından aldığı payın henüz düşük seviyelerde olduğuna işaret etti.

ŞARJ ÜNİTE VE İSTASYONLARI İÇİN DETAYLAR BELLİ OLDU

Öte yandan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın hazırlandığını duyurduğu elektrikli araç şarj üniteleri ve istasyonları hakkındaki iki standardın detayları da belli oldu.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan "Elektrikli Araç Şarj Üniteleri ve İstasyonları-Kurulum ve Güvenlik Gerekleri Standardı"nda, şarj üniteleri ve istasyonların kurulumu için elektriksel gerekler, ünitelerin yerleştirilecekleri yerlerle ilgili konum, şarj yönteminin seçimi, ünitelerin montajı ile ilgili tavsiyeler ve işaretleme gerekleri yer alıyor.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 22
 • Silo 1 ay önce Şikayet Et
  Fiyatı 500 den aşşagi olursa şok geçiririm çünkü inancımı yitirdim
  Cevapla
 • GURBETCI 1 ay önce Şikayet Et
  2023 secimlerini Reis alamazsa ne TOGG ne yerli savunma sanayii nede sehir hastaneleri olur bizim millet az biraz nankördür sogan sarimsak icin herseyi satar !
  Cevapla
 • ilginç 1 ay önce Şikayet Et
  beyin bedava ancak sende malesef yok galiba!
  Cevapla
 • Şöför 1 ay önce Şikayet Et
  izmir doğru söyler adlı zat.Sen alma.Senin için yapmıyor almak isteyenler alır.Ağzını fuzuli yorma.
  Cevapla
 • Adalet 1 ay önce Şikayet Et
  Erdoğan bu mazlum milletin makus talihini değiştirdi.ölümüne verdiği destekle düşmanla ve onların içimizdeki menfaat ortaklarıyla mücadele etmeyi, deva partisinin kurucularından metin gürcan gibi ajanları derdest etmeyi doğu Akdeniz'de libyada suriyede Azerbaycan da kendi çıkarlarımızı korumayı başardık. tek umutları içimizdeki kılıçdaroğlu gibi akşener gibi beslemeler. kutuplaştırarak sürekli tehdit ederek parmak sallayarak iç savaş çıkarmak için adım adım ülkeyi gezip insanımıza küfredip provokasyon yaparak sahiplerinin onlara akıttığı fonların hakkını vermek için uğraşıyorlar. o sinsi saldırıları da bazen sabrederek bazen de çelik gibi karşılarında durarak aşacağız inşaallah.
  Cevapla
 • orhan 1 ay önce Şikayet Et
  bu şartlarda arabanın resmine bakar avunuruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle