Son dakika: Yerli otomobilde sürpriz gelişme! CEO Karakaş duyurdu

Son dakika haberi: TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş'tan Türkiye'nin beklediği otomobille ilgili heyecanlandıran açıklamalarda bulundu. Karakaş, "Bizim için mesela şu an üç tane oyun şirketi bir araya geldi" dedi.

GİRİŞ 08.12.2021 06:23 GÜNCELLEME 08.12.2021 09:30
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, akıllı cihaz olarak nitelendirdikleri otomobilin etrafında oluşan ekosistemde bağlantılı ve keyifli deneyim yaşatacak çözümler üzerine çalıştıklarını belirterek, "Bizim için mesela şu an üç tane oyun şirketi bir araya geldi. Bu konular üzerinde çalışıyorlar." dedi.

Uluslararası İş Birliği Platformu (UİP) tarafından düzenlenen 12. Boğaziçi Zirvesi kapsamında, "Otomotiv Sektörünün Geleceği" konulu bir panel gerçekleştirildi.

Karakaş, panelde yaptığı konuşmada, dünyada müthiş bir dönüşüm yaşandığını ve dönüşümle beraber fırsatların da ortaya çıktığını dile getirdi.

Bu fırsatların özellikle teknolojinin gelişmesinden, sosyal hayattaki gelişmelerden ve mega trendlerin tetiklemesiyle otomotivin yaşam alanlarına dönüşmesinden kaynaklandığını aktaran Karakaş, "Biz bugün artık teknolojinin desteğiyle, bağlantılı araçlarla, otonom araçlarla, aracın kullanımına odaklanmayacak olursak evimizde, ofisimizde neler yapabilirsek otomobilde onları yapabiliyor olacağız. Dolayısıyla orası bir yaşam alanı olacak. Böyle olunca da başından itibaren sıfırdan kurulan şirketler bizim gibi otomobilden fazlasını hedefleyerek yola çıkıyorlar, biz de öyle yaptık." ifadelerini kullandı.

Bir taraftan akıllı bir cihazı tanımlarken ve tasarlarken diğer yandan da bunun ihtiyaç duyacağı ve yaratacağı iş modelleriyle beraber oluşacak bir ekosistemi geliştirmeye başladıklarını belirten Karakaş, "Biz 226'nın üzerinde startup'la görüştük. Bunların içerisinden muhtelif görüşmelerden sonra 24 tanesiyle 'Proof of Concept' yaptık. Nasıl klasik bir otomobili tasarlıyorsak aynı zamanda eko sisteminin de üzerinde kurulacağı sistemi aynı hassasiyetle geliştiriyoruz. Ve bunların içerisinde bu bahsettiğin 24'ün içerisinden 10 tanesiyle de el sıkıştık. Yani biz akıllı cihazlarımızın yanında mobilite eko sisteminin çekirdeğini oluşturacak yapıyı oluşturarak yola çıkıyor olacağız. Hatta kişisel hedefimiz, aracımızın, akıllı cihazın lansmanından önce ve böyle bir teknoloji ürününü piyasaya sunmak ve teknoloji şirketi olduğumuzun da altını çizmek." dedi.

TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş

"GÜNÜMÜZDE ELEKTRİKLİ ARAÇLARA İLİŞKİN KAYGILAR ÇÖZÜLMÜŞ DURUMDA"

Gürcan Karakaş, elektrikli araçlar nezdinde geçmiş dönemlerde kullanıcıların 3 kaygısı bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Birincisi pahalı olması, ikincisi şarj süresi çok uzundu ve üçüncüsü menzili kısaydı. Günümüzde bunların hepsi çözülmüş durumda. Artık ulaşılabilir ve içten yanmalı motorlu araçlarla fiyat rekabeti yapabilecek elektrikli araçlar üretmek mümkün. Özellikle lithium-ion NMC teknolojisi ile de bataryanızla 500 kilometre gidebilmek çok rahat. Bugün baktığınızda birçok benzinli araçların menzili daha fazla değil. Farkı şu, geçmiş yüz senedir etrafta benzin istasyonlar yaygınlaştığı için o sıkıntıyı hissetmiyoruz kaygı olarak. Ama bunun da çözümü hakikaten kolay ve ülkemiz dahil şu an tüm dünyada bunun üzerinde çalışılıyor"

"KENDİMİZİ YENİ NESİL TEKNOLOJİYİ KULLANAN BİR MOBİLİTE SAĞLAYICISI OLARAK KONUMLANDIRIYORUZ"

TOGG'un kendini küresel bir marka ve yeni nesil teknolojiyi kullanan bir mobilite sağlayıcısı olarak konumlandırdığına dikkati çeken Karakaş, "Biz de bu yaklaşımımızla şu an daha önce bahsettiğim startup'larla beraber gerçekten bir sistem ortaya koyuyoruz. Ve bu nedenle de bizim görüştüğümüz bölgede küresel boyuttaki yaklaşımlarda bu sistemi nasıl güçlendiririz diye çalıştığımız iş ortaklarımız var. İş birliklerimiz var. Biz küresel rekabeti hedefliyoruz ve o küresel rekabetle beraber ülkemizin yeni teknoloji platformlarında özellikle startup'lar için yeni bir seviyeye gelmesini sağlayacağız. Bizim hedefimiz budur." diye konuştu.

Akıllı cihaz olarak nitelendirdikleri otomobilin etrafında oluşan ekosistemde bağlantılı ve sorunsuz, sıkıntısız ve huzurlu bir deneyim yaşatacak çözümler üzerine çalıştıklarını anlatan Karakaş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Biz bir buçuk seneden fazladır binlerce fikrin içerisinden 350 kullanıcı deneyimi sunan senaryo seçtik. Bunların içerisinde 40 tanesini inovasyon derecesi yüksek olarak belirledik ki bunları yapabilecek startup'ları aradık. Ve bunların içerisinden enteresandır günümüzün şartları doğrultusunda 3 tane oyun şirketiyle de karşılaştık. Biz bu faaliyetlerin hepsini yaparken A'dan B'ye giderken keyif de almak istiyoruz. Dolayısıyla bizim için mesela şu an üç tane oyun şirketi bir araya geldi. Bu konular üzerinde çalışıyorlar."

YAZDIR
YORUMLAR 53
 • Terazi 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen katılıyorum.Türkiyede trafik kilit yol kenarları araba kaynıyor. Her yıl trafiğe neredeyse 1 milyon araba giriyor. Bu hızda yakında arabadan dolayı boş yer kalmayacak.
  Cevapla
 • Akin 1 ay önce Şikayet Et
  Süper bir araba. Dünyadaki en güzel elektrikli araba. Çıkar çıkmaz alacağım
  Cevapla
 • Mmonat 1 ay önce Şikayet Et
  Bugünkü fiyatlar ve vergi uygulamaları ile bu otomobilin 850 bin -1 milyon ₺ dan aşağı olması mümkün görünmüyor
  Cevapla
 • ramazan 1 ay önce Şikayet Et
  peki iyi güzel de 1. sorum şu: en kral telefonun bataryası 3 yıl gider bununki kaçyıl gider ve aracın 4 te 1 ine mal olur mu. 2.sorum şu: oldu ki yolda kaldın bidonla benzin alınıyor buna ne yapacağız. soru 3: bu kadar araç enerjisini depoya koyulan benzin yerine prizden almaya kalkarsa şebeken ve santralin yeterli mi. soru 4: elektrikli araçları cazip hale getirmek için mi bu fosil yakıt zamları ve paris anlaşması ile bağı var mı
  Cevapla
 • Terazi 1 ay önce Şikayet Et
  Barofen bunun için geliştirildi zaten. İlerde bataryalarda barofen kullanılacak. Dakikalar içinde bataryalar dolarken aynı zamanda çok çok uzun dayanabilecek. Asıl sorun şebekede değil. Asıl sorun alınabilir bir fiyat. Her tabakadan insanın alabileceği bir fiyat.
  Cevapla
 • Mmonat 1 ay önce Şikayet Et
  Şarj istasyonları çok pahalı saçma sapan kablo soket parası filan alıyorlar bu durumda milyon para verilen elektrikli otomobil in hiç bir ekonomisi kalmıyor
  Cevapla
 • mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  bunları sen düşünütorsun da onlar düşünmemişmidir yani...
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  25 km aralıklarla şarz istasyonu kurulacak
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Bu işi başarmaktan başka çaremiz kalmadi
  Cevapla
 • Baba Korkut 1 ay önce Şikayet Et
  Avrupa'dan ikinci el ithaline acilen izin verilmeli. Piyasada sağlam 2. el araç kalmadı. Hurdaya atılması gereken araçlara biniyor insanlar. Daha neyi bekliyoruz. En azından fiyatlar yarı yarıya düşene kadar gümrükler açılsın, sonra tekrar kapatılsın. Hatta aracın fiyatının iki katı kadar da Devlet vergi alsın. Hem Devlet kazansın, hem vatandaş.
  Cevapla
 • Terazi 1 ay önce Şikayet Et
  Çok yanlış. Bu seferde cari açığımı artıralım.ithalatı teşvik olur. Halbuki ithalat olacaksada kritik kalemlerde olmalı.gerçekten üretimi yapılamayan ürünlerde izin verilmeli.
  Cevapla
 • Aslan 1 ay önce Şikayet Et
  size katılıyorum, acilen 2 ci el oto ve temel gıda ürünlerinin ithalatına izin verilsin stokçuların önüne geçilsin, kuzenim almanyada şahin fiyatına mersoya biniyor. Molla Temel biniyor da biz niye binmeyelim ???
  Cevapla
 • Realite 1 ay önce Şikayet Et
  Bir toplumun gelişmesinden bahsetmek için önce ahlakın yerine oturması gerekir.Saygi, sevgi ve güvenilirlik,başarı getirir.Bunu dünyada Japonya ,Güney kore ,Batıda Almanya ve Polonyada goruyoruz .45 de sıfıra düşmüş 2 devlet japonya 30 yildir teknoloji deviyken Almanya sanayi devi.Bu devletlerin başarısının altında yatan realiteleri görmek için kaç gözlük gerçekse hepsini takmalılar.Aksi halde her geçen gün dahada uzaklaşıyor toplumsal refah kuru kuruya ovunmelerle.Ulkede bir araç almak için ömrünün 20 yılını sadece bir araba almak için birikimle geçiren bir toplum hiç bir zaman gelişmiş refah seviyesine ulaşmış olamaz.
  Cevapla
 • Yorumcu 1 ay önce Şikayet Et
  Kerim Kardeş, arabadan bisiklete dönme işi Konya'da yapılır ama sen gel İstanbul'un yedi tepesine, Ankara'nın Dikmen'ine bisikletle çık
  Cevapla
 • Kerim 1 ay önce Şikayet Et
  Bedava olsunda insan hayatı isterse hiçe sayılsın, her hurdaya trafiğe çıkma izni verilsin öylemi. Avrupa yı bir inceleyin ve bakın böyle bir şeye izin veriyorlarmı. Onlarda toplu taşımacılık ve motosiklet, bisiklet ön pilanda. Bir bakan dahi bisikletle işe gidebiliyor. Bizde ise her şey keyfi hareket.
  Cevapla
 • osman 1 ay önce Şikayet Et
  kesinlikle tek çözüm ikinci el araç ithali ..acilen hemde çok acil .. yahu anlamıyorum neyi bekliyorlar piyasa daha ne kadar kötü olabilirki? belli yaştaki araçlara izin ver, gene vergini al. ve en az bir sene satmama şartı getir ..bak bakalım araç fiyatları nasıl düşüyor piyasa nasıl rahatlıyor....neyi bekliyorlar yaaa neyiiii
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle