İkinci el otomobil fiyatlarına 25-30 bin TL indirim gelebilir!

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, "İkinci el araç sektöründe de kurun düşmesinin yansımalarını göreceğiz, ikinci el araç fiyatları da geri gelecektir. Fiyat güncellemesi bir hafta, 10 günü bulabilir" dedi.

İkinci el otomobil fiyatlarına 25-30 bin TL indirim gelebilir!
İkinci el otomobil fiyatlarına 25-30 bin TL indirim gelebilir!
GİRİŞ 23.12.2021 16:30 GÜNCELLEME 23.12.2021 16:40
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el araç sektöründe de kurun düşmesinin yansımalarının görüleceğini belirterek, "İkinci el araç fiyatları da geri gelecektir" dedi.

Erkoç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kur Korumalı TL Mevduat" sistemini açıklamasının ardından döviz kurlarında yaşanan geri çekilmenin ikinci el araç piyasasına etkisini değerlendirdi.

Araç fiyatlarının yükselmesinin birçok sebebi olduğuna işaret eden Erkoç, bu sebeplerin başında Kovid-19 dolayısıyla üretimdeki aksaklıklardan kaynaklanan arz ve talep dengesinde yaşanan sıkıntıların geldiğini söyledi.

Erkoç, Türkiye'deki araçların yüzde 80'inin ithal, yüzde 20'sinin ise montajı yapılan araçlardan oluştuğuna dikkati çekerek, kur yükseldikçe araçların fiyatlarının, ÖTV ve KDV'sinin de yükseldiğini dile getirdi.

Kurdaki düşüşle sıfır araç markalarından bazılarının fiyatlarında güncelleme yaptıklarını belirten Erkoç, "İkinci el araç sektöründe de kurun düşmesinin yansımalarını göreceğiz, ikinci el araç fiyatları da geri gelecektir ama bunun piyasalara yansıması 1-2 gün içinde olmaz. Bu fiyat güncellemesi bir hafta, 10 günü bulabilir. Çünkü piyasaların kurdaki düşüşü kabul etmesi gerekiyor. 300 bin lira değerindeki bir araçta yaklaşık 25-30 bin lira gibi bir indirim yaşanabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Erkoç, insanların bayilerde araç bulamamasından dolayı da fiyatların yükseldiğine işaret ederek, piyasalarda dengenin yeniden sağlanacağını, tamamen düzelmenin ise 2022'de olacağını söyledi.

Dünya genelinde yaşanan çip krizinin çözümünün gelecek yılın ortalarını bulacağını ifade eden Erkoç, piyasaya sıfır araç girmesiyle de "fiyatlarda tam bir gerileme" olacağını belirtti.

YORUMLAR 6
 • Sebahattin 6 ay önce Şikayet Et
  Kimse almaz ise bakın nasıl seve seve düşürecekler, öyle yağma yok doları bahane edip fiyatları 3 katına çıkarın sonra dolar düşünce 3-5 göstermelik indirim yapın. sorsan hepsi vatansever
  Cevapla
 • nakamura 6 ay önce Şikayet Et
  dolar 8 lira olursa sifir arac fiyatlari da düşer. hadi indirmeyin de görelim. elinde patlar inşallah bu stokcu galericilerin
  Cevapla
 • muratbey 6 ay önce Şikayet Et
  utanmaz arlanmazlar çıkarken %100 artırıyorsunuz düşerken %10 yemezler yavrum
  Cevapla
 • Taner 6 ay önce Şikayet Et
  İkinci el araçlar da döviz kuru nun ne etkisi var piyasanın anasını ağlattınız yazıklar olsun size de derneğinizede fırsatçı adiler
  Cevapla
 • uğur 6 ay önce Şikayet Et
  indiirm en fazla yüzde 10 olur kimse heves etmesin kardeşim.her ay firmalar yeni zamlaı tarife acıklıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle