Milyonlar sürücüyü ilgilendiriyor! Psikoteknik belgesi olmayana ceza

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yürürlüğe giren mecburi psikoteknik belgesini bulundurmayan sürücüye, bin 606 lira cezai müeyyide uygulanacak.

Milyonlar sürücüyü ilgilendiriyor! Psikoteknik belgesi olmayana ceza
Milyonlar sürücüyü ilgilendiriyor! Psikoteknik belgesi olmayana ceza
GİRİŞ 29.12.2021 20:43 GÜNCELLEME 30.12.2021 09:27
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Türkiye'de 6,5 milyon ticari araç ve 8 milyon ticari araç sürücüsü bulunuyor. İnsan unsurundan kaynaklı trafik kazalarını asgariye düşürmek, sürücünün trafiğe çıktığı andan itibaren hafıza ve hız kontrolü gibi durumlarda davranış ve tepkilerini ölçmek için uygulanılan psikoteknik testi, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yürürlüğe girdi. Türkiye'de trafik kazalarının bugüne kadar ortalama yüzde 96'sının sürücü hatasından kaynaklı olması, psikoteknik testinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözleri önüne getirdi. 2020 yılında 177 bin 867 ölümlü kazanın yüzde 88,3'ü sürücü kusuru olarak kayıtlara geçerken, 325 lira olan psikoteknik testinin insan hayatından önemli olup olmadığı bir kez daha gündeme geldi.

"ARTIK BÜTÜN SİSTEMLERDE KARŞIMIZA ÇIKACAK"

Bütün ticari araç kullanan şoförlerin mutlaka psikoteknik testlere tabi olmaları gerektiğini ifade eden Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Dernek Başkanı Cengizhan Kutlu, yeni yılla birlikte olumlu test raporlarının önce e-devlet sisteminde daha sonra Polis Bilgi Sistemi (Polnet) ve jandarma sistemlerinde takip edilip görülebileceğini söyledi. Kutlu, "Olumsuz veya olmayan test raporu bu sistemlerde yer almayacaktır. Eğer psikoteknik test raporu olmayan ticari araç kullanıcıları, yeni yıldan itibaren bin 606 liralık bir cezai işlemle karşılaşacaklardır. Psikoteknik test sistemine girdikten 45 gün içerisinde bir psikiyatriste muayene olup, oradan da olumlu sonuçlandığı andan itibaren e-devlet entegreli Polnet sisteminde gözükmektedir. 1,5 saatlik test sırasında bu süre içerisinde sürekli dikkat testi, muhakeme testi, koordinasyon testi, seçici dikkat testi, hız mesafe tahmin testi, çarpışma tahmin testi, görsel algı bellek testi, kişilik testi, görsel süreklilik testi, çevresel görsel görüş testi, tepki hızı testi ve trafiğe ilişkin görüş testi olmak üzere 12 farklı test uygulanarak riskli sürücüleri tespit edip, bu riskli sürücüleri trafikten uzaklaştırıp kazaları azaltmak hedefleniyor. Bu test ve rapor ücreti de 325 lira" dedi.

"BELGESİ OLMAYA SÜRÜCÜDEN İŞVEREN DE SORUMLU"
Bütün ticari araç kullanıcılarının Türkiye'nin 847 noktasında yer alan psikoteknik merkezlerine sabah 08.00'den 23.00'e kadar gidebileceklerini ifade eden Kutlu, "Servis, otobüs, kamyon, kamyonet, taksi gibi bütün ticari araç kullanıcılarının alması gereken bir belgedir. Psikoteknik raporu olmayan şoförlerin, şirketlerde K belgeleri ve benzeri belgelerin de iptal olması söz konusu. Çünkü nitelikli şoförün olması gereken kriterler arasında psikoteknik değerlendirme raporu var. Nitelikli şoförü ticari araç kullandırmak zorunluluğu var. Şirket, nitelikli olmayan şoförü görevlendirdiği takdirde ve yarın bir kaza olduğu zaman şirket müdürü veya yetkilisi mahkemede bununla karşı karşıya kalır ve ceza alır" diye konuştu.

"İSTANBUL'DA 5 BİN 500 ŞOFÖR ALKOL VE UYUŞTURUCU BAĞIMLISI"
Türkiye'de bugüne kadar yapılan çalışmada trafik kazalarının insan unsuru oranı yüzde 96,6 olduğunu ifade eden Kutlu, "Bunu en aza indirebilmenin en ucuz, en uygun ve en hızlı yöntemi ticari araç kullanan şoförün psikoteknik testten geçirmek ve araç kullanmaya müsait olmayan kişileri belirli bir süre veya tamamen trafikten men etmekten geçiyor. Avrupa'da uygulanan bu sistemle trafik kazaları en aza indirilmiş. Tam anlamıyla bu test sisteminin bütün ticari araçlarda 2022 yılından itibariyle oluştuktan sonra bu oranlar Emniyet Genel Müdürlüğü'müz tarafından mutlaka açıklanacaktır. İstanbul'da servis şoförlerine yönelik denetimde 5 bin 500 kadar kişinin alkol ve uyuşturucu ile bağı olduğu ortaya çıktı. Psikoteknik test sistemleri ile birlikte biz bunu çok rahat ölçebiliyoruz" dedi.

"SADECE TİCARİ DEĞİL, BÜTÜN SÜRÜCÜLER BU TESTİ YAPTIRMALI"
Psikoteknik test raporunun 5 yıllık bir rapor olduğunu belirten Kutlu, "Bu 5 yılın sonunda tekrar yenilenmesi gerekmektedir. Zaten rapor sisteminde son geçerlilik tarihi yazmaktadır. Pahalı bir rapor değil, ulaşılamaz bir rapor değil. Bütün psikoteknik merkezlerimiz müsait. Bütün sürücülerimiz psikoteknik test raporuna mutlaka girmelerini tavsiye ediyoruz. Kanunen ticari araç sürücülerine zorunlu olsa bile sürücü kursuna kayıt olma aşamasında olan çocuklarımızı, belli bir hastalık, kalp rahatsızlığı, epilepsi rahatsızlığı, özellikle psikolojik rahatsızlığı olanların mutlaka bir psikoteknik test sistemine girip kendilerini orada test etmelerini ve psikolog arkadaşlarımızdan da destek almalarını tavsiye ediyorum" dedi.

YORUMLAR 14
 • Manavgatlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim yurtdışında uzun bir müddet tir ağır vasıta şoförlüğü yaptım orda böyle bir olay yok. Kesin dönüş yaptım Ehliyetimi degistirdim kendim bizzat yaptım bu işleri Allah için kesinlikle soforlukle hiç bir alakası olmayan bir olay. Ehliyet değişiminden sonra bana src almam gerektiği söylendi ve kursa gittim tekrar 1,3 4,5 yaptım src 5 hariç hepsi normal trafik soruları.Allah aşkına 2. bir ehliyet kursuna insanları niye mecbur ediyorsunuz?. Src kurslarında yol , yolcu, ve ekstra, yük güvenliği dersleri olmalı, ama maalesef birileri para kazansın diye her şey mübah olmuş. 3 yıldır Turkiyedeyim yuk kontrolü için durdurulan bir araç görmedim. Uygulama yerleri var yeterli değil
  Cevapla
 • Elazığlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Önce siyasiler ve memurlardan başlamak lazım (trafik polislerinden)
  Cevapla
 • Yook 2 yıl önce Şikayet Et
  Öncelikle bedava olsun ne parası millet istemiyor siz istiyorsunuz
  Cevapla
 • seryun esnaf 2 yıl önce Şikayet Et
  tüm sürücü adaylarına ve daha önce ehliyeti A B C D E F hiç fark etmez herkese yapılmalı. sırf servis veya ticari araç kullananlar kazaya sebep vermiyor. alkolün dibini bulan yollarda hız yapan drift atmaya kalkan bi ton kişi var...
  Cevapla
 • Alpagu 1453 2 yıl önce Şikayet Et
  Öğretmenlerede bu test mecburi olmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle