Araçlarını değiştiremeyenler oto aksesuar pazarını hareketlendirdi

Hem pandeminin etkisi hem dünya genelinde meydana gelen tedarik sorunları hem de yaşanan ekonomik dalgalanmalar yeni araç satın alımlarına da yansıdı. Bu durumda araçlarını yenileyemeyenler de mevcut araçlarının bakımına daha fazla özen göstermeye başladı. Tüm bu gelişmeler araç bakımı ve aksesuarı pazarını büyüttü.

Araçlarını değiştiremeyenler oto aksesuar pazarını hareketlendirdi
Araçlarını değiştiremeyenler oto aksesuar pazarını hareketlendirdi
GİRİŞ 20.01.2022 13:44 GÜNCELLEME 20.01.2022 13:44

Pandemi dönemiyle birlikte yükselişe geçen bireysel araç kullanımı yedek parça satışlarına ise olumlu şekilde yansıdı. Oto aksesuar pazarı; 2021 yılında güçlü bir büyüme gösterirken, OSRAM’ın aksesuar ürünlerindeki satışları yüzde 100’ün üzerinde arttı.

Tüm dünyayı etkisi altında alan pandemi, otomotiv sektöründe de değişimlere neden oldu. Pandeminin ilk döneminden bu yana yaşanan belirsizliklerle beraber daha sonra ortaya çıkan tedarik sorunu, ekonomik dalgalanmalar ve araç fiyatlarında meydana gelen yükselişler yeni araç alımlarını olumsuz etkiledi. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda insanlar da tercihlerini yeni araç almaktan ziyade ellerindeki mevcut araçların bakımına daha fazla özen göstermekten yana kullandı. Bu kapsamda araç içi aksesuar pazarında büyüme meydana geldi.

Bu büyüme doğrultusunda; OSRAM’ın aksesuar ürünlerindeki satışları yüzde 100’ün üzerinde arttı. OSRAM’ın 2021 yılında AirZing Mini hava temizleme cihazı ve TYREinflate hava kompresörleriöne çıkan ürünlerin başında yer aldı. Özellikle AirZing Mini ürünü pandemide araç kullanıcılarının kendilerini araçlarını kullanırken daha da güvende hissetmelerini sağladı. TYREinflate serisi ise sürücülerin her koşulda araç kullanabilmelerinde cesaret verici bir ürün olarak dikkat çekti.

2022 yılında araç güvenliğine, araç elektrik aksamlarına ve elektrikli araçlara yönelik farklı ürüngruplarını piyasaya sürülecek olan OSRAM, global olarak da yeni ürün geliştirmek için yatırımlarına devam edecek. Özellikle aydınlatma sistemleri ve sürüş güvenliğine odaklanacak olan şirket, yeni ürünler ile sürücülerin hayatını kolaylaştırmaya devam edecek.