Tesla, Jaguar, MG... Elektrikli araç devleri gözünü Türkiye’ye dikti

Şarj istasyon noktalarının yaygınlaşmasının da etkisiyle 2021 yılında Türkiye elektrikli araç pazarı yüzde 237 arttı. Bu durum elektrikli araç devlerinin de dikkatini çekti. Tesla, MG, Jaguar gibi global markalar Türkiye pazarına girdi.

GİRİŞ 26.01.2022 16:35 GÜNCELLEME 26.01.2022 16:35
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Türkiye’de elektrikli araç kullanımı yaygınlaşıyor. Son bir yılda elektrikli araç pazarı Türkiye’de yüzde 237 arttı. 2021 yılında toplam elektrikli otomobil pazarı 2 bin 849 olarak gerçekleşti. 2020 yılında bu rakam 844 adet olarak gerçekleşmişti.

Türkiye’de yükselen elektrikli araç talepleri küresel alanda söz sahibi otomobil üreticilerinin dikkatini çekti. Son yıllarda global markaların son teknolojiye sahip elektrikli araçları Türkiye pazarında girdi.

Tesla'dan Türkiye hamlesi! 10 ili listesine eklediTesla'dan Türkiye hamlesi! 10 ili listesine ekledi

TESLA ‘SÜPER ŞARJ’ NOKTALARINA TÜRKİYE’DEN 10 İL EKLEDİ

Aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’nın Türkiye’de faaliyete başlaması bekleniyor. Şirketin 2022 içerisinde Türkiye'de resmi olarak kuruluşunu ve yapılanmasını tamamlayarak 4 modelini de satışa sunması öngörülüyor.

Tesla’nın supercharger altyapısını da Türkiye’ye getirecek. Süper Şarj istasyonları için Tesla'nın internet sitesinde Türkiye’den 10 il yer aldı. Bu iller; İstanbul, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Sakarya, İzmir ve Konya olarak sıralandı.

İşte Türkiye'ye gelecek Tesla modelleri ve fiyatları! Elon Musk sadece otomobil getirmeyecekİşte Türkiye'ye gelecek Tesla modelleri ve fiyatları! Elon Musk sadece otomobil getirmeyecek

DÜNYA DEVLERİ TÜRKİYE’DE

İngiliz elektrikli araç markası MG, geçtiğimiz yıl Türkiye’ye SUV modeli ZS EV ile giriş yaptı. Yüzde 100 elektrikli araçlar lansmanın ardından satışlara başladı. Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) rakamlarına göre 2021 yılında MG’nin elektrikli SUV modeli ZS EV 318 adet satıldı. 2022 yılında markanın farklı modeller ülkemize gelecek.

Mercedes Benz, 2030 yılına kadar elektrik dönüşümünü tamamlama hedefiyle elektrikli araçlarını tanıtmaya ve piyasaya çıkarmaya devam ediyor. Ülkemizde geçtiğimiz yıl 331 adet Mercedes Benz EQC satıldı. Global markalardan Volvo da Türkiye’de yükselen pazarın farkında. Ülkemizde 2021 yılında 23 adet Volvo XC40 satıldı. Elektrikli piyasasında adından sıkça söz ettiren Jaguar I-PACE ise 31 alıcıya gitti.

TOGG 2023'TE SERİ ÜRETİME GEÇİYOR

Türkiye gelişen elektrikli pazarına TOGG ile giriş yapmaya hazırlanıyor. Teknik donanımı ve fiyatıyla dünyadaki rakipleriyle rekabet edebilecek bir araç olan TOGG’un 2023 yılının ilk çeyreğinde seri üretimine başlanması planlanıyor. Rakipleriyle baş edebilecek dizaynda üretilen TOGG, ABD’nin Las Vegas şehrinde 5-7 Ocak tarihleri arasında düzenlenen CES’te dünya sahnesine çıktı.

TOGG ilk kez uluslararası sahnede yer aldı! Hayran bıraktı...TOGG ilk kez uluslararası sahnede yer aldı! Hayran bıraktı...

YORUMLAR 32
 • Kamil 3 ay önce Şikayet Et
  Dünyada Endüstriyel Standartlar denilen bir olay var . Yani bu düzene uymaz isen malını hiçbir yerde satamazsın ! O süperşarj kablosu her marka aracı şarj edecek , ürettiğin bataryaların standart boyutlarda olacak , Tesla , Hyundai , Jaguar vs kazanacak , daha iyisini üretip sen de kazanacaksın . Düzene uymaz isen TOGG' unu , dünya piyasasını bir tarafa bırak , bit pazarında bile sattırmazlar !
  Cevapla
 • nzmkrmt 3 ay önce Şikayet Et
  Elektrikli araç üreticilerine şart getireceksin aracı ülkemizde satacaksan araçlarınızın tüketeceği elektrik miktarının iki katı elektrik üretimini şart koşacaksın
  Cevapla
 • Kamil 3 ay önce Şikayet Et
  Böyle şart şurt olmaz , Buyurun gelin demeli , Toryum ve Yeşil Enerji konusunda işbirliği teklif edilmelidir . TESLA kurucusu Elon Musk , çevrecil Toryum nükleer santral yatırımıyla ilgilenebilir . Nükleer enerji santrali inşaası konusunda en az 100 milyar dolar yatırım çekmemiz lazım . Bu parayı ancak yabancı dolar trilyoneri getirir .
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 3 ay önce Şikayet Et
  yahudi TOGG'a darbeye başladı bile.
  Cevapla
 • Kamil 3 ay önce Şikayet Et
  Yahudi değil , hiç birinin buna ihtiyaçları yok , Küresel sermayeyi elinde tutan aileler , zaten meşhur markalardan kâr elde ediyorlar . TOGG' u meşhur marka yapmak istiyorsan , Şampiyonlar Ligi'nde oynatacaksın , meşhur markaları Türkiye'ye transfer edecek , TOGG' u da aynı lig de oynatacaksın ki , Dünya alem desin ki ; Şampiyonlar Ligi Türkiye de oynatılıyor . Orada TOGG diye meşhur bir oyuncu forma giyiyor .
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Yalama olmuş aklın
  Cevapla
 • Fatih34 3 ay önce Şikayet Et
  Sokmayın şu TÜSİAD LA iş yapan firmaları... TOG BÜYÜSÜN...
  Cevapla
 • Osmanlı 3 ay önce Şikayet Et
  Bizim çıkarımıza bir şey yapmaz bunlar , bizim insanımızda zannediyorki geleçek sana bedava araç verçek . Neden Çin,ne gidip orada üretim yapmıyorlar bazarlamıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle