Stellantis, gelecek 10 yıllık planını açıkladı

Stellantis, çalışanlarının tüm paydaşlar için değer yaratmada “en iyi” olmasını sağlayacak, gelecek 10 yılı kapsayan cesur “Dare Forward 2030 (2030'a Cesaretle)" stratejik planını açıkladı.

Stellantis, gelecek 10 yıllık planını açıkladı
Stellantis, gelecek 10 yıllık planını açıkladı
GİRİŞ 12.03.2022 15:30 GÜNCELLEME 12.03.2022 15:30

Şirketten yapılan açıklamaya göre, global çapta otomotiv ve mobilite dünyasının en büyük grupları arasında yer alan, geleceğin teknolojilerini adapte etme konusunda önemli rol üstlenen Stellantis, gelecek 10 yılı kapsayan stratejik planını paylaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares, "Dare Forward 2030 (2030’a Cesaretle)" mottosu ile yola çıkan ve 2038 yılına kadar sıfır karbon salımı hedefiyle, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda endüstri lideri olmayı taahhüt ederek, şunları kaydetti:

''Dare Forward 2030 bize her zamankinden çok daha fazlası olmamız için ilham veriyor. Bu ilham ile vizyonumuzu genişletiyoruz, sınırları aşıyoruz ve ailelerimizin, topluluklarımızın ve faaliyet gösterdiğimiz alanları iyileştirmek için mobilitenin tüm yönlerini dönüştürmeyi amaçlayan yeni bir yaklaşım benimsiyoruz. Ürün çeşitliliğinden güç alan Stellantis, yenilikçi, temiz, güvenli ve ulaşılabilir mobilite çözümleri sunarak yarının mobilitesini şekillendiriyor.

Stellantis, iklim değişikliğinin hafifletilmesinde endüstride öncü olacak ve 2030 yılına kadar da yüzde 50'lik bir azalma sağlayarak 2038 yılına kadar karbon net sıfıra ulaşacak. Dekarbonizasyonda lider rolünü üstlenerek, döngüsel ekonomide ileriye doğru kararlı adımlar atarak sürdürülebilir geleceğe katkı sunuyoruz. Liderlik hedefimiz kapsamında bu on yılın sonuna kadar Avrupa satışlarımızın yüzde 100’ünün ve ABD satışlarımızın yüzde 50’sinin bataryalı elektrikli araçlar (BEV) olmasını hedefliyoruz."

"2030'a kadar 75'in üzerinde BEV modeline sahip olmayı ve küresel çapta 5 milyon araçlık yıllık BEV satışına ulaşmayı planlıyoruz" diyen Tavares, "Bugün, Jeep markasının 2023 başlarında pazara sunulacak olan ilk tamamen elektrikli SUV’unu ve 2024’te sunulacak olan yeni Ram 1500 BEV pikap modelinin ön gösterimini sunmaktan heyecan duyuyoruz. Yolculuğumuz, gücünü her biri benzersiz olan markalarımızın kapsamlı ürün yelpazesinde sunduğu ileri teknoloji sağlayan mükemmel mühendisliğe ve yenilikçiliğe odaklanmamızdan alıyor.'' yorumunu yaptı.

“Bütün çalışmalarımızın merkezinde müşteri memnuniyeti yer alıyor”

Tavares, bütün çalışmalarının merkezinde müşteri memnuniyetinin yer aldığını belirterek, tüm pazarlarda ürün ve hizmetlerle müşteri memnuniyetinde lider olmayı hedeflediklerini kaydetti.

Değer zinciri boyunca her türlü pürüzü ortadan kaldırmaya çalışarak, uçtan uca eksiksiz bir deneyime olağanüstü önem vereceklerini aktaran Tavares, "Profesyonel müşterilerimize benzersiz çözümler getiren verimli ürün ve hizmet portföyümüzle ticari araç pazarına öncülük edeceğiz. Stellantis çalışmak için olağanüstü bir yer, müşterilerin hayatlarını daha iyi hale getirmek isteyen herkes için çekim merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Dijital ve elektrikli gelecek için tüm potansiyelimizi ortaya koyacağız.'' ifadelerini kullandı.

Tavares, güçlü küresel operasyonları daha güçlü motorlarla desteklediklerini belirterek, "Operasyonel mükemmellik, uygulama hızı ve sevkiyatların yaklaşık yarısında elde edilen kâra geçiş noktası bizi güçlü kılan özelliklerimiz olmaya devam edecek. Net gelirlerimizi 2030'a kadar 2'ye katlayacağız ve 10 yıl boyunca çift haneli Düzeltilmiş Faaliyet Geliri marjlarını sürdüreceğiz. Tarihimizle gurur duyuyoruz. Tarihimiz cesaretimizi, azmimizi ve çevikliğimizi gözler önüne seriyor. Buna, 'Dare Forward 2030 doğrultusunda girişimci bakış açısını da ekliyoruz.'' değerlendirmesinde bulundu.