Petrolde büyük artış! Akaryakıta yeni zam yolda! İşte beklenen yeni fiyatlar

Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası uygulanan ambargolar nedeniyle bir ara 134 dolar seviyelerine çıkan brent petrol, geride kalan hafta yaklaşık 10 dolarlık bir artışla yeniden 110 dolar seviyelerine yükseldi.

Petrolde büyük artış! Akaryakıta yeni zam yolda! İşte beklenen yeni fiyatlar
Petrolde büyük artış! Akaryakıta yeni zam yolda! İşte beklenen yeni fiyatlar
GİRİŞ 14.05.2022 19:06 GÜNCELLEME 14.05.2022 19:12
Bu Habere 196 Yorum Yapılmış

Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.27 itibarıyla kapanışa göre yüzde 1,28 artışla 109,88 dolar oldu.

​Geride kalan hafta 100 dolar seviyelerinden işlem gören Brent petrolün varil fiyatı, bugün 110 dolar seviyelerine kadar çıktı.

TÜRKİYE'DE AKARYAKITA ZAM SİNYALİ

Petrol fiyatlarının dalgalı bir seyirde olması nedeniyle sektör kaynakları, akaryakıta yeni bir zam geleceğinin sinyalini verdi.

Sektör kaynakları, artış nedeniyle Türkiye'de de benzinin litre fiyatına zam geleceğini belirtti. Buna göre; yeni haftanın ilk günü ile birlikte LPG'ye 40 kuruş, benzine 1,68 TL zam bekleniyor.

LİTRESİ 22 LİRAYI AŞACAK

Hafta başında yapılacak yeni zamlarla birlikte, benzinin litre fiyatı İstanbul'da 22,8 TL’ye, Ankara’da 22,93 TL’ye ve İzmir’de ise 22,94 TL’ye yükselecek.

LPG fiyatları ise İstanbul’da 11,25 TL’ye, Ankara’da 11,47 TL’ye ve İzmir’de 11,19 TL’ye çıkacak.

TÜRKİYE'DE AKARYAKIT FİYATLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

BRENT PETROL FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Fiyatların yükselişinde, Rusya-Ukrayna Savaşı'ndan kaynaklanan tedarik endişeleri etkili oldu.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin temsilcileri, Rusya'ya uygulanacak yeni yaptırım paketinde yer alan petrol ithalatına yasak getirilmesi konusunda anlaşmaya varmak için bazı üye ülkelerin liderleriyle görüşmelerini sürdürüyor.

Öte yandan, Rus petrol üretimindeki düşüş de küresel piyasalarda arz darlığı endişelerini artırdı.

YORUMLAR 196
 • Osmanlı 1 hafta önce Şikayet Et
  SAVAŞ BAŞLATIP EKONOMİYİ BATIRANLAR KAHROLSUNLAR. rus ve abd dünyanın fitneleridir.
  Cevapla
 • Odabas 55 1 hafta önce Şikayet Et
  Ya Ak parti yada Hadep kazanır
  Cevapla
 • Ali 1 hafta önce Şikayet Et
  Ben 31 yaşındayım hep Akp ve MHP ye oy verdim muhtemelen devletin bekasını düşünerek yine MHP ye oy vereceğim LAKİN herkes şapkasını önüne alıp düşünsün en azından benim düşündüğüm kadar ülkeyi yönetenler başta CB olmak üzere düşünsün artık ekonomiyi tarafsızca bağımsızca ve bilime uyarak yöneten birileri lazım ülkede liyakat kalmadı bukadar şimarıklık yeter millet aç son üç yılda ülke tarihinin en kötü ekonomik dönemlerinden birini yaşıyoruz zamansız faiz indirimleri ve kuru kuruya inatlaşmakla ülke ekonomisi yönetilmez ülke ekonomisini düzeltmek istiyorsa birileri formül çok basit bağımsız hukuk ve bağımsız ekonomi yönetiminden geçer.. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın .
  Cevapla
 • Mustafa 1 hafta önce Şikayet Et
  Sen yukarıdaki haberi okuyup nasıl konuyu liyakata, şımarıklığa bağladın anlayamadım kardeşim. Adam mevcut olan savaştan ve tedarik zincirinden kaynaklanan ve ülkemizde üretmedigimiz petrolün fiyat artışından bahsediyor sen neden bahsediyorsun, acaba başka bir haber mi okudun ki sen.
  Cevapla
 • EEEYYY MAZOT 1 hafta önce Şikayet Et
  adam elinde makasla bekliyor,açılış olsada gitset diyor,sonrada eeeeyyyy avrupa,,,,eyyyy bay kemal,başka bir icraat yok
  Cevapla
 • Odabas 55 1 hafta önce Şikayet Et
  Ne kadarda nankör var. Bu alçaklar hep bızde mi
  Cevapla
 • cahil ekonomist 1 hafta önce Şikayet Et
  kardeşim, daha önce brent 112 dolar olunca zam yapılmıştı, brent 102-103 dolarlara düştü ama indirim yapılmadı, şimdi aynı 112 dolara tekrar ulaştı yeni bir zam düşünülüyor, vatandaş her şeyin farkında, yapmayın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle