TOGG'a ÖTV teşviği: Yüzden 60'tan yüzde 10'a inecek

Torba yasa teklifine, TOGG da dahil olmak üzere elektrikli otomobillerin mevcut ÖTV oranlarını düşürecek bir madde eklendi. Söz konusu teklifin yasallaşması halinde, TOGG'un ÖTV oranının yüzde 60'tan yüzde 10'a inmesinin de önü açılacak.

GİRİŞ 01.07.2022 07:31 GÜNCELLEME 01.07.2022 09:10
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

Meclis'in gündemine gelmesi beklenen torba yasa teklifine, Türkiye'nin yerli otomobili Togg da dahil olmak üzere, elektrikli araçları yakından ilgilendiren bir maddenin eklendiği ortaya çıktı.

Elektrikli araçların fiyatına doğrudan etki eden Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarının değiştirilmesini öngören kanun teklifi, yeni ÖTV dilimlerinin getirilmesini ve matrah değerlerinin artırılarak mevcut vergi oranlarının da düşürülmesini kapsıyor.

Yapılması öngörülen değişikliği rakamlar ile anlatmak gerekirse, motor gücü 160 kW'ı geçmeyen ve matrah değeri 700 bin TL'yi aşmayan elektrikli otomobillerin yeni ÖTV oranı yüzde 10 olacak. Aynı motor gücüne sahip fakat matrah değeri 700 bin TL'yi aşan elektrikli araçların yeni ÖTV oranının ise yüzde 40 olması öngörülüyor.

Motor gücü 160 kW'ı geçen elektrikli otomobillerde ise, matrah değeri 750 bin TL'yi aşmayanlar yüzde 50, aşanlar ise yüzde 60'lık vergi dilimine girecek.

Yapılması planlanan değişikliği net olarak anlamak için, elektrikli araçlara uygulanan mevcut ÖTV oranlarına da bakmakta fayda var.

En son Şubat 2021'de yapılan düzenleme ile, motor gücü 85 kW'ı geçmeyen elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 10, motor gücü 85 kW ile 120 kW arasında kalan elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 25, motor gücü 120 kW geçen elektrikli otomobillerin ÖTV oranı ise yüzde 60 olarak belirleniyor.

Elektrikli otomobillere uygulanan mevcut ÖTV sisteminde matrah değerlerinin dikkate alınmadığını da belirtelim.

Şubat 2021'de yapılan değişiklikten önce ise elektrikli otomobillerde en yüksek ÖTV oranı yüzde 15 seviyesindeydi.

1 Şubat 2021'e kadar, motor gücü 85 kWh'ı geçmeyen elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 3, motor gücü 85 kWh ile 120 kWh arasında kalan elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 7 ve motor gücü 120 kWh geçen elektrikli otomobillerin ÖTV oranı ise yüzde 15 şeklindeydi.

ÖTV'Sİ YÜZDE 60'TAN YÜZDE 10'A DÜŞECEK

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda teklif edilen kanun değişikliğinin Togg ve diğer elektrikli otomobilleri nasıl etkileyeceği ise otomobillerin ürettiği güce göre değişecek.

Yıl sonunda üretimine başlanacak ve 2023'ün ilk aylarında da piyasaya çıkacak yerli otomobil iki farklı güç seçeneğine sahip olacak. Daha önce yapılan açıklamalara göre, Togg'un ilk etapta üreteceği yüzde yüz elektrikli SUV modelin arkadan itişli (RWD) versiyonları 200 beygir, tüm tekerleklerden çekiş (AWD) sunan versiyonları ise 400 beygir güç sunacak.

Beygir gücünü kW'a çevirdiğimizde, arkadan itişli versiyonun 149 kW, dört tekerlekten çekişli daha güçlü versiyonun ise 298 kW gücünde olduğu görülüyor.

Eğer kanun teklifi yasallaşırsa, hali hazırda tüm versiyonları yüzde 60'lık ÖTV dilimine giren Togg'un, arkadan itişli (RWD) versiyonlarının yüzde 10, tüm tekerleklerden çekiş (AWD) sistemine sahip versiyonlarının ise yüzde 50 ÖTV'lik dilime girmesinin önü açılacak.

Diğer bir deyişle, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde oylanacak kanun teklifinin kabul edilmesi halinde, Togg'un piyasaya çıktığı gün matrah değeri eğer 700 bin TL'nin altında kalırsa, perakende satış fiyatı yaklaşık 910 bin TL olacak.

Mevcut düzenlemeye göre ise, Togg'un matrah değeri 700 bin TL'nin altında kalsa bile aracın fiyatının 1 milyon 320 bin TL seviyesinde olacağı görülüyor. Dolayısı ile, yapılması planlanan değişikliğin başta Togg olmak üzere piyasadaki elektrikli otomobillerin fiyatlarına önemli ölçüde indirim yaratacağı anlaşılıyor.

KKTC'NİN YERLİ OTOMOBİLİNE DE YARAYACAK

Öte yandan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yerli ve milli otomobili Günsel de yüzde yüz elektrikle çalışan bir otomobil.

Kanun teklifi yasallaşırsa, motor gücü 140 kW olan Günsel'in de ÖTV oranı yüzde 60'tan yüzde 10'a düşürecek.

'YERLİ ÜRETİME KORUMACILIK GETİREN BİR DÜZENLEME'

Kanun teklifi ile ilgili komisyonda açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, elektrikli otomobillerin ÖTV'sinde en son 2021'de yapılan değişikliğin Togg'un da vergi oranını yükselttiğinin altını çizdi.

Elitaş, "Sadece elektrikli motorlu olanlardan motor gücü 160 kilovatı geçmeyenlerde ÖTV'yi matrah değeri 700 bin TL'yi aşmayanlar için yüzde 10'a düşürerek, Türkiye'de üretilmekte olan aracın ÖTV'sini düşürüp uygun bir fiyat haline getirmeye çalışıyoruz. 160 kilovatlık sınırdan Türkiye'de üretilen aracın yaklaşık 155 veya 158 kilovat olacağı ile ilgili bir sınır koyuyoruz, yerli üretime bir korumacılık getiren bir düzenleme" ifadelerini kullandı.

Elitaş'ın açıklamaları, söz konusu kanun teklifinin Togg'un fiyatını aşağı çekmek üzere yapıldığını ortaya koyuyor.

KAYNAK: HABERTÜRK
Ayşe Çolpan Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Çolpan Tan
YORUMLAR 92
 • Tokatlı Emmi 1 ay önce Şikayet Et
  Arabanin ön kaprtası çok kaba gorünüyor.Biraz alçaltilsa cok spor görunümlü bir araba olacak.O ne ki öyle kütuk gibi.
  Cevapla
 • xray 1 ay önce Şikayet Et
  Tekrar tekrar yazıyorum, toggun piyasaya çıkış fiyatı çok önemli. Eğer uygun fiyatta çıkmaz ise büyük bir hayal kırıklığı oluşturur. Pazarı yine yabancı markalar doldurur. Yerli üretim zaten iç pazarda güçlü pazar payı alırsa ihracata çok katkısı olur.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  ÖTV indirimi sonrası 700-900 bin TL arası şu an fiyatı...
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Benim pek umudum kalmadı açıkçası. Bakında, Antep fıstığı ve fındıkta dünyanın en büyük üreticilerindeniz ama elin gavuru bizden daha ucuza yiyor. Biz, bırak otelde tatil yapmayı memleketimize gidemeyecek hale geldik ama elin gavuru emekli maaşıyla krallar gibi tatil yapıyor. Bir de üstüne devalüasyondan dolayı ucuz işçiliği getirdiler Çin modeli diye. Bu düzen değişmedikçe biz çalışırız gavur yemeye devam eder.
  Cevapla
 • Atlı Geliyor Atlı 1 ay önce Şikayet Et
  Elektrikli araç için milli elektrik üretim kapasitenizi ve elektrik üretiminin elektrikli otomobillerin elektrik ihtiyacını hesaplayarak artırmazsanız trafoları yakarsınız.
  Cevapla
 • C.Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Atli geliyor atli? yinemi sen? Atla dolaşmaktan Fazla Rüzgârda kaldığın için Yeni açılan Akkuyu ve Açılacak Nükleer Santrallerin,Termik Santralerin,Solar Sistemlerin Bize ve dışarıya fazla fazla geleceğini idrak edemiyorsun! :))
  Cevapla
 • Fuat 1 ay önce Şikayet Et
  Çok akıllı ve zeki bir karar!
  Cevapla
 • Akdeniz 1 ay önce Şikayet Et
  eğer togg normal piyasaya araçların altında satılmazsa zaten yerli demeye gerek yok eğer uygun satılmayacaksa üretmeyin vatandaşa katkısı olmayacaksa üretmenin anlamı yok boşa para harcayıp emek verip satışa sunmayın
  Cevapla
 • Murooo 1 ay önce Şikayet Et
  Öncelikle diğer araba üreticilerin tarihine ve milletine bakın. Bir İtalyan dandik Fiat arabasını devlete destek milli arabamız diye almakta.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle