Otomobillere yönelik yeni dönem başlıyor! Bakanlık detayları paylaştı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Türkiye'de elektrikli araçların şarj altyapısını oluşturmak amacıyla devreye aldığı "Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Destek Programı" ile 1 milyar liralık yatırımın önü açıldı.

GİRİŞ 02.07.2022 22:56 GÜNCELLEME 03.07.2022 11:50
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de elektrikli araçlar yaygınlaşmaya başladı. Otomotiv endüstrisindeki dönüşümü yakalayacak Türkiye'nin Otomobili Togg, seri üretim bandından inmeye hazırlanırken, elektrikli araçların hızlı şarj edilmesi de büyük önem kazandı. Bu amaçla kolları sıvayan Bakanlık, "Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonları Destek Programı"nı başlattı.

TOGG SEDAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'n marttaki "Yerli otomobilimiz Togg başta olmak üzere, elektrikli otomobil üretimi ve kullanımındaki gelişmeleri dikkate alarak, yüksek hızlı şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması konusunda yeni adımlar atıyoruz." açıklamasının ardından, nisanda destek programına başvurular alınmaya başlandı.



20 FİRMA DESTEKLERDEN YARARLANMAYA HAK KAZANDI

Girişimcilerin hızlı şarj istasyonu yatırımı yapmasını sağlayacak programda başvurular, 15 Haziran'da sona erdi. Beklenenin üzerinde ilgiyle karşılaşılan program için Bakanlığa 200'den fazla yatırımcı adayı başvurdu. Değerlendirme sonucunda destek almaya hak kazanan firmalar belirlendi.

Mercedes EQS

Program kapsamında Bakanlığın belirlediği 46 yatırım konusuna toplamda 355 proje başvurusu gerçekleşti.

En düşük destek talebine göre yarışma yaklaşımıyla yapılan değerlendirme sonucunda, 20 firma desteklerden yararlanmaya hak kazandı. Bakanlık bu yatırımlar için toplamda yaklaşık 150 milyon lira destek sağlayacak. Bu sayede yaklaşık 1 milyar liralık özel sektör yatırımı tetiklenecek.

Audi e tron

"Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonları Destek Programı" çerçevesinde yatırımcıların, 15 Nisan 2023'e kadar şarj istasyonlarını kurması gerekiyor ancak yatırımların çok daha hızlı tamamlanacağı öngörülüyor.

Programla asgari 90 kWs'lik hızlı şarj imkanı sunacak 1572 istasyonla 180 MW'dan fazla kurulu gücün sektöre kazandırılması hedefleniyor. Bu sayede, Türkiye hızlı şarj kapasitesini en hızlı artıran ülkelerden biri haline gelecek.

BMW i4

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 66
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Mesela telefonlarımızdaki lityum bataryalar nasıl ? Bir şarj , iki şarj , defalarca şarj sonrası verimden düşüp pil ömrünü yitiriyor . Arabalarda ki de farklı olmayacak , bu istasyonların kurulmasından ziyade , sökülen pillerin kimyasal ve fiziksel işlemlerden geçirilerek 98 % verim geri kazanımı yapılabilecek ve ya yeni bataryanın verileceği pil değişim ve bakım istasyonları kurulmalıdır . Şarj bataryaları konusunda devrim yapılıncaya kadar , milli endüstriyel batarya ARGE ve üretim tesislerini kurmalıyız . En azından sektör , halihazırda üretilen ve var olan akıllı telefonlar ve tabletlerin batarya ihtiyacını karşılar .
  Cevapla
 • Hakan kaya 1 ay önce Şikayet Et
  Bu araç cksn diğer araçlar düşer enazndan benzinli mazotlu düşecek ellerinde patlicak göreceksiniz
  Cevapla
 • Yalancılar haber 1 ay önce Şikayet Et
  Sen öle sanmaya devam et
  Cevapla
 • suat 1 ay önce Şikayet Et
  ötv bence de kalkmalı. özel tüketim ne yaw. zaten kdv alıyon birde ötv ikinci vergi nie alıyon
  Cevapla
 • Yiğido58 1 ay önce Şikayet Et
  eğer bu arabayı asgari ücretli bi insan alamıyorsa üzülürüm
  Cevapla
 • antepli 1 ay önce Şikayet Et
  Saçma sapan konuşmayın kardeşim ya farzet ki togg yok ihç olmadı asgari ücretli ne zaman hangi tarihte sıfır otomobil alabiliyordu
  Cevapla
 • cem 1 ay önce Şikayet Et
  ötv sıfırlanmalı
  Cevapla
 • evet 1 ay önce Şikayet Et
  +1 aynen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle