Araç alacaklar dikkat! Ezber bozan ÖTV açıklaması

Otomotiv sektöründeki güncel gelişmeleri değerlendiren OSD Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Eroldu, son dönemde yine çok konuşulan ÖTV indirimi beklentisiyle ilgili de konuştu.

GİRİŞ 25.07.2022 14:14 GÜNCELLEME 25.07.2022 14:14
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Türk otomotiv sanayisinin ilk 6 aylık sonuçlarını ve otomotiv sektöründeki güncel gelişmeleri değerlendiren Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, küresel piyasalardaki gelişmeler, Avrupa pazarındaki daralmanın Türkiye'ye etkisi ve güncel ekonomi politikalarına değindi.

''ARAÇ YETİŞTİREMEZKEN, ÖTV İNDİRİMİ TALEBİ DOĞRU GELMİYOR''

Enflasyonist baskı ve kur artışı paralelinde yükselen otomobil fiyatları nedeniyle yüzde 80’lik ÖTV diliminin altındaki model sayısı 10’un altına düştü. Türkiye’de 400 bin TL’nin altında sınırlı sayıda araç kaldı. Yüzde 45, yüzde 50 ve yüzde 70’lik ÖTV baremlerinin zamlar karşısında işlevini yitirmesi hem tüketici hem de markalar tarafında ÖTV matrahlarında yeni bir düzenleme beklentisi oluşturmuştu.

 OSD Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu

Dünya gazetesinin haberinde görüşlerine yer verilen OSD Başkanı Cengiz Eroldu’ya göre, arzın talebin çok gerisinde kaldığı ve ülke ekonomisinin vergi gelirlerine daha fazla ihtiyaç duyduğu bu dönemde kısa vadede bir ÖTV indiriminin gündeme gelmesi mümkün görünmüyor.

Konuyla ilgili Eroldu, ''Şu andaki ortamda biz gidip bir yandan mal yetiştirmezken, bir yandan da 'ÖTV’yi indirelim' demek doğru gelmiyor bana. ÖTV konusunda en güncel bilgiye Maliye Bakanlığı sahip. Hangi vergi diliminde ne kadar araç satılıyor bizden daha iyi biliyorlar. Şu anda da Türkiye’de belli bir talep var. O talep bu kadar hızlı devam ettiği müddetçe ve bir de ülkenin mali bilançosunu düşündüğümüz zaman ÖTV indirimi çok rasyonel gelmiyor açıkçası. Ama belli bir noktadan sonra talep düşmeye başlayacak, o zaman konu değerlendirilebilir diye düşünüyorum. Bunu OSD Yönetim Kurulu’nda tartışmadık ama bu benim kişisel fikrim bu yönde'' diye konuştu.

''İLK YARI POZİTİF KAPANDI"

OSD Başkanı Cengiz Eroldu, bu yılın ilk 6 ayın otomotiv açısından çok kötü geçmediğini ifade ederek, ''Geçen yılın aynı dönemine göre üretimimiz yüzde 1,5 arttı, kapasite kullanımımız yüzde 65’ten yüzde 67’ye çıktı. Geçmiş yılların gerisinde olsa da bir iyileşme var. İhracatta adet olarak yüzde 1,2, tutar olarak pariteye rağmen da yüzde 5,3’lük artış var. Bütün bu pozitif verilerin yanında yalnızca Türkiye’deki otomotiv pazarı ilk yarıda yüzde 8,8 küçüldü. Gerçi bu da Avrupa pazarındaki düşüşe göre daha iyi bir rakam. Türkiye pazarı aslında Avrupa pazarlarından daha iyi sonuç gösterdi ilk 6 ayda'' diye konuştu.

OSD’nin açıkladığı haziran ayı otomotiv sanayi verilerinde otomobil üretimindeki artış dikkat çekti. Çip krizi nedeniyle aylardır üst üste daralma yaşanan, mayısta ise sadece 0,3 artış kaydedilen otomobil üretimi, haziran ayında yıllık bazda yüzde 38,7 artarak 86 bin 585 adet olarak gerçekleşti.

Toplam otomotiv üretimi ise haziran ayında yıllık bazda yüzde 26 artışla 135 bin 424 adet olarak gerçekleşti. Böylece, yılın ilk altı ayında otomobil üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 daralarak yaklaşık 383 bin adet olurken, bu dönemde toplam üretim ise yüzde 1.5 artışla 649 bin 311 adet oldu.

"ÇİP KRİZİ GEVŞEDİ"

Çip tedariki konusunda negatif ayrışmanın son bulacağını öngören otomotivciler, mayıs ayında yılsonu hedeflerini bir miktar yukarı çekmişti. OSD Başkanı Cengiz Eroldu, o dönemde yaptığı açıklamasında sektörün yüzde 11-12 olan ihracat artış tahminini yüzde 14- 24 aralığına yükseltildiğini, yüzde 8-15 aralığında öngörülen üretim artışı oranını ise yüzde 10-18’e çıkardıklarını açıklamıştı. Eroldu, piyasadaki tüm olumsuzluklara rağmen bu hedefi koruduklarına dikkat çekerek, ''İlk 6 aylık tablo da geçen yıla göre iyileştirmeyi gösteriyor. İlk 6 ayda malzeme ve çipten kaynaklı üretim kayıpları fazla oldu Türk otomotiv sanayinde fakat ikinci dönemde bunun biraz daha telafi edileceğini bekliyoruz'' dedi.

"İKİNCİ YARI BİRAZ DAHA ZOR OLACAK"

Ancak ihracat pazarlarında yaşanan talep daralması ve Türkiye ekonomisindeki gelişmelerin sektör açısından risk barındırdığını ifade eden Eroldu, ''En büyük pazar Avrupa’da çok büyük beklentiler yok. Avrupa’da artan enflasyon ve adetlerdeki düşme Türk otomotiv sanayi açısından ihracat bacağında bir sıkıntı yaratabilir. Buna yalnızca ihracat bacağı olarak da bakmamak lazım iç pazarda da artan fiyatlar bir miktar gevşemeye yol açacak gibi duruyor. Dolayısıyla ikinci yarı biraz daha zor olacak'' dedi.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 50
 • svs58 1 yıl önce Şikayet Et
  X bir marka aracın bir modelini,en boş paket olarak liste fiyatı yaıp,üzerine extra aksesuar,donanım ekledik diye,devleti ve milleti kandırıyorlar....fabrika çıkış 730bin civarında olan golf,yani devlete 730 bin üzerinden vergisi ödenen glf(çok çok fahiş fiyat),bayi tarafından el altından,parası olan ahpaplarına 1060-1070lere,extra aksesuar ve donanım ilavesi faturalı adı altında satılıp,el altından yok sattırılan aracı alan ayakçı,çakma galeici ve vergi levhalı galericide,1200ün üzerine ilana koyup satıyor.bayi-ayakçı dehşet para kazanıyor,galerici komisyonlu satış yapıyor,devlet dolandırılıyor,
  Cevapla
 • reisçi 1 yıl önce Şikayet Et
  İtibarı olan imsanlar arabaya bimebilsin. Fakirler binemesin otomobildeki vergi zaten dünyada 1. Sırada biraz daha arttırin. Benzin mazot 50 tl olsun trafik rahatlasın.
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne saçmalıyorsun sen ya? Sen istersen market arabasına bin, milletin neye bindiğinden sana ne? Otomobil bütün dünyada lüks oldu da haberimiz yok sanki !!!
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ulan zaten araclari anlastiginiz galerilere satiyorsunuz otv talebini tabi uygun gormezsiniz
  Cevapla
 • Bbget 1 yıl önce Şikayet Et
  Öteve falan indirme sadece yurdışı araba girişine izin ver şu balon havasını indirin
  Cevapla
 • Osman 1 yıl önce Şikayet Et
  Yurtdışı Araç girmesine izin verin artık yeter zor bişeymi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle