MTV 2. taksit son ödeme tarihi ne zaman? MTV ödemesi nasıl yapılır?

2022 yılına ait Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ikinci taksitini ödemek için son haftaya girildi. 1 Ağustos 2022 tarihine kadar MTV ödemesini yapmayan araç sahiplerine gecikme bedeli uygulanacak. Peki MTV 2. taksiti nasıl ödenir?

MTV 2. taksit son ödeme tarihi ne zaman? MTV ödemesi nasıl yapılır?
MTV 2. taksit son ödeme tarihi ne zaman? MTV ödemesi nasıl yapılır?
GİRİŞ 29.07.2022 17:10 GÜNCELLEME 29.07.2022 17:30
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

2022 yılına ait MTV'nin ikinci taksit ödeme dönemi 1 Temmuz'da başladı. MTV, taşıtların kayıt ve tescilinin yapıldığı yerin vergi dairesince her yıl Ocak ayında yıllık olarak tahakkuk ettiriliyor. Ödemeler iki eşit şekilde 6 ayda bir ödeniyor. 

MTV 2. TAKSİT ÖDEME SON TARİH NE ZAMAN?

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ikinci taksit son ödeme tarihi 1 Ağustos 2022’de sona erecek. Belirtilen tarihlerde ödeme yapmayan araç sahiplerine gecikme bedeli uygulanacak. 

Ödeme günü geçmiş araç vergilerinde, Vergi Dairesi tarafından ceza uygulanmakta ve ödeme yapılmayan her gün için araç vergi ücreti artmaktadır. Bu sebeplerden dolayı araç vergi ödeme zamanı geldiğinde, MTV ödeme işlemlerinizi geciktirmeden ödemeniz tavsiye edilir.

MTV, GİBMOBİL UYGULAMASIYLA ÖDENEBİLİYOR

MTV ödemeleri, GİB’in internet sitesi üzerinde bulunan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden veya GİBMOBİL uygulamasıyla mobil telefonlardan ödenebilecek. 

MTV NASIL ÖDENİR?

MTV ödemesi için mükellefler, İnteraktif Vergi Dairesinin internet sitesinde “Hızlı Ödeme” bölümünden şifre girişi yapmadan “MTV Ödeme” alanına sadece plaka ve TC kimlik numarası bilgilerini girerek borçlarını görüntüleyip ödeyebilecekler. Ödemeler için son gün 1 Ağustos 2022 (31 Temmuz 2022 resmi tatile rastladığı için) olarak belirlendi. 

ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

YENİDEN DEĞERLENDİRME ORANI YÜZDE 25

Cumhurbaşkanı Kararı gereği, MTV tutarları, 2021 yılı için belirlenen yüzde 36,20'lik yeniden değerleme oranı yerine, 197 sayılı Kanun'un 5, 6 ve geçici 8'inci maddesinde belirtilen tarifelerdeki taşıtlar için yüzde 25 olarak tespit edildi.

Buna göre, 1-3 yaş otomobillerin 2022 yılındaki MTV'si, motor silindir hacmi 1300 cc ve aşağısında olanlar için 1313 lira ile 1576 lira arasında değişecek. Aynı yaşta, motor silindir hacmi 1301-1600 santimetreküp otomobillerin vergisi de 2 bin 287 lira ile 2 bin 746 lira arasında olacak. 4001 santimetreküp üzerinde motor silindir hacmine sahip otomobillerin vergisi ise 57 bin 415 lira ile 62 bin 633 lira arasında hesaplandı. Motosikletlerde ise 1-3 yaş aralığındakilerin MTV'si silindir hacmine göre 245 lira ile 3 bin 168 lira arasında değişecek. Yıllık vergi tutarı, 1-6 yaş minibüslerde 1570 lira, aynı yaştaki 25 kişiye kadar otobüslerde 3 bin 965 lira, 1500 kilograma kadar kamyonet, kamyon ve benzeri araçlarda 1408 lira olacak.

 

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık
YORUMLAR 7
 • Vergi 4 ay önce Şikayet Et
  Vergi aliminda Türkiye ilk 20ye zor giriyor, siz burda sanki devlet herseyinizi almis gibi konusuyorsunuz! Biraz arastirirsaniz neyin ne oldugu gayet iyi anlarsiniz. Sizin gibi vatandas olmaz olsun!
  Cevapla
 • yusuf 33 4 ay önce Şikayet Et
  öde öde bitmiyor mtv sigorta kasko muayene eksoz bizmi arabaya biniyoruz arabamı bize biniyor anlamadık
  Cevapla
 • vergi kaçakçısı 4 ay önce Şikayet Et
  ben 2 yıldır ödemyorum mtv
  Cevapla
 • naci 4 ay önce Şikayet Et
  Niye aldin o zaman? Bunlari hesaba katacaksin! Herseyi bedava istiyoruz
  Cevapla
 • Veli 4 ay önce Şikayet Et
  MTV neden var hep merak etmişimdir?
  Cevapla
 • üretene zulüm etme 4 ay önce Şikayet Et
  araç alırken vergi, satarken vergi, benzin alırken vergi, kullanırken mtv, otoyolda vergi, muyene kasko sigorta, ben hayvan gibi çalışayım. 3 kuruşa . devlet vergiyle memuruna zam yapsın. beni 60 yaşında emekli etsin. 55-60 yaşındaki bir kişiyi özel sektörde ( neresi özel) kaç şirket çalıştırır? Her yerde devlet kurumlarının tesisleri var. göller ormanlar denizler her yere çökmüş. üreten biziz. sürünen biziz.bizim şirkete de bir yerde tesis yaptırın. yaş 50 bir defa tatile gidebildim. çalışanlarla ilgili her kanun devlet çalıoşanları dikkate alınarak yapılıyor. biz insan sınıfına bile koyulmuyoruz.
  Cevapla
 • Baba 4 ay önce Şikayet Et
  Söyleyim. Sen dogru dürüst bir yolda, temiz bakimli bir yolda araba sür diye. Karayolu iscilerin maasi ödensin diye. Her ülkede arac vergisi var, ama tek sen sorguluyorsun. Biraz düsünebilsen keske!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle