Araç sahipleri dikkat! Trafikte yeni dönem

Trafik yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Son dönemde trafik kaza oranları artan scooterların kullanıcıları artık akşam saatlerinde fosforlu yelek giymek zorunda. Taksi, minibüs ve otobüslerde çocuklar için emniyet kemeri şartı getirildi.

GİRİŞ 18.08.2022 16:46 GÜNCELLEME 18.08.2022 17:05
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda Ulaştırma Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın katkılarıyla hazırlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği Değişiklikleri 16 Ağustos itibariyle yürürlüğe girdi.

2021-2030 yıllarını kapsayan Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı doğrultusunda yönetmeliğin iki maddesinde yapılan kritik değişiklikler şöyle:

ÇOCUKLARA ÖZEL EMNİYET KEMERİ

Taksi, minibüs ve otobüslerde çocuk emniyet kemeri zorunlu oldu. Böylece taksilerde en az 1 adet; minibüs ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan ve bu madde kapsamında emniyet kemeri bulundurulması ve kullanılması zorunlu olan otobüslerde ise toplam koltuk sayısının en az 10’da 1’i kadar 'çocuk bağlama sistemi', kamuoyunda bilinen adıyla 'üç nokta emniyet kemeri' olacak.

KEMER YOKSA ARAÇ HAREKET ETMEYECEK

Yönetmeliğe ayrıca '2918 sayılı Kanunun 78’inci maddesine istinaden işlem yapılan araçlarda bulunan sürücü ve yolcular gerekli koruyucu tertibatları usulüne uygun olarak takmadan aracın karayolunda seyrine izin verilmez' hükmü eklendi. Böylece Karayolları Trafik Kanunu’nun 78. maddesinde düzenlenen 'Belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat kullanmaları zorunludur' hükmü yönetmeliğe de girmiş oldu.

MOTORCULARA GÖZLÜK ZORUNLU OLDU

Son dönemde yaşanan trafik kazalarının önemli unsuru haline gelen scooterlern ile elektrikli bisikletler de Trafik Yönetmeliğine dahil edilirken, online alışverişin artmasıyla özellikle şehir içinde sayıları artan motosikletlerle ilgili de düzenleme yapıldı. Motorlu bisiklet, motosiklet, elektrikli bisiklet sürücülerinde zaten zorunlu olan kaskın yanına 'Gözü dış tesirlere karşı koruyacak, görüşe engel olmayacak, normal görüşü bozmayacak renkli veya renksiz' koruma gözlüğü takma koşulu getirildi. Ancak kaskında koruma gözlüğü olanlar bundan istisna tutuldu.

SERVİSLERDE ERTELENDİ

İçişleri Bakanlığı, 2017 yılında yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliğinin geçici bazı maddelerinin uygulamasını 5 Ağustos’ta yayımladığı yönetmelik değişikliğiyle ertelemişti. Böylece model yılı 2015 ve öncesi olanlar için 2026 yılına kadar aranmayacak hükümler arasında, ''Her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat bulundurma; her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistemler kurma; tüm koltukları görecek şekilde iç ve dış kamera ile en az otuz gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı bulundurma zorunluluğu'' yer alıyordu. Söz konusu bu kuralların yürürlüğü 2016 model servis araçları için 2025; 2017 model araçlar içinse 1 Temmuz 2024 tarihine kadar ertelendi.

KURALLAR UYGULANMALI

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkan Yardımcısı Alpay Lök, kazaların azaltılması adına değişikliklerin büyük önem taşıdığını, bir sonraki adımda Almanya’da olduğu gibi durağa bildirimle gelen 'çocuk koltuklu taksi' uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyledi. Lök, ''Gece sürüşlerinde motosiklet, Scooter ve bisiklette reflektif yelek kullanımının yanı sıra otomobillere de reflektif yelek bulundurma ve geceleri yol kenarında durulması halinde bunların hem sürücü hem de yolcular tarafından giyilmesi de zorunlu oldu. Bu önemli kuralların denetim ve cezalarla uygulanması da sağlanmalı'' dedi.

TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı ve Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, Trafik Güvenliği Eylem Planında yer alan maddelerin tek tek uygulamaya girmesinden dolayı mutlu olduklarını belirterek, ''Otobüslerde yolcularımız artık kemersiz seyahat etmemeleri gerektiğini bilmeliler. Çünkü sigorta şirketleri de kazalarda kemersiz yolcuya, kendi hatası nedeniyle, tazminat ödenmemesi gerektiğini savunuyorlar ve bu konuda davalar açılıyor'' dedi.

Yönetmelik değişikliğinin bir diğer kritik maddesi de yine bisiklet, elektrikli bisiklet, elektrikli scooter, motorlu bisiklet ve motosiklet sürücüleri ile varsa yolcularına gece seyahatlerinde görünmelerini sağlayacak şekilde 'reflektif yelek' gibi kıyafet giyme zorunluluğu getirilmesi oldu.

KAYNAK: HÜRRİYET
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 26
 • Yiğit can 1 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel ve doğru bir kural konmuş. Ancak bu skuter, elektrikli bisikletlere trafik müfettişleri bir şekilde evrak düzenleme yetkisi verilmeli.
  Cevapla
 • Adanalı 1 ay önce Şikayet Et
  Scooter denilen trafiği alt üst eden hiçbir sinyalizasyon sistemi doğru düzgün fren emniyeti üzerindekinin Can emniyeti bulunmayan neydiği bellisiz bu çöpler tamamen yasaklanmalı kaldırımlarda yollarda araçların sağında solunda emniyet bandında her tarafta cirit atıyorlar iki kişi biniyorlar sürekli kaza yapıp kazaya davetiye çıkarıyorlar. Her gün onlarca kez kaza veya araçların arasında yaptıkları saçmalılıklar ,kesinlikle trafikten men edilmeli. Avrupa yasalarında karayolunda yürüyen her türlü araç plaka ve sigorta taşımak zorundadır gidip milyonluk arabaya çarpan elektrikli bisiklet ya da bu garip aletler açmış oldukları zararları kim nasıl ödeyecek
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Vatandaştan araçlardan, şöförlerden, sukutur sürücülerinden her tedbiri aldırıyorsunuz?tamam Peki hani benim bisiklet,sukutur yolum hani benim yaya yolum bisiklet yolları 3.şerit araç yolu veya araç parkı olmuş.önce trafik yolları aç seminerler düzenle. Nizama uymayanı düzelt yoksa çok kazalar olur. Kazaların sorumlusu bisiklet yolları nı ihlal eden araçlar ve onlara ağır ceza kesmeyen memurlardır.
  Cevapla
 • Engin Arif 1 ay önce Şikayet Et
  Scooterleri kullananların ne giyeceklerinden önce bu araçların nerede kullanılacağını kesinleştirin. Yaya kaldırımlarını vızır vızır kullanarak kazalara davetiye çıkarıyor ve de kaza yapıyorlar. Buna hakları yok. Polis, jandarma vb. kolluk güçleri de onlara bakıp devletle alay edilmesini seyrediyorlar. Ya mevzuat düzenlemesi yapıp bunların nerede seyredeceklerini düzenleyin veya bu konuda lüzumsuz kurallar koyup komik olmayın. Şu anki durum tam bir REZİLLİK.
  Cevapla
 • Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Bide bunlar kaldırımda gidiyolar bunada bi önlem alınmalı...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle