Alman devi Porsche borsaya açıldı

Alman otomobil devi Volkswagen bünyesinde faaliyet gösteren Porsche, halka arzı gerçekleştirdi. Porsche, 75 milyar euro fiyat etiketi ile borsaya giriş yaptı.

GİRİŞ 29.09.2022 12:56 GÜNCELLEME 29.09.2022 12:56
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Volkswagen (VW) Grubu markalarından Porsche, Volkswagen'in hisseleri tavan seviyeden fiyatlamasının ardından, yaklaşık 75 milyar euro (72.45 milyar dolar) piyasa değeri ile borsaya giriş yaptı.

Avrupa pazarlarındaki istikrarsızlığın lüks markalar da dahil olmak üzere otomobil üreticilerinin diğer hisse satışlarını caydırması nedeniyle, yaklaşık 19.5 milyar euro (19 milyar dolar) gelir elde etmesi bekleniyor.

Porsche'nin halka arzındaki piyasa değeri, spor otomobil üreticisini ana şirketi Volkswagen'in yaklaşık 84 milyar euro piyasa değerine yakın değerde tutarken, Ferrari gibi rakiplerinin de önüne koyuyor.

Avrupa'nın en büyük halka arzlarından biri olan Porsche'nin borsaya açılması, Deutsche Telekom'un 1996'da bu ayın başlarında açıkladığı 76.50-82.50 euro aralığının en üstünde yer almasından bu yana Almanya'nın da en büyük ikinci halka arzı konumunda.

Alman markanın 84.00 eurodan halka açılan hisseleri, 82.88 eurodan işlem görüyor.

''PORSCHE VE VOLKSWAGEN İÇİN GÜZEL BİR GÜN''

Borsa uzmanları, halka arzın, Porsche'ye verilen değeri daha şeffaf hale getirdiğini ve bunun Volkswagen hissedarları üzerinde de olumlu bir etkisi olacağını belirtiyor.

Volkswagen finans şefi Arno Antlitz, Porsche AG'nin listelenmesinin lüks otomobil üreticisine stratejisini uygulamak için daha fazla girişimci özerkliği ve Volkswagen'e elektromobilite ve dijitalleşmeye geçişi finanse etmede daha fazla esneklik sağladığını söyledi.

Antlitz, "Bugün Porsche ve Volkswagen için güzel bir gün" dedi.

PORSCHE DÜNYANIN EN DEĞERLİ 5'İNCİ ÜRETİCİSİ OLABİLİR

Borsaya açılması ile birlikte, Porsche'nin dünyanın en değerli 5'inci otomotiv firması olma ihtimali bulunuyor.

ABD'li elektrikli araç üreticisi Tesla, 943.72 milyar dolarla açık ara ile dünyanın en değerli otomotiv firması konumunda. Tesla'yı 193.82 milyar dolar ile Toyota, 100.43 milyar dolar ile BYD, 87.71 milyar dolar ile Volkswagen takip ediyor.

ABD'li üreticilerden Ford 59.17, General Motors ise 58.27 milyar dolarlık piyasa değerine sahip.

KAYNAK: REUTERS
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 17
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Ja arkadaslar burada herkes bol keseden atiyor, zaten Türkiyede kimse alamiyacak. Ben Almanyada almakta zorlaniyorum bu hiysseleri, kaldiki Türkiyedeki vatandas alabilecekmi Ilk günden biter bu hisseler, hatta ilk iki saat icinde. Siz neyin rüyasini gördünüz almayin, batacak felan anlamadim. Ben alacagim firsat olursa. Depot da 100.000 binlik hisse olursa sana her yil 5 ayin sonunda 9 ile 11 bin euro kalacak. 10 yilda yatirimin cikacak gerisi kar kalir. Bende BMW hissesi var ve her yil tatil yapiyorum Türkiyede ve yazlik ev bile aldim Belekten. Size kalacakmi sandiniz.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Ben yine 911 milyon hisseye takıldım..!!! Neden 910 yada 912 değil?!? 9 ve 11 neyin nesi? Merak edenleri araştırmaya davet ediyorum....
  Cevapla
 • Misafir0815 2 ay önce Şikayet Et
  911 gelenekten olusum, 911 Porsche en degerlisi oldugu icin ve Firmayi yillardir ayakta tutugu icindir.
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  aracın markası 911
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Tesla temamen şişirme değer. Wv nin yılda sattığı arabanın 10 da birini satamıyor ama nasılsa en değerli şrket
  Cevapla
 • manuel 2 ay önce Şikayet Et
  yeni dunya duzeninde alman otomotivin yeri yok. kimse almasin. tesla yeni duzenin sahibi. bunlarin hepsi piyasadan silinecek.
  Cevapla
 • Mert 2 ay önce Şikayet Et
  Yav he he
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Alanın elinde patlar arkadaşlar bunlar su an son can çekişmeler ne kurtarırsak ne koparırsak o kâr mantığı..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle