Sıfır otomobile ''6001'' operasyonu

Oto galericiler, ‘6 ay ve 6 bin kilometre'yi geçmeyen araçlara satış yasağı uygulamasına anında uyum sağladı! İlan sitelerindeki kilometre bilgileri ‘6001'e dönüştü, satış için de farklı formüller geliştirildi.

GİRİŞ 16.09.2022 17:11 GÜNCELLEME 17.09.2022 09:41
Bu Habere 95 Yorum Yapılmış

'6 ay ve 6 bin km' şartı sonrası sıfır otoların kilometreleri bir gecede değişti. Arayanlara "Araç sıfır, gel hallederiz" deniliyor.

Ticaret Bakanlığı'nın getirdiği 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeyen araçlara satış yasağı uygulamasına piyasa anında uyarak kendi formüllerini geliştirdi. Şirketlere verilen sürenin önceki gün sona ermesinin ardından ilan sitelerindeki 'sıfır' araçların kilometre bilgisi anında "6001"e dönüştü. Bu dönüşüm biraz da ikinci el araç ilan sitesinin getirdiği 'zorunluluktan' kaynaklandı. İlan siteleri, sıfır araç ilanı girerken kilometre bilgisinin 6 binin altında girilmesine izin vermiyor.

HÜLLE YÖNTEMİYLE SATIŞ

O yüzden verilen ilanların hepsi bir anda '6 bin kilometrede sıfır araç' olarak değişti. Verilen ilanların birçoğunu ise yasaklı olmalarına rağmen galeriler oluşturuyor. Yani araç satışı 'yasağa rağmen' çeşitli formüllerle devam ediyor. Ulaşılan bilgilere göre galerilerin geliştirdiği bu formüllerden birincisi 'şahıstan-şahısa satış' yöntemi... Bu yöntem yasak kapsamında değil. Alınan bilgiye göre galerilere tanınan 1 aylık geçiş süresince bu araçların bir kısmı galeriler tarafından eşe-dosta hülle yoluyla taksim edildi. Otomobil sahibi aracı almaya gittiğinde galerici, sıfır aracın satışını bizzat kendisi değil teslim ettiği akrabası ya da tanıdığı üzerinden müşteriye yapıyor.

EKSPERTİZ HİLESİ DE VAR

Diğer bir satış yöntemi ise ekspertiz ve noter sürecindeki birtakım hilelerle gerçekleştiriliyor. "Sıfır araç" almak isteyen müşteri ilandaki galeriyi aradığında görüşmeye davet ediliyor. Arından da "ufak bir ekspertiz hilesi" ve iki tarafın "alan razı satan razı yöntemiyle" anlaşmasının ardından satış gerçekleşiyor. Bilindiği gibi uygulama kapsamında ekspertiz raporu alma ve bu raporu notere ibraz etme yükümlülüğü bulunuyor.

CEZA ÖDEMEK DE BİR YÖNTEM

Bir başka yöntem ise cezaya rağmen satış yapmak. Eğer galericinin elde edeceği kâr 8500 liralık cezadan daha fazlayla bu satış risksiz en temiz yöntemlerden biri.

ÜÇ AŞAMALI DENETİM

Ticaret Bakanlığı sıfır araçların pazarlanması veya satışına 6 ay ve 6 bin kilometre geçmiş olması koşulu getirilmişti. Bu koşulu sağlamadan otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanması veya satışı 1 Temmuz 2023'e kadar yasaklanmıştı. Denetimlerin ilki satış kayıtları üzerinden olacak. Ardından da 81 ilde oto galericiler, araç kiralama firmaları ve yetkili bayilerde işyeri denetimleri yapılarak 6 ay ve 6 bin kilometrenin altındaki taşıtlara yönelik pazarlama ve satış faaliyetleri incelenecek. Son olarak da ilan sitelerinde pazarlaması yapılan taşıtlara ilişkin ilan bilgileri düzenli olarak bu sitelerden temin edilerek satış faaliyetleri takip edilecek.

KAYNAK: AKŞAM
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 95
 • Mehmet Ünal 1 yıl önce Şikayet Et
  Denizli'nin Afyonkarahisar tarafından girişinde polis çevirmesine gelmeden 200 m geride 100 lerce plakasız otomobil var bu durum mutlaka araştırılmalıdır
  Cevapla
 • Atillah 1 yıl önce Şikayet Et
  A dan Z ye sözde müslüman herkes galeriden sokaktaki insanların çoğu Zor bu milletin halı derler ama kendileri paranın kuklası olmuş yalan dolan üçkaat ne ararsan var
  Cevapla
 • Ülkem 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben nedenim bu uygulama başladığında siz bunlarla baş edemessiniz bu stokçular bir yolunu bulur yine bildiğini okur demiştim vede aynen oldu cezalar çok ama çok yeresiz bu uygulama bütün tabana yayılması lazım yoksa kendiniz söyler söylediğimizde boş kalır bu adamlar devlete rağmen meydan okuyorsa devlette vatandaşını korumak için acımasız yüzünü artık göstermesi lazım .
  Cevapla
 • TheDr 1 yıl önce Şikayet Et
  Sadece galerilere değil herkese uygulanmalı istisnası olmamalı ki al satın önüne geçilsin
  Cevapla
 • Serkut 1 yıl önce Şikayet Et
  Araba alan kim olursa olsun 1 yıl satılamaz koy....cezayıda arabanın bedelinin yarısı koy..... İş bitsin.
  Cevapla
 • Cengiz aksu 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğrusu da bu zaten
  Cevapla
 • Centilmen 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne 1 yılı başkanım sıfır km araç 1 yılda neden değiştirilir ne akla mantık bu ağır kayıtlı yada pert kayıtlı olmadıktan sonra satamaması lazım bir de 50 bin km şartı koyacaksın olup bitecek. Şu alıp satıcılara da yılda 1 defa satabilir kanunu getireceksin bak bakalım ondan sonra neler oluyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle