Otomobilde 6+6 yasağını böyle deliyorlar

Otomobil satışlarındaki 6+6 yasağı birbirinden ilginç yöntemlerle aşılıyor. Alıcı ile satıcı kendi aralarında anlaşıp, devir-teslim işlemleri esnasında notere sahte kilometre bildiriminde bulunuyor.

Otomobilde 6+6 yasağını böyle deliyorlar
Otomobilde 6+6 yasağını böyle deliyorlar
GİRİŞ 23.09.2022 08:52 GÜNCELLEME 23.09.2022 08:52

Otomobil satışlarındaki '6 bin kilometre ve 6 ay sınırı', birbirinden ilginç yöntemlerle aşılıyor.

İnternet üzerinden, '6001' kilometre olarak satışa çıkarılan araçlar için noterdeki denetim yetersizliği de birçok satıcı için fırsat kapısı oldu. Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre, Alıcı ile satıcı kendi aralarında anlaşıp, devir-teslim işlemleri esnasında notere sahte kilometre bildiriminde bulunuyor.

Otomotiv Sektörü Uzmanı Ahmet Uzun, noterdeki işlemlerde denetimin arttırılması, özellikle kilometre konusunda yetkililerin bizzat aracı kontrol etmesi gerektiğini vurguladı.

Ahmet Uzun, "Cezalar artarsa sıfır kilometre aracı satmak için ya binip gezecekler ya da lifte kaldırıp, lastikleri boşa döndürerek kilometre yapacaklar. Çok ilginç yöntemler duyacak gibiyiz" diye konuştu.

 

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.