Araç sahipleri dikkat! Yargıtay'dan emsal 'değer kaybı' kararı

Trafikte maddi hasarlı kaza sonrası araçlarda oluşan değer kaybına ilişkin Yargıtay'dan 25 milyon araç sahibi için emsal bir karar çıktı. İşte merak edilenler...

GİRİŞ 25.09.2022 16:27 GÜNCELLEME 25.09.2022 16:28
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Türkiye’de yılda 1 milyona yakın trafik kazası meydana geliyor. Bunların büyük çoğunluğu nispeten hız sınırının düşük olduğu büyükşehirlerde gerçekleşiyor. Bunun sonucu olarak kazalarda ölüm oranı düşük oluyor.

Araçlar da perte çıkmıyor yani maddi hasarlı duruma düşüyor. Kazada karşı tarafın maliyetini trafik sigortası teminatlar kapsamında karşılıyor, kasko ise çifte koruma sağlıyor. İşin içine sigorta girince araç TRAMER’li olarak görülüyor. Yani kazalı sınıfa giriyor.

HATALI SÜRÜCÜ SİGORTASI

Kazanın boyutuna göre ister istemez aracın piyasa değeri düşüyor. Kazadan sonra araçta oluşan bu kayba ‘araç değer kaybı’ deniyor. Araç sahibi uğradığı bu kaybı tazmin edebiliyor. Bu kayıp, hatalı sürücünün trafik sigortası tarafından karşılanıyor. Oluşan maddi kaybın nasıl hesaplanacağı ise en çok merak edilen konulardan. Bu durum açılan bir dava sonucu Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi’nin emsal emsal kararıyla yeni bir boyut kazandı.

İKİ DÖNEM ARASINDAKİ FARK!

Yüksek mahkeme, 'trafik kazalarında değer kaybı; aracın kazadan önceki ikinci el değeri ile onarıldıktan sonraki ikinci el değeri arasındaki farktır' tanımına dikkat çekti. Emsal kararla birlikte; araçtaki değer kaybı belirlenirken, aracın markası, yaşı, modeli ve hasar gördüğü kısımları dikkate alınarak aracın kaza tarihinden önceki ikinci el satış değerinin tespiti ile aracın tamir edildikten sonra ikinci el satış değerinin tespiti ve arasındaki fark göz önüne alınacak.

TÜM ARAÇ TİPLERİ İÇİN

Peki kazadan sonraki süreç nasıl ilerleyecek? Başvuru nereye ve nasıl yapılacak? Yasaya göre; tazminattan yararlanabilmeniz için kazada kusursuz taraf olmak gerekiyor. Kazaya neden olan kusurlu sürücünün sigortası, kusursuz sürücünün değer kaybını karşılıyor. Tazminat, sigorta eksperi tarafından ayrıca düzenlenen değer kaybı raporu ile hesaplanıyor. Son düzenlemeye göre; ticari olsun olmasın; otomobilinden traktörüne, motosikletinden tankerine, iş makinesinden minibüsüne, taksiden otobüse, kamyonundan kamyonetine kadar tüm araç grupları tazminat için başvurabiliyor.

BAŞVURU NEREYE YAPILIR?

Daha önce mini onarım ile basit kaporta, cam, lastik, hava yastığı, jant, mekanik, elektrik, elektronik ve döşeme aksamında yapılan onarımlar için değer kaybı tazminatı ödenmiyordu. Şu anda araçlardaki tüm hasarlar için değer kaybı tazminatı ödenebiliyor. Kaza tespit tutanağı ve değer kaybı talep edilen araca ilişkin hasar ekspertiz raporu, hasar fotoğrafları, aracın ruhsat fotokopisi, sürücü belgesi ile sigorta şirketine bizzat ve yazılı olarak müracaat edilmesi gerekiyor. Bu işi meslek edinip çıkar sağlayan aracı kurumlar var. Bunlarla muhatap olmanıza gerek yok.

ZAMANAŞIMI SÜRESİ VAR MI?

Her kaza sonrası değer kaybı tazminatı için başvurma hakkı bulunuyor. Değer kaybı tazminatının kaza tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde talep edilmesi gerekiyor. Sigorta, zararı karşılamazsa veya daha düşük bir bedel önerirse Sigorta Tahkim Komisyonu’na (sigortatahkim.org) başvuru yapılabilir. Başvuru gerçekleştirmek için öncelikle ilgili sigorta şirketine başvuru yapılması ve 30 gün içinde ilgili sorunun çözülememiş olması gerekiyor.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 29
 • Adalı 1 yıl önce Şikayet Et
  yasal soygunculuk...kardeşim...doğan şahin ve spring araçlarının sigortası 1500 tl olur mu...yazık...modelli araçta alamıyoruz...neccez şimdi...
  Cevapla
 • Cengiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Aman ne değer kaybı be vicdansız eksperlere kalmış satılmış eksperlere kalmış iş. 25 bin tl değer kaybım var 5 bin tl değer kaybı onayladılar. Allah bildiği gibi yapsın. Avukata verdiğim halde.
  Cevapla
 • Ayfer Gürcan 1 yıl önce Şikayet Et
  Kasko yaptıran bir araç sahibi trafik sigortasından muaf tutulmalı iki adet sigorta olması kadar saçma bir düzen olmamalı . resmen hırsızlık bunun adı
  Cevapla
 • 542654 1 yıl önce Şikayet Et
  Anlayamadığım olay şu aslında. Değer kaybı evet önemli belki ama neden KASKO Sigortası yaptıran ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI yaptırıyor. Başka bir deyişle KASKO yaptıran neden TRAFİK SİGORTASI yaptırmak zorunda bıraklıyor. Kasko yaptırmayanın ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI yaptırmasını anlarım. Birini yaptıranın diğerini yaptırmasının anlamı yok ki. Bunu çözümleyecek kimse yok mu?
  Cevapla
 • Selcuk 1 yıl önce Şikayet Et
  Kasko ne olursa olsun karşı tarafın aracını ödemez. kaza anında suç sende olsa kasko senin arabanı yaptrr.zorunlu sigortan da karşı aracı yaptirir
  Cevapla
 • seda 1 yıl önce Şikayet Et
  Vurun abalının sırtına bu fakirin dünyada yüzü gülmez sömürü düzeni Allah a havale eetttikkk
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle