Volkswagen'den batarya hamlesi

Volkswagen Grubu'nun batarya şirketi PowerCo ve Belçikalı firma Umicore arasında 3 milyar dolarlık pil ortaklığı kuruldu.

Volkswagen'den batarya hamlesi
Volkswagen'den batarya hamlesi
GİRİŞ 28.09.2022 09:16 GÜNCELLEME 28.09.2022 09:17

Volkswagen'in elektrikli otomobiller için batarya şirketi olan PowerCo ve Belçikalı şirket Umicore, elektrikli otomobillerin bataryası için hammadde ortak girişimi kurduklarını duyurdular.

3 milyar euro yatırım yapacağı açıklanan ortak girişim, 10 yıl sonunda yılda 2.2 milyon elektrikli otomobil için pil malzemeleri üretmeyi hedefliyor. PowerCo'nun Avrupa pil fabrikalarına 2025 yılından itibaren malzeme tedariki başlayacak. 

Lityum, kobalt, nikel ve manganez de dahil olmak üzere hammaddeler dünyanın dört bir yanından tedarik edilecek olsa da, piller için katot üretimi, Umicore'un Polonya fabrikasında ortak girişim kapsamında gerçekleştirilecek. 

Firmalar, pil malzemelerindeki metallerin geri dönüştürülmesi konusunda da işbirliği yapma hedefleri olduğunu belirtti. 

ASYA HAKİMİYETİNİ YIKMA MÜCADELESİ

Avrupalı otomotiv devleri Asya hakimiyetinde olan tedarik zincirini Avrupa'ya taşımak için çalışmalarını hızlandırıyor. Büyük şirketler hammadelerin pillere dönüşümü için kurulu olan fabrikalarla ortaklıklarını artırıyor. 

2030'DA YÜZDE 70'İ ELEKTRİKLİ OLACAK

Volkswagen, 2030 yılına kadar Avrupa'daki satışlarının yüzde 70'inin tamamen elektrikli araçlar olmasını hedefliyor. 

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.