İkinci el otomobilde fiyatlar yükselecek mi?

MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç, "Üretimdeki düşüş, araç fiyatlarındaki artış, yüksek ÖTV oranı ve kredi alımında yaşanan zorluklar pazarı olumsuz etkiliyor. Fiyatların yükselmesi kaçınılmaz'' dedi.

İkinci el otomobilde fiyatlar yükselecek mi?
İkinci el otomobilde fiyatlar yükselecek mi?
GİRİŞ 27.09.2022 17:11 GÜNCELLEME 27.09.2022 17:14
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el otomobil sektörünü değerlendirdi. Pazarın ağustos ayında, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 13’e yakın bir düşüş yaşadığını kaydeden Erkoç, daralmanın önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini öngördüklerini ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ikinci el otomobil pazarında 2022’nin Ocak – Ağustos döneminde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 21,18 oranında yukarı yönlü bir değişim olduğunu, ancak temmuz ve ağustos aylarında daralma yaşandığını ifade eden Erkoç, ''2021’in Ağustos ayında 549 bin adet olarak gerçekleşen pazar, 2022’nin aynı ayında yüzde 12,92 oranında bir düşüşle 478 bin 53 adet olarak gerçekleşti. Piyasa neredeyse durma noktasına geldi'' diye konuştu.

Pazardaki durgunluğun birçok sebebi olduğuna dikkat çeken Erkoç, şöyle konuştu:

''Üretimde ve lojistikte yaşanan aksaklıklar devam ediyor. Pandemiden sonra markaların tam kapasite çalışmaması arzda yaşanan sorunları da beraberinde getirdi. Geçtiğimiz günlerde bazı markalar da dünya genelindeki birkaç fabrikasını kapatacağını ve küçülmeye gideceğini açıkladı. Markaların üretimde kısıtlamaya gideceklerini ifade etmesi gösteriyor ki arz talep dengesinde yaşanan makas daha fazla açılacak. Bu da fiyatlardaki artışı beraberinde getiriyor.

Maliyet artışları sebebiyle yükselen fiyatların yanı sıra, döviz kurunun dalgalı seyri, banka kredilerine ulaşmada yaşanan zorluklar ve vade sayılarının az olması pazardaki daralmanın ana sebeplerinden… Bu sebeplerden dolayı önümüzdeki aylarda da daralmanın devam edeceğini, bununla beraber fiyatların daha da yükseleceğini öngörüyoruz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ihtiyaçlarını ötelememelerini ve bu dönemde karşılamalarını öneriyoruz. Çünkü önümüzdeki süreçte fiyatların yükselmesi kaçınılmaz.''

ÖTV İNDİRİMİ BEKLENTİSİ PAZARI KİLİTLEDİ

Erkoç, kısa vadede ÖTV düzenlemesinin beklenmediğini tekrarlayarak, ''Vatandaşların ÖTV indirim beklentisi ve ekonomide yaşanan belirsizlikler de tüketicinin beklemesine yol açıyor, satışları olumsuz yönde etkiliyor. Şu an sektörde yaşanan en büyük sorun, banka faiz oranlarının yüksek olmasının yanında vade sayılarının da düşük olması… Enflasyon yükseliyor, alım gücü düşüyor ve tüketici finansman sıkıntısı yaşıyor. Faiz oranları düşürülmeden ve vade sayıları yükselmeden piyasanın hareketlenmesini sağlamak zor'' dedi.

KAYIT DIŞILIĞA ÇÖZÜM BULUNMASI GEREKİYOR

Otomobil satışlarına getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre şartının bireyleri kapsamadığını, bu yüzden de stokçuluğa çözüm olmadığını belirten Erkoç, ''Defaten açıkladığımız gibi kayıtlı olmayan, vergi ödemeden merdiven altı yöntemlerle araç alım satımı yapan kişiler bu düzenlemeden etkilenmediği için stokçuluk yapmaya, piyasanın dengesini bozmaya devam ediyor. Fiyatlardaki şişmenin önüne geçilmesi için kayıt dışı satış yapanların engellenmesi gerekiyor'' diye konuştu.

KAYNAK: HABER7
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 6
 • Mehmettt 2 ay önce Şikayet Et
  Otomobili memuru askeri Dr. Alamıyorsa zaten asgeri ücretli hiç alamıyor . Allah aşkına bir süre sonra galericiler al sat yapan kişiler bir birine satacak müşteri kalmadı piyasada toplu taşıma kullanmaya devam ve teşvik ediyorum
  Cevapla
 • Hopbaaa 2 ay önce Şikayet Et
  Rüyanda görürsün zamları elinizde kalacak
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Galeriler araba dolu ayrıca bayilerde araç bulmak kolaylaştı bayiler bile satış fiyatlarından dert yanarken bunlar neyin kafasında üretim ve çip üretimi eskiye göre bir tık arttı taderik bi nebze çoğaldı bunlar gibi felaket tellalları hala araç piyasasını yükseltme derdinde yaptığı sadece tedirginlikle durmus araç piyasasını canlandırmak daha çok kazanmak araç almayalım bakalım daha ne yalanlar göreceğiz
  Cevapla
 • başkan 2 ay önce Şikayet Et
  Evet satılmayan malın fiyatı yükselsinki satılsın yeni pazarlama stratejisi nravvo
  Cevapla
 • Fatih arslan 2 ay önce Şikayet Et
  asla yükselmez Şubat ayında yüzde 30 düşüş bekliyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle