Tesla'nın hile iddialarına yanıt geldi

Tesla, çarpışma testlerinden yüksek puan alsın diye otomobillerinde hile yapıyor olabilir. Araçların yazılımında bulunan özel kodlar araştırılıyor. Öte yandan, Euro NCAP konuyla ilgili açıklama yaptı.

Tesla'nın hile iddialarına yanıt geldi
Tesla'nın hile iddialarına yanıt geldi
GİRİŞ 14.10.2022 17:07 GÜNCELLEME 14.10.2022 17:07

Avrupa pazarındaki otomobillerin güvenlik ve performans değerlendirmeleri için 1977 yılında kurulan bağımsız kurum Euro NCAP, yaptığı testler sonucunda otomobilleri derecelendiriyor.

Berlin'deki fabrikada üretilen 2022 Tesla Model Y, geçtiğimiz günlerde Euro NCAP'in zorlu testlerine girmiş ve tam puan alarak en güvenilir otomobillerden biri olmuştu.

TESLA HİLE YAPIYOR OLABİLİR

Tesla'nın yazılımında sık sık ilginç bilgiler bulan Tesla hackerı Green, Tesla'nın otomobillerine ANCAP ve EuroNCAP gibi çarpışma testi kurumlarını içeren kod eklediğini ortaya çıkarmıştı.

Tesla'nın yazılımındaki bu garip bulgu nedeniyle, şirketin çarpışma testlerinde hile yapıp yapmadığı soruşturuluyor.

Tesla hakkında henüz hile yaptığına yönelik bir kanıt bulunmuyor. Ancak uzmanlar, çarpışma testleri ile ilgili kodları araştırıyor.

Öte yandan ANCAP sözcüsü, durumun farkında olduklarını ve Tesla modellerini araştırdıklarını duyurmuştu.

EURO NCAP AÇIKLAMA YAPTI

Euro NCAP konuyla ilgili bir açıklama paylaştı. Program Direktörü Aled Williams, Tesla'nın söz konusu kodu testlerde hile yapmak için kullandığına dair herhangi bir kanıt bulunmadığını söyledi. Öte yandan Euro NCAP, konuyla ilgili araştırmalarına devam ettiğini duyurdu.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin