LPG'yi bulan mucitten bir icat daha! Benzin buharıyla çalışacak

Tekirdağ'da yaşayan Halit Avcıoğlu benzin buharıyla çalışan otomobil motoru tasarladı. Yakıttan yüzde 50 tasarruf eden Avcıoğlu geliştirdiği sistemi önce kendi aracına uyarladı.

GİRİŞ 15.11.2022 17:45 GÜNCELLEME 15.11.2022 17:45
Bu Habere 157 Yorum Yapılmış

Otomobil tamircisi Halit Avcıoğlu'nu 1978 yılında Türkiye, TRT ekranında tanıdı. 

LPG'li otomobil fikrini ilk ortaya atanlar arasında yer alan Avcıoğlu, aracını mutfak tüpü ile çalıştırmıştı.

Aradan yıllar geçti ve Avcıoğlu 2020 yılında başka bir yeniliğin peşine düştü. Önce yuvarlak pistonlu motoru geliştirdi, ardından 1 litre benzin ile 100 kilometre yol yapabilecek kare pistonlu motor tasarladı.

Amacının kare pistonlu motor olduğunu söyleyen Avcıoğlu, ''Yuvarlak pistonu 4-5 ay kullandım, arabama taktım. Mükemmel performans, 4000 cc'lik bir motor, şurada en az 2000-2500 cc güç var. Ama benim amacım kare pistonlu ortaya çıkarmak'' dedi.

Ancak destek bulamayınca projesini rafa kaldırdı. 71 yaşındaki Halit Avcıoğlu pes etmedi ve bu kez benzin buharıyla çalışan motor tasarladı.

''Yapılacak çok şey var inanın''

Avcıoğlu, benzini motorun sıcak suyu ve rezistans aracılığıyla ısıttı. Burada buharlaşan benzinin karbüratör vasıtasıyla motora ulaşmasını sağladı.

Patent başvurusu yapan Avcıoğlu, ''Patent başvurularımı yaptım. Henüz almış değiliz. Ama aldık kabul ediyoruz. Çünkü dünya yüzünde böyle bir şey yok. Benzin kadar etkili ve performanslı en az yüzde 50 tasarruflu. Yapılacak çok şeyler var inanın. Mesela Togg bugün araba üretiyoruz, yani bir gurur verici bir olay" diye konuştu.

LPG'nin mucidi kare pistonlu motor yaptı! Yüzde 70 tasarruf sağlayacakLPG'nin mucidi kare pistonlu motor yaptı! Yüzde 70 tasarruf sağlayacak

Bakanlık, kare pistonlu araç motoru tasarlayan usta ile temasa geçtiBakanlık, kare pistonlu araç motoru tasarlayan usta ile temasa geçti!

KAYNAK: TRT HABER
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 157
 • Ne olacak 1 hafta önce Şikayet Et
  1980 lerde 1985 lerde mutfak tüpü tüm amerikan arabalarına takılıyordu. Sıradan bir olaydı
  Cevapla
 • Tahha 1 hafta önce Şikayet Et
  Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı zamanında Kayserili bı usta da motorlarda yenilik yeni sistem filan bı sürü yayı reklam yapıldı sonuç sıfır
  Cevapla
 • Şaban 6 gün önce Şikayet Et
  Petrol zenginleri bu türden icatları engelliyorlar..ne yapsınlar onlarında amaçları var
  Cevapla
 • Mustafa Pekbüyük. 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu milletin ufku zuhur ettiği zaman hayaller geçek olur Elhamdülillah gönlünr yüregine saglık başarılar muhakkafiyetle dilerim yüce yaratanda sağlık ve selametler yüce insan.
  Cevapla
 • Bayraktar 1 hafta önce Şikayet Et
  Beyin fırtınası yaratıp dünyada olağanüstü sayılacak seviyede bu buluşu bulan mucit vatandaşımız ustamızı saygı ile selamlıyorum. Allah razı olsun. Başarılarının devamını dilerim. Devletimizin ilgili Bakanlık ve kurumları mutlaka ARGE çalışmaları kapsamında ilgenecektir. Allah yolunu açık etsin.
  Cevapla
 • Mustafa kaplan 1 hafta önce Şikayet Et
  Böyle mucitlerimizi devlet korumaya almalı Allah tazı olsunellerine emeğine sağlık dizel motorlar içinde tasaruflu buluşunun da olmasını diler Allâha emanet ediyorum selamlar.
  Cevapla
 • Zafer 1 hafta önce Şikayet Et
  Yaşım kırt bu ustayı zaman zaman görüyorum. Adam yaşayan cevher. Dünyada ar-ge'ye milyarlarca dolar harcıyorlar. Bir çok kere yapılan deneme ve projeler çöpe gidiyor. Şu adama bir şans vermeye değmez mi? Bir böyük çıkıp gel ustam ne lazım, alsana imkan dene , yap, olmazsa atarız çöpe desin artık. Ama malesef yok.öyle bir baba yiğit. O kadar zengin var oysa.
  Cevapla
 • Şenol 5 gün önce Şikayet Et
  Selamün aleyküm... iş adamları guzel fikirlere herzaman yatırım ayırıyorlar. Bu konuda TV programları da oldu. Önemli olan bilinçli bir şekilde fikrini teori ve azda olsa pratik ile sunabilmek...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle