Başkan Erdoğan'dan Togg ve SİHA açıklaması: Devler istiyor! Yeni bir tarih yazıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya'da gençlerle buluştu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Erdoğan, Togg, İHA ve SİHA'larla ilgili son dakika açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 27.11.2022 21:28 GÜNCELLEME 27.11.2022 22:51
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Konya İl Başkanlığı tarafından Konya Millet Bahçesi'nde düzenlenen Gençlik Buluşması'na katıldı.

Erdoğan, Türkiye'nin dünyada yankı uyandıran SİHA'larla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan ayrıca Togg'a yapılan dev transferlere de dikkat çekti.'YENİ BİR TARİH YAZIYORUZ'

Başkan Erdoğan ''Türkiye olarak yeniden bir tarih yazmak durumdayız. Şu anda işin başında olan arkadaş Bosch'tan geldi. İkinci bir eleman daha aldılar Hyundai'dan. Bu insanlar ayrı bir güç katıyor. Beyin göçü yok artık. Beyin geri dönüşü var. Şu anda İHA, SİHA, Akıncı bunları bizden isteyen dünyanın devleri var. SiHA gönderin bize diye. Alandık ama şimdi veren el olma noktasına geldik.'' ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ERDOĞAN ŞU İFADELERİ KULLANDI;

"Biz adeta yeniden bir tarih yazmak durumundayız"

Bir öğrencinin "Sınır ötesi operasyonlar yapılırken 'En milliyetçi benim' söylemlerinde bulunan zatlar, Mehmetçiğimize hiçbir destek, moral, motivasyon yükseltecek söylemde bulunmuyorlar. Bu bizi çok üzüyor, anlam da veremiyoruz. Bunlar Recep Tayyip Erdoğan'a muhalif olmakla Türkiye'ye muhalif olmayı mı ayırt edemiyorlar yoksa gerçekten Türkiye'ye mi muhalif oluyorlar. Bunu sizden öğrenmek istiyoruz." ifadesini üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:


 

"Aslında tam damardan girdiniz. Bunlar inanın Türkiye sevdalısı değil, bunlar Türkiye düşmanı. Türkiye sevdalısı olsalar, attığımız bu adımlarda yapacağımız veya yaptığımız yatırımlarda biz de hükümetin yanındayız, kabinenin yanındayız. Mesela Togg açılışına bunları davet ettik ama bu davete icabet etmediler, gelmediler. Buralarda görünmek onlar için adeta bu yatırımları onaylamak anlamına gelir ve millet bunlara çok daha farklı bakar endişesini taşıyorlar. Onun için de bu tür yatırımlara gelmiyorlar.

Geçenlerde TOGG'un yönetiminde olan arkadaşlardan başkan olan arkadaş dedi ki 'TOGG'u gelip gezebilir miyiz diye bir talep var ne dersiniz?' Hani ne diyorlardı başta, 'Fabrikası nerde, fabrikası yok ki Togg'u burada üretmiyorlar ki İtalya'da üretiyorlar, ondan sonra Türkiye'de ürettik diye söylüyorlar' filan dediler. Dedik ki gelsinler, bizim bu noktada herhangi bir sıkıntımız yok ama Sanayi ve Teknoloji Bakanımızı da yanınıza alın, beraberce tesisleri gezdirin, görsünler. Bu millet neye kadir, neye muktedir bunu bizzat görmelerinde fayda var ve şu an itibarıyla orada 1430 çalışan eleman var ama bu sayı 4-5 bin, buralara kadar çıkacak. Şimdi yani Türkiye olarak biz bir şeyi yazıyoruz. Yani biz adeta yeniden bir tarih yazmak durumundayız. Bunu yazar mıyız biz? Yazarız. Şu an işin başında olan arkadaş Bosh'tan geldi. Şimdi ikinci bir eleman daha aldılar, Hyundai'den onu da aldılar. Bu insanlar ayrı bir güç katıyorlar bu oluşuma."

ŞİMDİ BEYİN GERİ DÖNÜŞÜ VAR

Mehmet Akif Ersoy'un "Alınız ilmini Garb'ın, alınız sanatını, veriniz mesainize hem de son süratini." dizelerini aktaran Erdoğan, Almanya'daki, Japonya'daki yetişmiş Türk gençlerinin ülkelerine geri döndüğünü söyledi.

"Şimdi beyin göçü yok artık, beyin geri dönüşü var" diyen Erdoğan, yeniden ülkesine dönenlerin yaşadığı mutluluğa bir açılışta şahit olduğunu anlattı. Erdoğan, "Artık burada bu tür adımlar atılıyor. Bir heyecan sardı. Biz bunu bütün alanlarda gerçekleştirmenin adımlarını atıyoruz. Bunu da başaracağız." diye konuştu.

Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez'i Ankara'da konuk ettiğini hatırlatan Erdoğan, Küba'nın ilaç sanayisinde başarılı olduğunu, Bermudez'e ilaç sanayinde müşterek adımlar atmayı teklif ettiğini, Bermudez'in de bundan memnuniyet duyduğunu aktardı.

Erdoğan, bilimin bir milletin kayıtsız şartsız malı değil, ortak olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ortak malı, dünyada eğer çalışırsan beraber işleyebilirsin, beraber kullanabilirsin. Bunun gayreti içerisindeyiz. Bu da her geçen gün daha ileri gidiyor ve Türkiye'de altyapıyı fiziki noktada bu çalışmalarımızı gören George, Hans vesaire, onlar da bizimle bu tür şeylerde ortak adımlar atmaya var olduklarını söylüyorlar. Siyaset de aynı şey. İsim vermeyeceğim mesela şu anda İHA, SİHA, Akıncı vesaire bunları bizden isteyen dünyanın devleri var. 'SİHA gönderin bize' falan diye. Bakın alandık ama şimdi veren el olma noktasına geldik. Bütün mesele gücünü korumak, gücünü ispatlamak ve bunu da inşallah başarmak."

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 69
 • İsmail 1 yıl önce Şikayet Et
  Saglıkla kal reis
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Satın sorun yokda abd gibi hiç bir başarısı olmayan sadece öyleymiş gibi gösterilen f22 ye nasıl satış yasağı getirildiyse Mmu ve kızılelmaya ihracat yasağı getirin özellikle kızılelmaya bu sistem uçaklardan bile değerli.
  Cevapla
 • Ayhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Satılabilir sakınca yok. O siha bize döndüğü anda kapatması 1 tuşa basmaya bakar. Belki tuşa basmaya bile gerek yoktur.
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah Cumhurbaskanım size efradına. Allah sizden ve ecdadınizdan ebeden razı olsun. Ülkemizi şahlandırdınız, hemicdeki yabancilardan hem disdaki düsmanların engellemerine rağmen.
  Cevapla
 • yasin 1 yıl önce Şikayet Et
  hiçbir ülkeye satmamamız lazım.onlara verirsek bize karşı kullanırlar
  Cevapla
 • antepli 1 yıl önce Şikayet Et
  öyle bize karşı kullanmak kolay değil kardeşim nasılki f 16 larda yazılım var isterlerse mermi attırmıyorlar bize bizdede aynı istersek mermi atamazlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle