Renault Türkiye'den otomobil üreticilerine çağrı!

Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu, kanun koyucuların doğru yönlendirilmesi ve tüketicilerin otomotivde yeni teknolojilere daha rahat ulaşabilmesi için otomotiv derneklerine 'yeni bir oluşum' çağrısı yaptı.

GİRİŞ 02.12.2022 12:06 GÜNCELLEME 02.12.2022 12:55
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu’dan Otomotiv Sektörü için dikkat çeken bir çıkış geldi. Dünyada 130 yıllık bir geçmişe sahip olan otomotiv sektörünün büyük bir teknoloji dönüşümünden geçtiğini ancak Türkiye’de otomotiv çatı örgütlerinin daha çok kısa vadeli, günlük problemlerle mücadele ettiğini savunan Doğu, bu durumun ne tüketicilere ne de sektöre herhangi bir fayda sağlamayacağı mesajını verdi ve sektöre ''Gelin yeni bir oluşumu tartışalım'' çağrısında bulundu.

''KONFEDERASYON MU?''

Doğu, ''Global stratejimiz yok. Teknoloji çok hızlı geliştiği için kanunlar geride kalıyor. Kanunları güncellemesi gereken kişileri doğru yönlendirilmesi, halkın yeni hizmetlere daha rekabetçi şekilde ulaşacağı bir ortam yaratılması gerekiyor. Sıkıntı şu ki derneklerimiz çok parçalı vaziyette ve daha çok gündelik sorunlarla mücadele ediyor. Bütünsel bir stratejimiz yok. Halbuki otomotivdeki değişimi konuşmamız lazım. Konfederasyon mu? Dernek mi? her halükârda acil olarak bir şey yapmamız lazım'' dedi.

Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu

''KAPSAYICILIKTAN UZAKLAR''

Doğu, özetle şu ifadeleri kullandı: ''Otomotiv şirketleri artık mobilite şirketi oluyor. Tedarik zincirlerinden lojistik ağa, hukuk hizmetlerinden sigortaya, yazılımdan yapay zekâya, büyük veriden online ticarete, paylaşım ekonomisinden sürdürülebilirliğe kadar çok farklı alanlarda çok daha geniş bir yelpazede oyun kurmaya gereksinimimiz var. Dünün ve bugünün yerleşik sektörel yapıları, iş ve sivil toplum örgütlenmeleri bu dönüşümü göğüsleyebilecek kapsayıcılık ve kalibrasyondan ne yazık ki uzak.

Mevcut sektörel yapılardan, endüstrinin gelecekte karşılaşacağı zorlukları tespit etme, gerekli regülasyonlar için teknoloji ve bilimin gereklerine uyumlu çözüm önerileri sunma gibi ihtiyaçları karşılamalarını beklemek haksızlık olur. Bu nedenle otomotiv sektöründeki dönüşüme öncülük eden lider kurum ve kuruluşlar ve onları liderleri olarak çok daha kapsayıcı, açık görüşlü ve işbirlikçi yapıların kurulmasını talep etmek ve bu yönde sorumluluk almak durumundayız.''

İKİNCİ EL YENİLEME NİSANDA BAŞLIYOR

Renault’nun Türkiye’deki üretim tesislerinin 10 yıllık yeni stratejisi için karar verme aşamasında olduklarını da kaydeden Doğu, şubat başında kesin kararı açıklayacaklarını söyledi.

Doğu, ''Türkiye’de ikinci elin kaderini değiştireceğiz'' diyerek açıkladığı fabrika çıkışlı ikinci el yenileme modeli Refactory’de ise nisan ayından itibaren deneme üretimlerine başlayacaklarını belirterek, ilk yıl 30 bin araçlık kapasite ile ikinci el araç yenileyeceklerini söyledi.

İlk etapta Türkiye'de üretilen Clio ve Megane modellerinin ikinci ellerini yenileyeceklerini, ilerleyen dönemde ise ithal modelleri de kapsama alacaklarını bildirdi.

KAYNAK: HÜRRİYET
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 18
 • Ugur 1 yıl önce Şikayet Et
  Yapilacak en guzel sey arac atokcularina ciddi yaptirimlar. Fiyat artisinin esel mobildeki gibi otv den karsilanmasi. En onemli hamle kasko bedelini gelir idaresi baskanliginin belirledigi bedelden daha yuksek bir bedel ile satamamalari.
  Cevapla
 • Mertm 1 yıl önce Şikayet Et
  İkinci elde yenileme olursa iyi olur sıfıra güç yetmez oldu tabiki uygun fiyatlı olursa.
  Cevapla
 • Bayram Mersin 1 yıl önce Şikayet Et
  Teknolojimize yetisemezler diyenler kıvırmaya basladilar
  Cevapla
 • Özgür 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne alaka sıfır araç alamayacak durumdayız adamlar acıyor bize bari eskileri yenileyelim satalım diyor yamalı pantolon giymek gibi birşey
  Cevapla
 • osman 1 yıl önce Şikayet Et
  araba fiyatları tek sorun ötv başka bişey aramasın kimse.200 binlik aracın ötvli fiyatı 400.ha birde kur ötv olmasa kurda 9-10 civarı olsa sıfır arabalar 100-150 bine iner.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  acin kapilari bak nasil 2.ci el Araba Fiyatlari düsüyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle