Sıfır otomobil 'yok' satıyor, ikinci el araçlar yükseliyor

Matrah düzenlemesi sonrası otomobil piyasasında bir muamma oluştu. Sıfır otomobil ‘yok’ satıyor, bunu fırsata çeviren 2’nci el ise yükseliyor.

GİRİŞ 04.12.2022 11:02 GÜNCELLEME 04.12.2022 11:20
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Otomobil piyasasının beklediği ÖTV matrah düzenlemesi 24 Kasım’da Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlemeye göre, otomobillerde ÖTV matrah limiti artırıldı. 1600 CC altı araçlarda alt limit 184 bin TL oldu. Sıfır otomobil alma hayali kuran ve matrah düzenlemesi ile bayilere giden vatandaşlar aldıkları 'araç yok' cevabıyla elleri boş döndü. İlk etapta sınırlı bir düşüş yaşayan ikinci el oto piyasası ise bayilerde sıfır otomobil olmaması üzerine tekrar artışa geçti.

İkinci el araç fiyatları, sıfır otomobilleri geçti! İşte marka marka o listeİkinci el araç fiyatları, sıfır otomobilleri geçti!

''Piyasada sıfır araç olmayınca vatandaş yine ikinci ele yöneldi''

ÖTV indirimi sonrası gelen zamlar ile piyasanın yeniden arttığını ifade eden galerici Faruk Hoca, ''Vatandaş son 3 ayı ÖTV indirimi için bekledi. 24 Kasım’da matrah düzenlemesi yapıldı. Matrah düzenlemesi ile bazı araçlarda 100 bin TL’ye fiyat düştü. Bu düşüşler beklentiyi tam karşılamadığından 2. el oto piyasasını etkilemedi. Sıfır arabalara aralık ayında zam geldi. Bunun yansıması da 2. elde zam güncellemesi oldu. Çünkü piyasada sıfır araç olmayınca vatandaş yine ikinci ele yöneldi. Vatandaşlar beklediği indirimi bulamayınca artık bir an önce araba almak istiyor. O yüzden ufak bir hareketlilik var. ÖTV düzenlemesinin piyasayı aşağıya çekme imkanı yok. Yılsonu indirimi beklentisi de umulduğu gibi olmadı. İhtiyacı olan vatandaşlar araba almak için talep gösteriyor. Bu da fiyatları son 1 haftada biraz arttırdı'' dedi.''Matrah düzenlemesi sonrası tam tersi bir durum oldu''

Birçok satıcının arabalarını satmak için yılbaşı zamlarını beklediğini ifade eden oto satıcısı Şevket Şener Yazıcı, ''Yakın zaman önce piyasada bir düşüş bekleniyordu. Vatandaşlar araba almıyordu, piyasa durgunlaşmıştı. Şu anda daha önce araç aldığımız insanlar direkt cayıyorlar ve alamıyoruz. Satmama sebepleri de 'fiyatlar yükseldi' gibi birçok bahaneler söylüyorlar. Bu hafta çok fazla zam geldi. O yüzden neredeyse kimse araba getirmemiş. Satmak için yılbaşını bekliyorlar. Yılbaşından sonra asgari ücret 8-9 bin lira olacak diye kimse herhangi bir şey satmıyor. Bunlara zam geldiğinde de her şeye zam geliyor. Yılbaşından sonra sıfır arabalara gelecek zamlar da var. Matrah düzenlemesi sonrası tam tersi bir durum oldu. Fiyatlarda herhangi bir düşüş yok, aksine yükseldi'' diye konuştu.''Matrah düzenlemesi tüm araçlara yansımadı''

Alt sınıf arabaların satışında bir hareketlilik yaşandığını vurgulayan oto satıcısı Akif Hancı, ''İnsanlarda ÖTV düzenlemesi beklentisi vardı. Matrah düzenlemesi tüm araçlara yansımadı. Vatandaşların çoğunlukla talep ettikleri araçlarda pek bir düşüş olmadı. Bu durum ikinci el piyasasına olumlu yansıdı. O yüzden şu anda ikinci el araç pazarında bir hareketlilik var. Yılbaşından sonrada daha hareketli olacağını düşünüyorum. Şu anda alt segmentlerde biraz düşüş var. Benim fark ettiğim kadarıyla 150 bin bandındaki arabalarda bir düşüş var. EYT hareketliliği de araç pazarına yansımış durumda. Vatandaş aracını satıp borcunu ödeyecek ve emekli olacak. Bu da alt segment araçlarda hareketlilik sağlamış olacak. Üst segment araçlar yeni yılın ilk aylarına kadar yerinde sayar diye düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

Talep olmasına rağmen oto alım-satımının çok hareketli olmadığını vurgulayan vatandaşlar ise şunları söylediler:
''Bugün oto pazarı olmasına rağmen satışlar oldukça az. Birçok galerici kepenk bile açmadı. Siftah yapmayan birçok esnaf var. İnsanlar önünü görmediğinden alışveriş yapmaktan çekiniyor. Şu anda bir indirim beklemiyoruz. Birkaç hafta önce 2. el otomobil fiyatları inmişti ama piyasa yeniden yükseldi. Şu an itibarıyla matrah düzenlemesi fiyatlara yansımadı. İnşallah hayırlısı olur.''

KAYNAK: İHA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 37
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Matrah değiştirerek, enflasyon hesabındaki otomobil payını düşürerek enflasyonu düşük göstermeyi akıl eden dahileri tebrik ediyorum. Millet üç kuruş parasını nasıl koruyacağım diye nereye yatıracağını şaşırmış durumda. Dövize bağlı her sektör bu dahi politikalar nedeniyle ne yapacağını şaşırdı. Bu kafayla devam edin bakalım, insanlar yaza nasıl çıkacak çok merak ediyorum. Resmen insanlar barınma, beslenme ve barınma mücadelesi veriyor.
  Cevapla
 • Tornacı 1 ay önce Şikayet Et
  Ülkede kriz var diyenler. Bakın sıfır araç lar tükendi ülkenin ekonomi si kötü diyenler i sevgi ile kucaklıyorum
  Cevapla
 • otokolik 1 ay önce Şikayet Et
  Bayi fiyatı üzerinde satış yapanlar karaborsa yapıyorlar,net bunlarla dolu,devlet bayi fiyatı üzerinde satılamaz kuralı getirerek karaborsayı engellemelidir.
  Cevapla
 • mami 1 ay önce Şikayet Et
  Araba fabrikasında çalışan biri olarak söylüyorum: Yaptığımız arabaların yüzde 75 ı Türkiye pazarı alıcı galeriler mi müşteri siparişleri mi filoları mı bilmem
  Cevapla
 • Zor 1 ay önce Şikayet Et
  bana değer vermeyene bende vermem
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle