Türkiye'de SUV araçlar gittikçe yaygınlaşıyor

Türkiye otomobil pazarında bu yılın 11 ayında SUV gövde satışları, 2021'in aynı dönemine kıyasla yüzde 15,14 artarken, SUV'un satışlardan aldığı pay da yüzde 41,3'e yükseldi.

Türkiye'de SUV araçlar gittikçe yaygınlaşıyor
Türkiye'de SUV araçlar gittikçe yaygınlaşıyor
GİRİŞ 04.12.2022 12:43 GÜNCELLEME 04.12.2022 17:55
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Asfaltın yanı sıra farklı arazi koşullarında kullanılabilen SUV (Sport Utility Vehicle-Spor Amaçlı Taşıt) otomobiller, sürüş koşulları bakımından zengin bir yelpaze sunuyor.

Geniş kabin ve bagaj hacmine sahip olan bu otomobiller, kalabalık aileler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.

SUV otomobillerin, şehir içinde kullanımı da giderek bir trend haline geliyor. Özellikle yerden yüksek ve "kaslı" otomobilseverlerin gözdesi olan SUV'lar, kadın sürücüler tarafından da daha fazla tercih edilmeye başlandı.

TOGG, SUV ARAÇLARA İLGİYİ ARTTIRDI

Gelecek yılın mart ayı sonunda satışa sunulması beklenen Türkiye'nin Otomobili Togg'un segment modeli olan SUV, Türkiye otomobil pazarındaki ağırlığını artırmaya devam ediyor. Bu durum satışlara da yansırken, sedan gövde tipi tercihi SUV gövde tipinin gerisinde kaldı.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği'nden (ODMD) derlenen verilere göre, Türkiye otomobil pazarında ocak-kasım döneminde en çok tercih edilen gövde tipi yüzde 41,3 pay ve 208 bin 693 adetle SUV otomobiller oldu.

SUV otomobilleri, yüzde 37,2 pay ve 188 bin 244 adet satışla sedan, yüzde 19,7 pay ve 99 bin 816 adet satışla hatchback otomobiller takip etti. Diğer satışlar ise "MPV, CDV, spor ve station wagon" gövde tiplerinden oluştu.

Ocak-Kasım 2021'e göre, sedan otomobillerin payı yüzde 39,4'ten yüzde 37,2'ye gerilerken, SUV'un payı yüzde 35'ten yüzde 41,3'e yükseldi. Söz konusu dönemde SUV otomobil satışları yüzde 15,4 artış gösterdi.

Hatchback gövde tipli otomobillerin payı da yüzde 23,7'den yüzde 19,7'ye geriledi.

Öte yandan, Türkiye'nin Otomobili Togg, 2023 yılının mart ayı sonunda C-SUV modeliyle ilk kez satışa çıkacak. Togg'un Türkiye otomobil pazarında SUV'un ağırlığını daha da artırması bekleniyor.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Tam tersi.SUV a ilgi arttığı için Togg önce SUV üretiyor.Şahsi kanaatim,günün sonunda bir hat sadece SUV üretiyor olacak.Diğer modellerin tamamı diğer hatta üretiliyor olacak
  Cevapla
 • Deniz 1 yıl önce Şikayet Et
  Birde sıfırları bayilerde bulunsa kara borsa olmasa daha güzel olacak
  Cevapla
 • Türkiye 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkede güya ekonomik kriz var yersen
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Tuzun kuruysa sana olmayabilir tabi.
  Cevapla
 • otokolik 1 yıl önce Şikayet Et
  Kaldırımlar standart dışı yüksek diğer araçlarda kapı açılmıyor,önüne gelen kasis yapmış araçların altı vuruyor bu sebeple ülkemizde suv kullanılması şart hale geldi ,malesef sokaklar doğal offroad.
  Cevapla