Rolls-Royce'un yeni CEO'su Tufan Erginbilgiç, görevine başladı

Tufan Erginbilgiç, İngiliz havacılık ve mühendislik devi Rolls-Royce'un CEO'su olarak görevine başladı. Erginbilgiç'in ataması, 24 Şubat 2022 tarihinde CEO'luk görevinden ayrılan Warren East'in yerine Temmuz 2022'de yapılmıştı.

GİRİŞ 06.01.2023 06:03 GÜNCELLEME 06.01.2023 14:38
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

İngiliz havacılık ve mühendislik devi Rolls-Royce'un CEO'su olarak Temmuz 2022'de Warren East'in yerine atanan Tufan Erginbilgiç için Twitter'dan yapılan açıklamada, "Tufan Erginbilgiç'i Rolls-Royce CEO'su olarak ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Onlarca yıllık mühendislik ve endüstri tecrübesiyle Tufan, yüksek performans ve sonuç sağlayan, kazanan ekiplerin kanıtlanmış bir lideridir" denildi.

TUFAN ERGİNBİLGİÇ KİMDİR?

Tufan Erginbilgiç, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği'nden mezun oldu. 1986'da Boğaziçi Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamladı. 1989'da Ohio State Üniversitesi'nde ekonomi üzerine doktora eğitimini tamamladı. 1990-1997 yılları arasında Mobil Oil'da çalıştıktan sonra, BP'nin Avrupa Akaryakıt Satış & Lojistik Operasyonları Başkan Yardımcısı görevini Eylül 2006'ya kadar sürdürdü.

Aynı yıl BP'nin Madeni Yağlardan Sorumlu Dünya Başkanlığı görevini üstlendi. 2009 yılında Doğu Yarımküreden sorumlu Rafinaj ve Pazarlama Başkan Yardımcılığı görevine getirildi ve BP'nin ABD dışındaki tüm ülkelerdeki akaryakıt ve madeni yağ operasyonlarından sorumlu oldu.

Şubat 2014'te ise Küresel Akaryakıt Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı görevine getirilen Erginbilgiç, bu görevinde tüm dünyadaki Akaryakıt Değer Zincirleri, tüm Rafineriler, Global Yakıtlar ve Ticari Optimizasyon iş kollarının yönetimini üstlendi.

Erginbilgiç, 24 Şubat 2022'de istifa edeceğini açıklayan Rolls-Royce CEO'su Warren East'in yerini aldı. 1 Ocak 2023'te yeni görevine başlayacağı bildirildi.

Havacılık ve uzay teknolojisi grubu GKN de dahil olmak üzere, ağır sanayi ve imalat şirketlerinin çeşitli yönetim kademelerinde görev aldı. Aynı zamanda Erginbilgiç, büyük ölçekli yatırımlara odaklanan ve yatırımcılar için 81 milyar dolarlık fonu yöneten özel sermaye şirketi Global Infastructure Partners’ın (GIP) da ortağı.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 54
 • Cemil 1 yıl önce Şikayet Et
  Burada yorum yapanların hepsinin zeka seviyesini alt alta yazıp toplasan bu adamın zeka seviyesinin yarısına ulaşmaz. Adamı Yahudi yapan mı ararsın, altında İngilizlerin komplo teorisini mi ararsın, Türk'e benzemiyor diyen mi ararsın. Utanmasalar sünnetli olup olmadığına bakmak lazım diyecekler. Allah'ım nereye düştüm ben. Sen aklıma mukayyet ol.
  Cevapla
 • Demedi demeyin 1 yıl önce Şikayet Et
  İlk icraatı uçak motoru konusundaki işbirliğini durdurmak olur... Yazın bi kenarıya....
  Cevapla
 • Dertsiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Kenarıya???
  Cevapla
 • TOPRAK AYDER 1 yıl önce Şikayet Et
  Uzayan kol bizden olsun. Gurur duydum.
  Cevapla
 • Asabi 1 yıl önce Şikayet Et
  Cenk bir Türk gavura hizmet ettim gurur duyarsınız ama ülkesine hizmet etti mi yerden yere vurursunuz ne bu komleksiniz.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  turk olup olmadigi arastirilmali bnce yoksa bu gorev olamayacak bisey
  Cevapla
 • Cavit 1 yıl önce Şikayet Et
  Ekmeği azalt. Zihin açıcı şeyler ye.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle